Banka İşlemleri

EFT Nedir? EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? – 2021

EFT Nedir?

EFT, banka konusunda yakın zamanlarda çok fazla kullanılan bir işlemdir. Adı sıkça duyulan EFT konusunda birçok kişi bilgi edinmek istemektedir. Çok kısa ve kolay yapılan bir işlem olduğu için günlük hayatta birçok kişi bu işlemi yapmaktadır.

EFT, kısa ve özet bir şekilde bankalar arası para aktarımıdır. Eğer para aktarımı yapılacak hesap, kişinin banka hesabı ile aynı bankaya ait hesa ise, bu işleme havale adı verilmektedir. EFT, farklı bankaya ait hesaplar arasında yapılmaktadır ve bu ikisi karıştırılmamalıdır.

Bu işlem konusunda yer alan maddelerden biri de EFT sorgulamadır. Var olan sorgulama numarası ile ve bulunan diğer yollar yardımı ile EFT sorgulama işlemi kolayca ve hızla yapılabilmektedir. Bu işlem de ihtiyaç olduğunda bankalara ait olan internet bankacılıkları sayesinde kolayca yapılabilir.

Kısa ve pratik olması yanında,  bu işlemin gerçekleşmesi ardından size bir EFT sorgu numarası iletilmektedir. Gelen bu sorgulama numarası dekont üzerinde olabiliyor veya işlemin ardından ekranda da yer alabiliyor. EFT ulaşmaması durumu ve bu gibi durumlarda sorgulama seçeneği yardımı ile sorgulama yapma imkanı vardır. Olası durumlar için bu numaranın kaybedilmemesi önem arz etmektedir.

Sorgu numarası nedir? sorusuna daha sade bir şekilde cevap vermek gerekirse, ulaşamayan EFT gibi zamanlarda gereksinim duyulan bir tür sorgulama yöntemidir. Verilen bu sorgu numarası aracılığı ile EFT’nizin durumunu kolay bir yolla öğrenebilirsiniz. Genelde, hangi durumda olduğu, ulaşmaması durumunda niçin ulaşmadığı gibi durumlarda kullanılır şeklinde verilebilir.

EFT Sorgulama Yapma İşlemi

Eğer eft sorgulama yapmanız gerekiyorsa burada diğer işlemler gibi çok fazla seçenek bulunmadığı hatırlatılmalıdır. Mobil uygulamalarda bu seçeneğin ihtimali düşüktür. Bankaların, internet bankacılığı sistemine giriş yapıldıktan sonra menüde var olan ‘para transferleri’ kısmı seçilir. Para transferlerine tıkladıktan sonra açılan ekranda en son yapılan EFT işlemi gözükecektir. Bu işlemlerin yan tarafında ‘tamamlandı’, ‘tamamlanmadı’, işlem bekliyor’, ‘işlemde’, ‘iptal edildi’ bilgilerinden herhangi biri karşınıza çıkıyorsa, müşteri hizmetleri de aranarak son durum öğrenilebilir.

Daha kısa bir ifadeyle, müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ve bankaların şubeleri üzerinden sorgulama yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu