Banka İşlemleri

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır? (2021 GÜNCEL)

Bankaların kara listesi adına yazımız, Kredi kartı veya kredi borçlarını ödeyemeyen kişilerin kredi notları düşmektedir. Bu kredi notu iyice düştüğünde belirli bir zaman sonra kara listeye düşerler. Kara listeye düşen bir kişi sadece bankadan değil hiçbir yerden borçla senetle taksitle bir şey alamaz. Ancak kredi notları yeniden yükselebilir ve kara listeden çıkılabilir.

Pandemi ve ekonomik şartlar nedeniyle 2021 yılında bankaların kara listesine giren vatandaşlar bi hayli çoğaldı. Şimdi ki yazımızda sizlere nasıl bu kara listeden çıkacağınızı detaylı ve kapsamlı bi şekilde anlattık.

Eskiden kredi notları sadece ülkelere ve ticari işletmelere mahsustu. Ancak her önüne gelen kredi verilmesi nedeniyle  bankalar zor duruma düştüler. Bu nedenle kredi notları artık bireylere de uygulanmakta olup bireylerin borç ödeme alışkanlığını kredi notlarına bakarak görebilmektedirler. Böylelikle kredi verilemeyecek kişilerin kredi notları sıfır olup kara listede olurlar. Ancak kara listeden çıkmak mümkündür. Yapacağınız birkaç hamle ile kredi notunuzu yükseltip kara listeden kurtulabilirsiniz.

Kara Listeye Nasıl Girersiniz?

Kara listeye girmek için 1 borcunuzu 3 ay ödememiş olmanız gerekmektedir. Sonrasında kredi notunuz sıfırlanır ve kara listeye dahil edilirsiniz. Ayrıca sürekli olarak borcunuzu geciktirirseniz yine kara listeye dahil olursunuz. Borcunuzu tamamen bitirene kadar kara listede kalmaya devam edersiniz. Borcunuz bittikten 5 yıl sonra kara listeden çıkabilirsiniz.

Kara listeye girmek demek hiçbir yerden borçla bir şey alamayacağınız anlamına geliyor. Örneğin x bankasına borcunuzdan dolayı kara listeye girdiniz y bankasına gidiyorsunuz, kredi notunuz sıfır kara listedesiniz kredi kartı bile alamıyorsunuz. Senetle bir şey alayım diyorsunuz gidiyorsunuz bakıyorlar kredi notunuz sıfır taksitle bir şey de alamıyorsunuz. Bu nedenle kredi notu çok büyük önem  arz etmektedir. Acil ihtiyaçlarınızda kara listedeyken kredi alamayacağınız için mümkün mertebe kara listeye girmemeye özen gösterin.

Kredi Notunu Yükselterek Kara Listeden Çıkabilirsiniz

Kara listeye girdiğinizde çıkmanızın 5 yıl sürdüğünden bahsetmiştik. Tabi bu borcunu ödeyip başka hiçbir şey yapmayanlar için geçerli. Bankalar bu konuda daha esnek davranıyorlar. Eğer bize para kazandırırsanız biz de sicilinizi temizleriz mesajını  veriyorlar. Bu nedenle yapacağınız bazı şeyler kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapacağınız ilk şey sık sık bankaya para yatırıp para çekmektir. İhitiyacınız olmasa bile sadece kredi skorunuz yükseltmek için bankaya para yatırıp para çekin. Bu sayede banka bu parayı kullanıp para kazanacak ve sizin mali yapınızı daha iyi inceleyecek. Sık sık para yatırıp çektiğinizde bankaya artık param var bana kredi verebilirsiniz imajı verirsiniz.

Yapacağınız bir diğer hamle, döviz altın alıp satmaktır. Bankalar yaptığınız alım satım işlemlerinden komisyon kazanırlar. Örneğin bankadan 1000 dolar aldığınızda bankaya yaklaşık 5 dolar para kazandırmış olursunuz. Doğal olarak  kredi notunuzu yükseltici etki yaratırsınız. Yapacağınız bir diğer hamle banka üzerinden mevduat hesabı açmaktır. Az miktarlarda da olsa mevduat hesabı açıp faiz geliri elde edin. Bu sayede kredi notunuz yükselecektir. Ayrıca faturlarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz de kredi skorunuzu yükseltici etki yapar.  Ancak şunu unutmayın ki kredi notunu en çok yükselten etmen borcunuzu zamanında ödemenizdir.

  1. https://www.metfinans.com/ehliyet-yenileme-ucreti-hangi-bankaya-yatirilir/
  2. https://www.metfinans.com/altin-hesabi-hangi-bankada-avantajli

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu