Memur

2021 Öğretmenlik Alan Bilgisi Başvuruları ve Sınava Dair Merak Edilenler

2021 Öğretmenlik Alan Bilgisi Başvuruları ve Sınava Dair Merak Edilenler

Öğretmenlik alan bilgisi sınavı ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve öğretmen adaylarının bu mesleğe ilişkin yeterliliklerinin ölçülmesini temel alan bir sınav türüdür. Her yıl gerçekleşen sınavlarda içerikler ve sorular da güncellenerek değişir.  ÖABT, açılımı ile Öğretmen Aday Bilgi Testi sınavı olarak adlandırılır ve KPSS kapsamına dahildir.

KPSS ÖABT Sınavı Hangi Alanlarda Yapılacak?

KPSS, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılıyor ve her sene belirlenen tarihlerde belirlenen merkezlerde gerçekleştiriliyor. Öğretmen adaylarının atama hakkını elde edebilmeleri için bu sınavlardan başarılı sonuçlar almaları gerekiyor.

ÖABT sınavı; Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilimleri Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Rehber Öğretmenliği, Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Yabancı Dil Öğretmenliği alanlarında yapılıyor.

KPSS ÖABT Sınavı Bu Yıl Hangi Tarihte Yapılacak?

2021 yılında yapılacak KPSS Öğretmenlik alan bilgisi sınavı bu yıl 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak.  Yapılacak olan sınava 28 Mayıs- 14 Haziran 2021 tarihlerinde alınacak.  En geç kabul edilecek başvuru tarihi ise 22- 23 Haziran olarak belirtiliyor. Sınavların gerçekleşmesinin ardından sonuçlar ise 16 Eylül 2021 tarihinde adaylara açıklanacak. ÖABT KPSS sınavı sabah saat 10.15’te başlayacak.

KPSS ÖABT Sınav Konuları Neler?

KPSS ÖABT sınavında sorulacak sorular, genele bakıldığında mesleğe ilişkin konular içeriyor. Alan Bilgisi ve Alan Eğitimi olmak üzere iki ana grupta sunulacak olan sorular arasında 60 soru Alan Bilgisi soruları, 15 soru da Alan Eğitimi konuları şeklinde yer alıyor. Verilen süre içerisinde soruları yanıtlayan adaylar sınavdan ayrılma süresi içerisinde sınıflardan ayrılabiliyor. Sonuçlar açıklanana kadar beklemede kalacak olan adaylar sonuçların açıklanmasının ardından başarılı oldukları taktirde atama listelerinde yerlerini alabiliyor. Atama işlemleri Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleştiriliyor ve atama işlemleri tamamlanan adaylar atandıkları okullarda öğretmenlik görevlerine başlayabiliyor. Atama listesinde ismi belirlenmeyen adaylar bir sonraki atama döneminde tekrar aday olarak kendilerine atama çıkmasını bekliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu