Banka İşlemleri

Havale Nedir? Hafta Sonu Havale Yapılır mı? 2021

Hafta Sonu Havale Yapılır mı? (Cumartesi – Pazar Havale)

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elden para verip alma çağı yerini “havale işlemlerine bıraktı. Artık teknoloji sayesinde birçok banka işlemi bankalara ve ATM’lere gitmeden kolayca yapılıyor. Sadece banka işlemleri olmakla kalmayıp, kredi çekme işlemlerinden alışveriş işlemlerine kadar bir çok işlem mobil şubeler ve internet şubelerinden yapılabiliniyor.

Bankaların var olan mobil uygulamaları ile fazla zaman kaybetmeden ve çaba sarf etmeden gerekli işlemler yapılıyor. Siz de bankaların var olan mobil uygulamalarını cep telefonlarınıza indirip fatura ödeme, alışveriş yapma, havale yapma gibi işlemleri kolayca yerine getirebilirsiniz.

Havale de günümüzde çok kullanılan ve adı sıkça duyulan bir kelimedir. Birçok kişi tarafından da havalenin ne olduğu gibi şeyler merak edilmektedir. Hafta içi havalenin kolayca ve sorun çıkmadan yapıldığı bilinmektedir fakat hafta sonu olduğunda çok kişi tarafından bu konuda tereddüt edilmektedir.

Hafta sonu havale yapılıp yapılmadığı konusuna geçmeden önce havalenin ne olduğu, nasıl yapıldığı gibi noktalara değinmek daha iyi olacaktır. Peki havale nedir?

Havale Nedir?

Aynı bankaya ait olan bir hesaptan, yine aynı şekilde aynı bankaya ait hesaba para aktarılmasına verilen isimdir. Transfer edilecek ücret, karşı tarafın iban numarası ya da hesap numarası aracılığı ile ister şubeden, ister ATM üzerinden isterse de mobil bankacılıktan tamamlama imkanı mevcuttur. Kısacası havale nedirin cevabı olarak aynı bankadaki 2 hesap arasındaki para transfer işlemi denilebilinir.

Havale Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı ile havale yapmak sanıldığı kadar zor ve uzun değildir. Mobil bankacılık üzerinden sırasıyla, para transferi – havale menüleri takip edilir. Açılan sayfada iban veya hesap numarası seçeneklerinden biri seçilip gerekli bilgiler girilir. Bilgiler kontrol edildikten sonra işlem sonlanır ve kısa süre içinde karşı hesaba aktarılmış olur.

Hafta sonu havale yapılır mı sorusuna ise öncelikle kısaca evet yapılır cevabı verilebilir. Havale aynı banka hesapları arasında olduğu için haftanın her günü rahatlıkla yapılabilir. Cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere hem para aktarımı, hem de para alımı yapmak mümkündür. Bu işlemi yapmak isteyip yaptığınızda, onay sonrası para hemen diğer hesaba aktarılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu