Banka İşlemleri

Banka Kara Liste Sorgulama (GÜNCEL-2021)

Banka Kara Liste Sorgulama (GÜNCEL-2021)

Bankalar daha fazla kişiye ulaşmak, kredi ya da kredi sunmak ve daha fazla hizmet vermek için bazı raporlara ve bilgilerimize ulaşıp araştırma yaparlar. Bu raporlarda biri olan banka risk raporunda kara listede olmak müşteriler için büyük üzüntü verir çünkü bu listeye girmek demek banka işlemleri konusunda büyük sıkıntılara sahip olmak demektir. Eğer kendi risk raporunuzdan şüphe duyuyorsanız kara liste sorgulama işlemi yaparak bu şüpheyi yok edebilirsiniz. Bankalar kimsenin kara listeye girmemesini ister elbet ancak ödenmemiş krediler ya da kredi kartı borçları bankalar üzerinde sahip olduğunuz puanınızı düşürür ve kötü bir kimliğe sahip olmanıza neden olur, kendilerini asla riske atmak istemeyen banka sahipleri de gerekli prosedürler uygulayıp çalışanlarına bu prosedürlere uymasını belirtirler. Kara listeye nasıl girilir ve kara listeden nasıl çıkılır diye sorulara sahipseniz cevapları için okumaya devam edebilirsiniz ayrıca kara liste sorgulama için çok çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz bu yazımızda kara listeleme sorgulama yaparken en kolay hangi yöntemin olduğunu belirtecek ve detayları hakkında da bilgiler vereceğiz.

Kara Listeye Kimler Ve Nasıl Girer?

Bir banka müşterisinin kara kara listeye girmesi kolay bir şey olmamasına rağmen yaşanan aksilikler nedeniyle aylarca ödenmeyen krediler, kredi kartı borçları ve kredili nakit avans hesaplarının daima eksi olması nedeniyle bu listede yer alabilirler. Banka puanınızın yüksek olması demek daha fazla hizmet ve ayrıcalık demek olduğunu biliyorsunuz tam tersi olması da elbette büyük bir sıkıntı ve her bankada zorluk çekmek demektir. Kredi kartı bürosu sizi kara listeye almadan önce kredi notunuza, aylık gelirinize ve daha birçok bilgiye bakıp bu listeye alır böylelikle karaya listeye girmiş olursunuz.

Kara Listeden Çıkabilir Miyiz?

Adı ne kadar kötü de olsa çıkılması mümkün olan bir yer olduğu için bazı konulara dikkat ederek kara listeden çıkabilirsiniz. Bunun için de;

  • Var olan kredi borçlarınızı ödemelisiniz.
  • Kredi kartı taksitlerinin günü geldi ve geçtiyse ödemelisiniz.
  • Asgari ödeme yapılarak da listeden çıkılabilir fakat hızlı bir şekilde kurtulmak için her ödemeyi kapatmayı tercih etmelisiniz.
  • Hesaba para yatırın! Kara listeden en hızlı şekilde kurtuluş şekli banka hesaplarınızda para olmasıdır.

Yukarıda yazılanlara uyarak birkaç yıl içerisinde kara listeden kurtulabilirsiniz. Maalesef birkaç gün ya da ay içerisinde kurtuluş olmayabiliyor bu nedenle sabır etmek gerekebilir.

Kara Liste Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kara listede yer aldıysanız ve çıkmış mıyım diye bakmak isteyebilirsiniz ya da ödenmemiş borçlarınızın olduğunu fark edip bakmak isteyebilirsiniz, hangi nedenle olursa olsun umarız kara listede değilsinizdir! Hadi nasıl sorgulama yapıldığını öğrenelim.

  • Findeks kullanarak kara liste sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için küçük bir ücret gerekiyor ama en hızlı ve kolay sorgulama findeks ile yapılıyor, findeks yazıp üye olun ve yaklaşık  5 TL ödeyerek sorgulamanız gerçekleştirin.
  • Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı hizmetinden yararlanıp kara liste sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
  • E devlet şifresine sahipseniz ücretsiz ve hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Banka şubelerine uğrayabilirsiniz.
  • Mesaj atarak kara liste sorgulama yapabilirsiniz.
  • Dilekçe vererek (merkez bankasına) yapabilirsiniz.

Kara liste affı çıkabileceğini unutmayıp beş yıl beklemeden bu borçtan kurtulabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu nedenle borcunuzu bir an önce ödemelisiniz. Hükümetin ne zaman ve neye karar vereceği belli olmaz. Borcunuzu ödemeden bu aftan yararlanabileceğinizi düşünmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu