Banka İşlemleri

Banka İcra Dosyası Kapatma

Banka İcra Dosyası Kapatma

Borcu ödenmeyen her alacaklı, alacağını tahsis etmek için uzlaşma sağlamak ister. Uzlaşma sağlanamaz ve borçlu tarafından vaatler yerine getirilmezse kurum (banka veya başka bir kurum da olabilir) tarafından avukat yolu ile haciz ve icra işlemleri başlatılır. Bu icra takibinde öncelikle borçlunun tüm bilgilerine ulaşılır. Maaş, taşınır veya taşınmaz menkul ve gayrimenkulleri, banka (tüm bankalardaki) hesap bilgileri avukat tarafından öğrenilir. Ve icra dairesinden bir icra ödeme işlemi dosyası açılır. Bu dosya açma ile birlikte iş adresine ya da ikametgah adresine (ev adresine) ödeme emri gönderilir. Bu tebligat borçlunun eline ulaştığı tarihten itibaren icra işlemleri başlamış olur.

Eğer borçlu adına kayıtlı menkul veya gayri menkulleri varsa (ev, arsa, araba vs.), banka hesaplarında para akışı sağlanıyorsa buralara bloke ya da icra yolu ile el konulur. Maaş var ise maaşın üçte birine haciz işlemi yapılır. Borç ödemesi tamamlanıncaya kadar buralardaki icra emirleri kaldırılmaz. Borç hala kapatılmadı ise icra müdürlüğü tarafından avukat talebi ile satışa sunulur. Borç bu yolla tahsil edilir. Ve borcun tamamını ödeme koşulu ile banka tarafından açılan icra dosyası kapanmış olur.

Ancak elden tahsil yani elden ödemek için bağlı bulunduğunuz icra dairesine gitmeniz gerekir. Dosyanın tamamen kapanması  ve işlemden kaldırılması için dosya kapatma harcı ve varsa avukat icra vekalet ücretlerini de ödemelisiniz. Bu tutarların da borçlu tarafından icra dairesindeki memura ödenmesi gerekmektedir. Tüm bu kapatma işlemleri, harçlar ve ödemeler yapıldıktan sonra icra dosyası kapatılır. Dosyanın kapatıldığına dair icra memurundan dosya kapatma belgesi verilir.

icra dosyasi kapatmak
Banka İcra Dosyası Kapatma 3

Haricen İcra Dosyası Borcu Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

İcra dosyasının kapanması için öncelikle borcun tahsil edilmesi ve tamamen kapanması gerekir. İcra dairesinden yapılan kapatma işleminin bir diğer yolu da haricen ödeme adı verilen işlemdir. Borçlu icra müdürlüğüne gitmeden, borçlu veya avukatı ile görüşerek borç tutarının tamamını ödemek istediğini belirtir. Anlaşma sağlanır. Ödeme belirtilen banka hesabına yapıldıktan sonra alacaklı avukatı haricen tahsil ile dosya kapatma talebi adı altında icra dosyasının açıldığı icra müdürlüğüne bir dilekçe yazar. Dilekçe onaylanır. Borçluya da alacaklı kurum avukatı tarafından dosya kapatma işleminin gerçekleştiğine dair bir ibraname verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu