Memur

Almanya 10 Bin İşçi Alımı Şartları ve Başvuru Formu

Türkiye’de işsizliğin çok yüksek seviyelere gelmesi ile birlikte insanlar yurtdışında çalışma imkanlarını sorgulamaya başladı. Aktif olarak ülkemizde yatırımlarına devam eden OBM adlı şirket Türkiye’de iş arayan kişilere Almanya’da iş imkanı sunuyor. Bu imkan çerçevesinde farklı farklı meslek grupları Almanya’da iş imkanı bulabilecektir. İş için götürülecek kişilerin alım başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecektir.

  • Konu hakkında ki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız kısa sürede cevap vereceğiz!

Almanya’da Çalışma Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

OBM tarafından götürülecek olan işçilerin Almanya’da çalışma başvuruları İŞKUR üzerinden alınacak olup kişilerde bazı şartlar aranacaktır. Bu şartlar genel olarak yurtdışında çalışmaya elverişli olup olmamayla alakalıdır. Her ne kadar vasıflı elemanlar tercih ediliyor olsa da iş bilmeyen fakat öğrenmeyi amaçlayan kişiler de yurtdışında çalışma imkanı bulabilecektir. Bu iş için Almanya’ya götürülecek kişilerin çalışmaya imkan bulacağı meslek dalları aşağıda belirtilmiştir.

  1. Kamyon Operatörü
  2. Kaynakçı
  3. Elektrikçi
  4. Sağlık Dalında Hizmet Veren Hemşire

Bu meslek dalları arasında en fazla çalışan götürülecek olanı ise Hemşirelerdir. Bu aşamada yapılan planlamalar doğrultusunda ilk etapta yaklaşık olarak 50.000’den fazla hemşirenin Almanya’ya götürülmesi planlanıyor. Arta kalan meslek dallarından ise yaklaşık 25.000 kişi götürülecektir. Her ne kadar böyle bir imkanınız bulunuyor olsa da burada çalışmak için sizinle 18 aylık çalışma sözleşmesi yapılacağını bilmeniz gerekiyor.

almanya kamyoncu
almanya 10000 işçi alımı için, çalışıcak olaran vatandaşlardan hangi şartlarını yerine getirmesini bekliyor?

Almanya’ya Gidecek Olan İşçilerde Aranan Şartlar

Almanya’da çalışma şartları konusunda yaptığınız araştırmaların çok bir şart aranmadığını göstereceğini söylemek gerekiyor. İlk olarak sizden beklenen hangi iş kolundan gitmek istiyorsanız bu iş kolunda en az 12 aylık bir tecrübeniz olması gerektiğidir. Bununla birlikte en düşük 20 yaşında en fazla ise 45 yaşında olmalısınız. Aksi halde herhangi bir şekilde Almanya’da çalışma fırsatı bulamayacaksınız. Bunları takiben yurtdışına çıkma yasağı gibi herhangi bir yasağınız bulunmamakla beraber sicilinizde temiz olmalıdır. Bu şartları eksiksiz olarak yerine getiren kişiler İŞKUR tarafından açılan başvuru sayfasına gerekli başvuruları yapmalıdır.

Almanya’da 10.000 İşçi Dil Eğitimi Konusunda Sorun Yaşıyor mu?

Almanya’ya götürülen işçilerin muhakkak dil eğitimi alması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebeple sizi bu ülkeye çalışmaya götüren firma dil eğitimi almanız konusunda size destek olacaktır. Bu aşamanın ilk adımı başvurusu kabul edilen kişilerin Almanya’ya gitmeden önce dil kursuna tabii tutulacağıdır. Barınma konusunda sorun yaşamayacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Bu gibi ihtiyaçlarınızın tamamı sizi Almanya’ya götüren firma tarafından karşılanacaktır. Bu işlemde sunulan hizmetler sadece barınma ve dil eğitimi ile sınırlı olmayıp çalışanların orada sigortası da yapılmaktadır.

almanya hemsre
almanya, türkiyeden 10.000 işçi alıyor.

İlk Etapta 10.000 İşçi Almanya’ya Götürülecek

2021 yılında Almanya’da çalışmak isteyen vatandaşlar için oluşturulan istihdam sayısı ilk etapta 10.000 olarak belirlenmiştir. Bu sayının bu kadar az olması konsolosluklarda yapılacak olan işlemlerin çok uzun sürmesi ve bu sürenin zaman kaybı yaratacağıdır. Aynı zamanda vize başvurusu yapan kişilerin bu konuyla ilgili ödemesi gereken tüm ücretler sizi Almanya’ya götürecek firma tarafından karşılanmaktadır. Almanya’da maaşlar ise hemşireler için 3.000 Euro diğer meslekler için ise 2.500 Euro olarak belirlenmiştir. Bu maaşlara ek olarak yapılan mesailer ile birlikte 4.000 Euro’ya kadar kazanç sağlama imkanınız bulunuyor.

Almanya’ya Giderken Tüm Masraflarınız Sizi Götüren Şirket Tarafından Karşılanacak

Almanya’da çalışma başvurusu yapan kişiler başvuruları kabul olması durumunda şirketin birer demirbaş elemanı olarak görülecektir. Bu sayede ülkeye gidişte karşınıza çıkacak tüm ücretler şirket tarafından karşılanacaktır. Sizden tek istenen şey Almanya’ya gitmeden önce yarı yolda bırakmayacağınızın garantisini almak için 18 aylık çalışma sözleşmesinin imzalanmasıdır. Bu sayede Almanya’da işsizlik parası ödememek adına kendini garanti altına almış oluyor. Bu ülkelerde yürütülen sistemler sebebiyle bir gün bile çalışmıyor olsanız da ülke size işsizlik maaşı ödemek zorunda kalıyor. Aksi halde bu tür şeyler suiistimal edilecek ve haksız kazanç ortaya çıkacaktır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu