Banka İşlemleri

Bireysel Emeklilik Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), insanların gelecek dönemlerinde yaşlılık zamanlarında çalışamaması durumlarına karşı güvenceye alan, yaşlılık dönemlerinde onlara rahat bir dönem geçirmelerinde katkı sağlayan ve belli bir birikim yapmalarına olanak tanıyan sistemdir.

BES ile ilgili bankalar, günümüzde birçok kampanya ve avantajlar sunarak insanların BES’e üye olmalarını, dahil olarak birikim yapmalarını ve tabi ki kendi bankalarını tercih etmelerini sağlamak ister. Hal böyle olunca bankalar arasındaki rekabetin çokluğundan dolayı, arz – talep dengesi içerisinde talebi olan müşterileri çok yoğun bir kampanya ve avantaj farkıyla kendi tarafına çekmek isteyen bankalar da oluyor. Buna göre BES transferi nasıl yapılır? Bankalar arasında bireysel emeklilik banka değişikliği nasıl yapılacağına dair sorgulamalarda çok fazla merak edilir oluyor.

Günümüzde de BES’e katılan müşteriler, cazip gördükleri tüm kampanyaları değerlendirmek istiyorlar ve çalıştıkları bankalar dışında farklı bir bankada gördükleri özel bir teklifi de değerlendirmek adına başka bankaya BES transferi yapmayı istiyorlar. Hal böyle olunca da BES transferi günümüzde nasıl yapılacağına dair birkaç adımda anlatmak istedik.

Bireysel Emeklilik- BES Banka Transferi Nasıl Yapılır?

Bankalar arası bireysel emeklilik sistemi transferi yapmanızın genelde en temel amacı, en çok kazandıran banka hangisi ise ona geçmektir. Hal böyle olunca da doğru seçimi buna göre yapacağınız bankaya bağlı, transfer yapılması için bazı önceliklere dikkat etmelisiniz.

Kişiler, BES transferi yapmak istediğine dair BES hizmetini doğrudan aldıkları banka hangisi ise, o bankaya giderek şubeden doğrudan transferi istediklerine dair istekte bulunması gerekir.

BES kaydınızın olduğu banka, size doğrudan “transfer istek formu” ile “hesap dokümanı” bilgileri belgeleri bildirir.

Bu belgeleri eski bankanızdan aldıktan sonra, yeni bankanıza giderek “Bireysel Emeklilik Transferi” başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Otomatik bireysel emeklilik başka banka transferi işlemlerinizi bu şekilde yapmış olacaksınız.

Yeni banka, sizlere doğrudan uygun ödeme planı ve kampanya ile ilgili detayları açıklar. Doğrudan size bilgi vererek, işlemlerin başlatılması ve onaylanması için onayınıza sunar.

“Transfer Talep Formu”, BES sahibi kişi tarafından doldurulur ve imzalanır. Yeni bankaya sunularak, yeni banka aracılığıyla eski bankaya faks veya e-mail ile gönderilip, onaylanması beklenir.

Bireysel emeklilik banka transferi noktasında banka değişikliğiniz bu işlem sonrasında ortalama 10 iş gün içerisinde tamamlanır. 10 iş günü içinde tamamlanarak size de bildirilmiş olunur.

Bankalar arası transfer öncesinde, kampanya veya avantajlardan faydalanmak istenirken, bir yandan da transfer yapılacağında eski bankanız sizden kesinti ya da ödeneklerle ilgili ne tür olumsuz sonuçların doğacağına dair bilgi verebilir. Bu noktada transfer öncesinde eski bankanızla görüşerek Bes transferi öncesinde kazanç ve kayıplarınızın dengesine bakarak, bu durum çerçevesinde banka transferi isteyebilir ya da istemeyebilirsiniz.

BES Transfer Şartları Nelerdir?

Zorunlu bireysel emeklilik için banka değiştirmek istiyorsunuz ve bu işlem nasıl yapılır? Merak ediyorsunuz. Bunun için bankalar, kişilere bazı şartlar koyuyor ve bu şartları taşımalarını istiyor. Bunlar şöyledir;

  • BES anlaşmanızın olduğuna bankaya daha önce 1 yıl boyunca ödeme yaptıysanız başka bankaya transfere isteyebilir ve yaptırabilirsiniz.
  • BES sözleşmeniz, bankanızla aranızda 2 yılı geçkin bir süre değilse, ne yazık ki transfer yapamazsınız. Bireysel emeklilik transferiniz için en az 2 yıl sözleşme süresi geçmiş olması gerekmektedir.
  • Eğer BES transferi yaptığınız 2. Bankanızdan memnun kalmazsanız veya avantajları, istediğiniz gibi değilse en az 1 yıl sözleşme süresi bitmesini beklemelisiniz. Banka değişikliğinde BES için bu sözleşme süresi dolmazsa, farklı bankaya geçiş yapmanız ne yazık ki mümkün olmuyor.

2 Yorum

  1. Benimde bireysel emeklilik bankam iş bankasıydı , ziraat bankasına taşıdım gerçekten daha iyi ziraat

  2. bireysel emeklilik banka değişikliği yaptım ziraat bankasına geçtim, tekrardan konu sahibine ve bankaya teşekkür ediyorum.
    yararlı paylaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu