Banka İşlemleri

Bankadan Satılık Araçlar Nasıl Alınır

Birçok araç banka kredisi ile satın alınır ve genellikle sıfır araçla birlikte birçok kişide ikinci el araç kredisi ile otomobiller satın alır. Kredi verilirken, borçların ödenmemesi halinde taşıtlar ipotek şeklinde rehin olarak geri alınmakta, yani banka aracı yasal prosedür çerçevesinde ele geçirmektedir. Banka, verdiği araç kredisinde ödenmediği durumlarda araçlara el koyar ve bazen araçlar teklif verme yöntemiyle satışa çıkarılır. Peki, sıradan bir vatandaş bankadan satılan bu araçları satın alabilir mi? Koşullar nelerdir? Nasıl yapılır? ve açık artırmaya hangi araçlar dahil edilir?

İş Bankası’ndan satılık hacizli araçlar, maliyeden hacizli satılık araçlar, emniyetten çıkma satılık araçlar gibi icradan satılık araçlar konusunda tüm bilgileri bu konuda bulacaksınız.

İcralık Araç Almak için Banka Kredisi Kullanabilir mi?

İcralı olarak satın alacağınız aracın bankasından kredi kullanabilir veya başka bir bankadan alacağınız araç için kredi kullanabilirsiniz. İcradan alacağınız ikinci el araçlar için kullanacağınız kredide bazı koşulları aranır ve kuşkusuz, KKB puanınız listenin başında gelir. Kredi ortalamanız 1499 puanın üzerindeyse, kredinizi ödeyebilecek gelirinizi kanıtlayabilecek belgeleriniz varsa, icralı olarak satın alacağınız araç için bu krediyi kullanabilirsiniz.

Denizbank satılık araçlar, Finansbank satılık araçlar, TEB satılık araçlar, Garanti Bankası satılık araçlar ve diğer tüm bankaların hacizli satılık araç ilanları için aynı prosedür işlemektedir.

Bankalardan icralık olarak satılan araçlara nasıl başvurabilirsiniz?

İhaleye hangi bankada katılacağınıza bakılmaksızın, bankanın ihaleye katılma talebinizi dikkate alabilmesi için araç fiyatının en az % 3’ünü teminat olarak yatırmanız gerekir. Herhangi bir araç için teklif yapılır yapılmaz, Banka tarafından o araç için belirlenen ihale süresi faaliyete geçecektir. İhale için kalan süre ve söz konusu araca ilişkin teklif, web sitesindeki tüm müşteriler tarafından görülebilir.

Bankadan Satılık Araçlara Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Araç Satış Şartnamesi ve alınan depozitonun yanı sıra şubeye aşağıdaki belgeler teslim edilmelidir.
  • Gerçek kişiler için; Kimlik kartı fotokopi.
  • Tüzel kişiler için; Araç Satış Şartnamesi’ni imzalayan şirket yetkilisi kişiyi gösteren en son imza sirküleri, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve vergi levhasıdır.

Bankadan Satılık Araçlar İçin İhale Süreci Nasıl İşletilir?

Şube tarafından oluşturulan başvurunuz, gerekli kontroller yapıldıktan sonra onaylanır.

Sisteme giriş için gerekli olan şifre kayıtlı cep telefonunuza ve e-posta adresinize gönderilecektir.

Kullanıcı adınız ve şifrenizle sisteme giriş yaparak teklifinizi gönderebilirsiniz.

Bankadan Satılık Araçlar İçin E-İhale Nasıl Yapılır?

Herhangi bir araca teklif yapılır yapılmaz, söz konusu araç için belirlenen 3 günlük ihale süresi faaliyete geçecektir. İhale için kalan süre ve söz konusu araca yönelik teklif, bankanın web sitesinde tüm müşteriler tarafından görülebilir. İhale döneminde teklif vermek isteyen müşteriler yukarıda belirtilen başvuruları yaparak ihaleye katılabilirler. Teklif bitiş saatinden 30 dakika önce yeni bir teklif verilirse veya mevcut bir teklif artırılırsa, teklif bitiş süresi otomatik olarak 30 dakika daha uzatılır. Böyle bir uzatılmış ihalede, teklif son 30 dakika içinde gönderilirse, ihale 30 dakika daha uzatılır. Son 30 dakika içinde başka teklif alınmazsa, ihale sona erecek ve en yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanmış sayılacaktır.

Bankadan Satılık Araçlar İçin Satış Süreci Nasıl İşliyor?

İhale döneminde teklif vermek isteyen müşteriler, ilgili bankaların resmi hesaplarında açıklanan başvuruları yaparak ihaleye katılabilirler. Yeni bir teklifin teklif bitiş zamanından 30 dakikadan daha kısa bir süre önce yapılması veya mevcut bir teklifin artırılması durumunda, teklif bitiş zamanı otomatik olarak 30 dakika daha uzatılacaktır. Son 30 dakika içinde başka teklif alınmazsa, ihale sona erecek ve en yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanacaktır. Bankalarda rehinindeki araçlardan satın almak isteyenler önce banka şubesine gitmeli ve aracın belirlenen fiyatının yine belirlenen yüzdesi teminatını yatırmalıdır.

Burada, kabulünüzle imzalayacağınız evrak ile işlemlere başlayabilirsiniz. Tabii ki, burada merak ettiğiniz en önemli konu teminat olarak yatırdığınız paranın kaderi. İhaleyi almazsanız, yani kazanmazsanız, bu ücretin iadesini alabilirsiniz. İhaleye girmek için kimlik kartınız yeterlidir. Tüzel kişi için bir araç satın alacaksanız, Ticaret Sicil Sertifikası ve şirket için yetkilendirilen kişinin noter tasdikli imza sirküleri olduğunu belirten belge talep edilenler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu