Gündem

Boş Plaka Sorgulamak

Boş Plaka Hakkında

Plaka işlemlerinden biri  boş plakanın sorgulanmasıdır. Bu plaka sorgulama işlemi noter yardımı ile yerine getirilen işlemdir. Oluşturulan yeni düzenlemeye göre, bundan sonra araçlar adına hazırlanan plakalar hizmet veren noterler tarafından yapılacaktır. Boş plaka sorgulaması yapılmak istendiği zaman, işlemin oluşması için plaka değişikliği yapmak istenmesinin söylenmesi yeterli olacaktır.

Kullanılan araçların var olan plakalarının değiştirilmek istenmesi durumunda ya da satın alınan yeni araçların sahip olduğu plaka değiştirilmek istendiğinde uygulanan bir tür işlemdir.

Özel plakaya sahip olup özel plaka kullanmak isteyen insanlar tarafından biraz daha çok tercih edilir. Yapılması gerekli olan işlemler yerine getirilir, ardından plakanın boş olduğu ya da boş olmadığı bilgisine varılmış olur. Bu sayede kişiler ona göre hareket eder. Emniyet Genel Müdürlüğü plaka sorgulama için sunduğu sayfalar birçok veri sunabiliyor.

Plaka sorgulama yöntemleri genel olarak üç farklı şekilde yapılabilmektedir. O üç yöntem ise; Emniyet Genel Müdürlüğü, EGM’ye ait olan internet sitesi veya Trafik Tescil  Şube Müdürlükleri, ikinci olarak cep telefonu üzerinden sms ile plaka sorgusu yapma ve üçüncü yöntem de SBM, yani Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir.

Boş Plaka Sorgusu Yapma İşlemi

Araç alım sırasında en çok uygulanan işlemlerden biri boş plaka sorgulamadır. Özellikle farklı şehirlerden araç satın alındığında veya kişice anlamlı olan harfler ile plaka olmasını isterler. Boş plaka sorgulama da araç plaka sorgulama ile aynıdır. İşlem sonucunda plakayla ilgili hasar kayıtları, ceza gibi bilgiler gözükmüyorsa plaka boş demektir.

Özel Plaka Sorgulaması Yapmak

İkinci el araçlarda galeriden ya da bayiden plakanın başka araçta kullanıldığı ya da kullanılmadığını öğrenmek mümkün değildir. Fakat yeni araç alırken galeri ya da bayiden öğrenilebilir. Bu sorgulama şu yöntemlerle yapılabilir;

EGM Aracılığıyla Özel Plaka Sorgusu

Bulunduğunuz şehirdeki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gidip ya da telefon edip sorgulamak istenilen plaka hakkında bilgi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Cep Telefonundan Sorgulama

5665’ sms atarak plaka hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama

Burada sadece kullanıcı adına kayıtlı olan plakalar hakkında sorgulama yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu