Kredi ve Kredi Kartı

Hat Üzerine Kredi Çekilir mi?

Bankalar ile arasında geçmişten kalan ödeme sorunu olan ve bu sebeple kredi çekemeyen faturalı hat kullanıcıları acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için faturalı hat üzerine 5000 Türk lirası kredi çekebiliyorlar. Son zamanlarda kontörlü hat kullanımının ortadan kalkmaya doğru gitmesi ve insanların bankalara borçlu olması sebebiyle gsm şirketleri böyle bir uygulama koymuştur. Ancak bu uygulama bankaların sağladığı kredi imkanlarından biraz daha farklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuyla ilgili daha fazla detaya değinmek ve sizleri bilgilendirmek adına bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Faturalı Hat Üzerine Kredi Nasıl Alınır?

Eğer faturalı hat sahibiyseniz ve cep telefonu ihtiyacınız var ise hattınızın üzerine tanımlanmış olan kredi miktarı ile telefon alabilirsiniz. Bunun en önemli sebebi 2016 yılında çıkarılan kanun ile birlikte cep telefonu alışverişlerinde taksit imkanının ortadan kaldırılmış olmasıdır. Faturalı hat üzerine kredi imkanı ile de taksitli bir şekilde cep telefonu alabilme fırsatı doğuyor. Satın alma işlemi gerçekleştirildikten sonra cep telefonu satıcısının belirlediği fiyattan telefonu ona satarak parayı nakite çevirebiliyorsunuz. Bu konuyu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

Bir telefon satın aldınız ve bu telefonun gerçek değeri 3.500 Türk lirası olarak belirleniyor. Bu telefonu size telefoncular 4.500 Türk lirasına satıyor ve aradaki farkı kendisine alıyor. Sonrasında size nakit olarak 3.500 Türk lirası veriyor. Bu sayede telefon hattınızın üzerine faizli bir şekilde kredi çekmiş gibi olacaksınız.

faturalı hat üzerine kredi veren firmalar var mı?
faturalı hat üzerine kredi veren firmalar kelimesi aslında teoride doğru bir kelime kullanımı değildir.

Faturalı Hat Üzerine Kredi Veren Firmalar

Faturalı hat üzerine kredi veren firmalar kelimesi aslında teoride doğru bir kelime kullanımı değildir. Bunun sebebi gsm operatörlerinin size nakit olarak bir kredi sağlamamasıdır. Hâl böyle olunca cep telefonu satıcıları devreye giriyor ve faturalı hattınızın üzerine aldığınız telefonu sizden satın alarak size nakit para veriyorlar. Bu işlemden sadece biz mi kazanıyoruz diye soracaksanız tabii ki siz kazanmıyorsunuz. Bu işlemden en çok kâr eden telefonculardır. Ancak maalesef bankaların kredi verme konusunda çekingen tavır sergilemesi bu işlemi mecbur kılıyor. Eğer ki böyle bir işlem yapan telefoncu tanıdığınız yok ise faturalı hattınızın üzerine aldığınız telefonun satışını farklı bir telefoncuya yapabilirsiniz. Belki daha fazla zararlı çıkarsınız ancak yine de nakit ihtiyacınızı karşıma fırsatınız olur.

Faturalı Hat Üzerine Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Faturalı hat üzerine kredi almak için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar doğrultusunda bir telefon satın alarak bu telefonu nakite çevirebilirsiniz.

  1. Hattınızın faturalı tarifelerden faydalanıyor olması gerekmektedir.
  2. Faturalı hattınızın en az 6 ay süreyle kullanılıyor olması gerekiyor.
  3. 6 aylık süre içerisinde faturalarınızı düzenli olarak ödemiş aynı zamanda hattın hiç kapanmamış olması gerekiyor.
  4. Kredi notu sorgulaması yapıldığında yeterli kredi notuna sahip olmanız gerekiyor.
  5. Telefon başvurusu yaptığınız süre zarfından daha önceki iki yıl içerisinde farklı bir operatörden satın aldığınız telefondan kaynaklı olarak herhangi bir ceza durumuyla karşı karşıya kalmamış olmanız gerekiyor.
hat uzerine kredi
faturalı hat i̇le kredi alma i̇şlemi nasıl yapılır?

Faturalı Hat İle Kredi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi gsm operatörleri cep telefonu satın alımlarında taksit imkanının ortadan kaldırılması ile birlikte bir uyanıklılık yaparak faturalı tarifenize ek olarak taksitli telefon satma girişiminde bulunuyor. Bu işlem ise şu şekilde gerçekleşiyor;

7000 liraya bir telefon buldunuz ve bu telefonu aylık ödemesi 75 lira olan faturanıza ek taksitli olarak almak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken şey gsm operatörünüze başvurarak telefon alma girişiminde bulunmaktır. Bu girişimin sonucunda operatörünüz vade süresindeki faiz miktarını da hattınıza ekleyerek size telefonu teslim edecektir. Her ne kadar bu durum kolay gözükse de günümüzde faturalı hat üzerine telefon alma işleminde de gsm operatörleri sizlerin bankalara olan borçlarınızı ödeme durumunuza göre şekillenen kredi notu konusunu dikkate almaktadır. Eğer ki kredi notunuz düşükse operatörlerden dahi telefon alma imkanınız neredeyse yok denecek kadar azdır.

Turkcell Hat Üzerine Kredi Nasıl Alınır?

Turkcell faturaya ek telefon alma imkanında birçok indirimi beraberinde sunan gsm firmalarından biridir. Bu operatör ile sürekli yaptıkları akıllı telefon kampanyalarını kullanarak belirli vadede ödemeler aracılığıyla faturaya ek telefon alabilirsiniz. Bu işlem için en yakın Turkcell bayisine giderek gerekli başvuruları yapmanız gerekiyor.

Turkcell Faturama Ek Hangi Telefonları Alabilirim?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Turkcell’den alabileceğiniz telefonlar kampanyalar halinde sizlere sunulmaktadır. Ancak şu günlerde popüler olan telefonlardan birçoğunu telefon faturanıza ek olarak satın alabilirsiniz. Bu telefonlara birkaç örnek olarak; iPhone XR Max, iPhone X, iPhone XS Max, Galaxy S10, Galaxy S10+ ve Huawei P30 Pro modellerini gösterebiliriz.

Bu işlemlerin tamamı diğer operatörler içinde geçerlidir. Eğer ki vodafone hat üzerine kredi almak istiyorsanız en yakın vodafone bayisine giderek buradan istediğiniz telefon beğenip satın alıp sonrasında herhangi bir telefoncuya kutusu kapalı bir şekilde satabilirsiniz. Bu durumda fatura üzerine kredi çekme işlemini bir nevi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu