Memur

Görev Yeri Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Görev Yeri Belgesi Nedir, Nereden Alınır? (Öğretmen ve Memur)

Memur ve öğretmenlerin alabildiği görev yeri belgesi, bazı kurumlar tarafından talep ediliyor. Evlilik, tayin ve atama gibi durumlarda görev yeri belgesi alınmalı ve kuruma verilmelidir. Resmi işlemler dışında indirimli otobüs kartı kullanımında da görev yeri belgesi gerekebiliyor. Belediyelerin verdiği öğretmen kartı için doldurulan başvuruya ek olarak görev yeri belgesine ihtiyaç duyulur. Belgede çalışılan kurum, görev, adres ve sicil numarası bulunur. Belgenin geçerli olabilmesi içinse ıslak imzalı olması şarttır.

Çalışılan yerin, kadro bilgilerinin ve memurluk derecesinin bulunduğu görev yeri belgesi, bazı resmî kurumlar tarafından istenen ve özellikle atama durumlarında istenen belgedir. Millî Eğitim Bakanlığı’nın verdiği görev yeri belgesi, Mebbis üzerinden de indirilebilir.

Belgede Bulunan Bilgiler

Görev yeri belgesinde kişinin memuriyet bilgisinin yanında T.C. kimlik numarası, isim ve soy isim, baba adı, anne adı, doğum tarihi ve doğum yeri de bulunur. Göreviyle ilgili ise görev yeri, unvanı, kadro derecesi, maaş derecesi, maaş kademesi, emekli sicil numarası, son öğrenim durumu ve son mezun olunan okul gibi bilgiler yer alır.

Görev Yeri Belgesi Alma

Görev yeri belgesi taşınma, atama veya öğretmenler için okul değişikliği gibi durumlarda kullanılır. Belge kurumdan veya Mebbis üzerinden alınabilir. Mebbis’e üyelik bilgileriyle giriş yapıldıktan sonra e-personel bölümünden kuruma gitmeden çoğu işlem yapılabiliyor.

 Kullanıcı adınızı ve şifrenizi hatırlamıyorsanız sisteme e-devlet üzerinden de girebilirsiniz. E-personel sayfasından görev yeri belgesi seçilerek isim, soy isim ve kimlik numarası girilir. Daha sonra açılan belge indirilerek yazdırılır.

Görev Yeri Belgesi Geçerlilik Süresi

Görev yeri belgesinin geçerli olabilmesi için süresinin bitmemiş olması gerekir. Süresi dolmuş olan belgeleri resmî kurumlar kabul etmeyecektir. Geçerlilik süreleri ise belgenin oluşturulmasından 3 yıl sonrasına kadardır.

Belgenin geçerli olabilmesi için bir diğer şart da resmî kurumlar tarafından onaylanmış olmasıdır. Boş şekilde çıkarılan belge son çalışılan kuruma onaylatılarak geçerli hale getirilir.  Belgeler genellikle okul müdürü tarafından imzalanır. Ancak bazı durumlarda İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından da imzalanması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu