Banka İşlemleri

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bankada bir hesap olmadan günümüzde yaşam şartları ağır olabiliyor. Her ödeme işlemi için kuyruk beklemek çok sıkıntılı ve zamanımızın boşa gitmesine neden oluyor bu nedenle bu makalemizde sizlere bireysel banka hesabı açma konusunda bilgiler verip en kolay şekilde nasıl açılır sorusunu yanıtlayacağız. Bankalara uğramadan değil bir ay bir gün geçirmemek bile çok zor olduğu için (bu uğrama işlemi cep telefonlarından, bilgisayar ve tabletlerden de mümkün) bir banka hesabı açma gerekli. Öncelik olarak banka hesabı açma işlemi için gerekli olan belgeleri yazalım;

  • İkametgah belgesi ( muhtarlığa uğramadan e devlet üzerinden de çıkabiliyor artık)
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Bulunduğunuz adres ve iletişim bilgileri
  • Ev telefonu, iş telefonu ya da cep telefonu numaranızdan herhangi biri (işlem yapma ve fırsatlardan yararlanabilmeniz için sizi arayacaklar)
  • Gelir belgesi ve mesleğiniz ile ilgili belgeler

Eğer bireysel banka hesabına bağlı olarak ek hesap açılması talebinde bulunulursa gelir belgesi talep edilebilir. Ek hesaplar fatura veya kredi kartı ödemeleri günü geldiğinde otomatik ödeme talimatı varsa ve hesabınızda yeterli bakiye yoksa sicilinizin bozulmadan ödemeleri yapmanıza yardımcı olur. Kısa vadeli hazır kredi hesabı gibi düşünebilirsiniz.

Bireysel Banka Hesabı Açma İşlemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Banka hesabı açabilmek için bazen sadece kimlik istenebiliyor fakat 18 yaşından küçükler için vasi izni ile bankaya gidilmesi gerekmektedir.
  2. Bankaların işlem ücretleri yani havale, EFT ve fatura ödeme gibi işlemler sırasında müşterilerinden aldıkları ücretler olacaktır. Birçok banka yeni müşteri kazanmak amacıyla hesap işletim ücreti EFT, havale ve fatura ödeme gibi hizmetlerden ücret almamaktadır. Örnek olarak Enpara, Kuveyttürk ve Vakıfbank.
  3. Hesap açacağınız bankanın yeteri kadar şube ve ATM’sinin olup olmamasıdır veya diğer banka ve ATM’leri ile anlaşma yapıp sizin alacağınız hizmetin hızını arttıracak bankalar seçilmelidir. Bankayla ilgili acil bir işlem yapılması gerektiğinde size yakında bulunan şube ve ATM’ler bazen hayat kurtaracak derece önemlilik arz edebilir bu sebeple şube ve ATM’si az olan bankalar sizi zor durumda bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu