Banka İşlemleri

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Sıkça kullanılan bankalar üzerinde birçok işlem yapılmaktadır. Bankacılık işlemleri denilen bu işlemlerde akla gelen ilk şeylerden bir tanesi de banka hesapları ve kartlardır. Birçok işlem kolayca ve zaman kaybı yaşamadan bu hesaplar sayesinde yapılabilmektedir. Banka kartları ile de bu tarz işlemlerin yapılması mümkündür.

Kullanılan bu kartlar üzerinde bazı bilgiler yer almaktadır. İşlemlerde gerekli olan bu bilgilerden bir tanesi de hesap numarasıdır. Bir işlem yapılacağı zaman hesap numarası gerekiyorsa, kullanıcılar tarafından hesap numarası aranmaya başlanmaktadır.

Hesap numarasını öğrenmek isteyen kişiler tarafında ‘banka kartında hesap numarası nerede yazar?’ şeklinde soru işareti oluşuyor. Banka kartlarına bakıldığı zaman, üzerinde yer alan numaralar ilk olarak dikkat çekmektedir. Dörtlü gruplar şeklinde, 16 haneye sahip olan bu numaralar birçok kişi tarafından hesap numarası sanılmaktadır. Ancak hesap numarası zannedilen bu rakamlar hesap numarası olmayıp, kart numarası olmaktadır. Kart numarası sayesinde EFT, havale yapmak söz konusu bile değildir. Bu sebepten ötürü hesap numarası ve kart numarasının karıştırılmaması gerekmektedir.

Banka kartlarında hesap numaralarının yer almadığı öncelikle bilinmelidir. Ama bazı bankalar kart üzerinde bulunan ismin hemen üstünde bu numaraya yer vermektedir. Bazı banklar hesap numarası olarak yazarken, bazı banklar da İBAN numarası olarak yazmaktadır.

Karttan hesap numarasını öğrenmek için kart üzerinde yer alan bilgileri inceleyip bulamadıysanız tereddüt etmenize gerek yoktur. Mevcut olan bazı yöntemlerle hesap numarası öğrenmek mümkündür. İlk önce kartınız ile ATM’ye giriş yapıp ilgili menüleri takip ederek / kullanarak kolay bir şekilde istenilen numara öğrenilebilir.

Bulunan diğer seçenek de müşteri hizmetlerinin aranmasıdır. Bu yoldan da benzer bir şekilde istenilen bilgilere ulaşılabilir. Eğer bunlar tercih edilmek istenmiyorsa mobil bankacılıklar yardımıyla da hesap numarası öğrenmek mümkündür.

Sahip olunan banka kartı üzerinde hesap numarası değil de İBAN bulunuyorsa, buradan da hesap numarası öğrenmek mümkündür. İBAN 26 haneden ve ilk 10 hanesi ülke kodu, kontrol basamakları ve banka kodundan oluşan bir numaradır. Son 16 hanesinde yer alan rakamlar şube kodunu ve hesap numarasını oluşturur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu