Banka İşlemleri

Emekli Maaşı Banka Değiştirme

Emekli Maaşı Banka Değiştirme

Yıllarca çalışıp sonunda emeklilik hakkına sahip olup emekli olanlar bazen emekli maaşı için banka değiştirme konusunda tereddüt yaşayabiliyor ya da başka bankaların sunduğu hizmetlerden faydalanmak isteyebiliyorlar. Bu nedenle bu makalemizde emekli maaşı banka değiştirme hizmetinden nasıl faydalanılır ve bu değişimi hangi bankalar ile yapabiliriz sorularını cevaplarken birkaç ipucu sunup daha fazla kazanç sağlamanıza da destek olmaya çalışacağız.

İlk Emeklilik Maaşı Nereye Yatar?

Emeklilik başvuru talebiniz kabul edildikten sonra talep ettiğiniz bankaya maaşınız yatar ve maaş günü geldiğinde bu bankadan maaşınızı her ay alabilirsiniz. Emeklilik için yaptığınız başvuru sırasında verdiğiniz bilgiler arasında maaşı almak istediğiniz banka ve gün gibi detaylar yer alır. Seçtiğiniz bankaya form gönderilir ve böylelikle maaş gününüz geldiğinizde gidip tercih ettiğiniz bankadan çekim yapabilirsiniz. Gelelim emekli maaşı için banka değiştirme işleminin nasıl yapıldığına;

  • En kolay yöntem E devlet üzerinden şifre ile giriş yaparak (PTT’den şifreyi satın alabilirsiniz) 4A, 4B VE 4C Banka ve adres değişikliği kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu şekilde bankalara gitmek zorunda kalmayıp birkaç tıklama ile oturduğunuz yerden banka değişikliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • E devlet giriş yaptıktan ve banka ve adres değişikliği dedikten sonra çıkan ekranda maaşınızı aldığınız banka ya da PTT bilgileriniz çıkar.
  • Daha sonra yapmanız gereken “Banka/Şube Bilgilerinizi Değiştirmek için tıklayın” yazan yere tıklamak.
  • Son olarak da yeni banka bilgilerinizi girmenizi belirtir ve sizde girersiniz. Bunun içinde şehir, banka ve şube seçimi yapılır ve güncelle butonuna tıklanır.

Bu işlem gerçekleştikten sonra bazen çok kısa bir süre içerisinde bazen de iki ay sonra seçtiğiniz banka üzerinden maaşınızı çekmeye başlayabilirsiniz. Bunun için de e devlet üzerinden bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Banka değişikliği yapılınca size emekli maaşı için banka promosyonu verebilir bunun için de hangi banka daha çok promosyon veriyor araştırması yapıp daha fazla kazanabilirsiniz.

Emekli maaşı banka değiştirme hizmetine destek olup kullanabileceğiniz bankalar; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Anadolubank, Denizbank, Burgan Bank, Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, HSBC, ING Bank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, Tekstil Bankası, Turkish Bank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, PTT A.Ş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu