Banka İşlemleri

Altın Hesabı Hangi Bankada Avantajlı?

Altın hesabı hangi bankada avantajlı diye araştırma yapan kişiler, altın birikimlerini en iyi faiz oranını sunan bankalara yönlendirmektedir. Her bankanın, her hizmetinde olduğu gibi altın hesaplarında da farklı işleyişler söz konusudur. Tıpkı vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi, vadeli altın hesaplarının da faiz oranları bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte altın hesapları söz konusu olduğunda kimi bankalar saklama ücreti alırken, kimi bankalar da böyle bir ücreti müşterilerinden talep etmemektedir. Dolayısı ile altın hesabı açacak olan ve birikimlerini altına yönlendirecek olan kişilerin, bankaların altın hesapları hakkında geniş bir bilgi edinmesi gerekmektedir.

Eğer ki altın birikimi yapmak istiyorsanız ve altın hesabı hangi bankada avantajlı 2021 yılı için merak ediyorsanız tam size göre! Sizler için daha avantajlı ve işlevsel güncel bankaları listeledik.

 • Konu hakkında ki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız kısa sürede cevap vereceğiz!

Altın hesabı, kişilerin hem altının doğal olarak değer kazanmasından hem de bankanın verdiği faizden dolayı oldukça avantajlı olmaktadır. Kişiler somut olarak var olan altınlarını, bankalara yatırıp yapılan değerlemeler sonucunda TL birikimlerine altın faizi alırken, kimi kişiler de TL yatırımlarını altın hesaplarına yaparak, paralarını altın değerinde işletebilmektedir. Bu sebeple çoğu yatırımcı tarafından altın hesabı oldukça karlı bulunmaktadır. Fakat bir altın hesabından maksimum fayda sağlanabilmesi için altın hesabı hangi bankada avantajlı diye araştırma yapılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Altın Hesapları

Ziraat Bankası, müşterilerine iki farklı altın hesabıyla hizmet vermektedir. Vadeli altın hesabı ile birlikte vadesiz altın hesabı seçenekleri bulunan Ziraat Bankası, vadeli altın hesabında 30 ile 400 gün arasında vade sunmaktadır. Bankanın vadeli altın hesabı kapsamında sahip olduğu özellikler şunlardır:

 • Vadeli altın hesabı açılış tutarı minimum 10 gramdır
 • Vadeli altın hesabı Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında yer almaktadır
 • Vadeli altın hesabından elde edilen faiz tutarına yüzde 15 stopaj kesintisi yapılmaktadır
 • Vadeli altın hesabı faiz oranları yüzde 0,05’tir

Ziraat Bankası vadesiz altın hesabında ise herhangi bir masraf ya da vergi söz konusu olmadan alım ev satım yapılabilmektedir. Altın hesabı hangi bankada avantajlı sorusu, bankanın bu özelliği nedeniyle cevap bulmaktadır.

Vakıfbank Altın Hesabı

Vakıfbank, altın hesabı açmanın avantajlı olduğu bankalar arasında yerini almaktadır. Bankanın Altın Çağı Hesabı adı ile müşterilerinin hizmetine sunduğu bu hesapta düzenli olarak altın alım talimatı verilebilmektedir. Maliyet ücretlerinin ve işçiliğin bulunmadığı bu hesaplarda herhangi bir hesap ödemesi de yapılmamaktadır. Bankanın Altın Çağı Hesabı özellikleri şunlardır:

 • 0,01 gram ve katları olacak şekilde altın alınıp satılabilmektedir
 • Hesap işletim ücreti bulunmamaktadır
 • Faizsiz bir hesaptır, altının değer kazanmasıyla kazanç elde edilmektedir
 • İşçilik kaybı yaşanmamaktadır

Enpara Altın Hesabı

Enpara, QNB Finansbank’a ait olan bir internet bankacılığı hizmetidir. Bu bankanın şubesiz olarak faaliyet göstermesi, pek çok açıdan avantajlı olmasını sağlamaktadır. Bu durum altın hesabı konusunda da gerçekli olmaktadır. Altın hesabı hangi bankada avantajlı sorusuna cevap olarak önde gelen bankalar arasında Enpara bulunmaktadır. Bankanın altın hesabı ile ilgili özellikleri ev avantajları şunlardır:

 • Altın hesabı açılışı için minimum bir tutar bulunmamaktadır
 • Altın alım ve satım işlemleri haftanın 7 günü, 24 saat yapılabilmektedir
 • Avantajlı kurdan alım ve satım yapılmasına imkan tanır
 • Vadesiz altın hesabıdır, faiz uygulaması yapılmamaktadır

Günümüzde altın giderek önem kazanmakta ve giderek değerlenmektedir. Bu nedenle yatırımlarını altın hesabında değerlendirmek isteyen kişiler oldukça fazladır. Bir altın hesabının en fazla getiriyi sağlaması için altın hesabı hangi bankada avantajlı diye araştırma yapılmalıdır ve en uygun banka tercih edilmelidir. Bankaların sağladığı avantajlar sayesinde hem altının kendi değerinden hem de faiz gelirinden kazanç elde edebilmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu