Gündem

Hijyen Belgesi Nedir?

Hijyen Belgesi Nedir?

Herhangi bir hizmet sektöründe işveren ve çalışanların bazı sorumlulukları ve alması gereken bazı belgeler vardır. Belediye denetim ekipleri tarafından, sağlık denetim ekipleri veya Gıda ve Tarım bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan yerlerde Hijyen belgesi istenmektedir. Resmi işyeri belgeleri yanında tüm çalışanların Milli eğitim bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış eğitim programı neticesinde alınması gereken hijyen belgesi bu belgelerden biridir.

Kişisel hijyen, uyulması gereken sağlık kuralları, işyerinde karşılaşılabilen biyolojik tehlikelerden korunma yolları, bakteri ve mikroplara karşı alınması gereken önlemler ve genel halk sağlığı gibi bölümlerden oluşmuş hijyen eğitimleri çalışanın bilmesi gereken bilgilerdir. Test şeklinde uygulanan bir sınav sonucunda yeterli puanı alan eğitime katılan personeller Hijyen sertifikası olan bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Hijyen belgesi almak isteyen kişiler halk eğitim merkezlerine bireysel olarak başvurarak açılan eğitimlere katılmalıdır. Halk eğitim merkezi yanında özel bazı eğitim kurumları hijyen eğitimini ücret mukabilinde vermekte ve halk eğitim merkezi onaylı sınav sonucunda Milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen bu sertifikayı kayıtlı öğrencilerine vermektedir. Belli bir sayıda başvuru olduğunda daha önceden açıklanan tarihlerde eğitim alan kişiler sınava girerek yeterli puanı alarak belgeyi alabilirler.

Hijyen belgesi hayat boyu öğrenme merkezi tarafından yürütülen bir eğitim programı olup, alınan sertifika da kişiye aittir ve ömür boyu geçerlidir.

TC kimlik numarası ile birlikte halk eğitim merkezine başvurmak ve talep edilen ücreti ödemek eğitim için yeterlidir. Ücretler her yıl bir  açıklanmaktadır. Özel eğitim kurumları ise eğitimlerin işverenin ve eğitime katılmak isteyenlerin isteği doğrultusunda istenilen tarihte açabilmekte ve işyerlerine eğitimci gönderebilmektedir. Bu sebeple halk eğitim merkezlerine göre daha yüksek ücret talep etmektedirler. Bu ücretler 2021 yılı için 50-80 tl aralığında değişmektedir.

Hijyen Belgesi Hangi Durumlarda Zorunludur?

Hijyen belgesi bazı sektör çalışanları için mutlaka bulunması gereken belgelerdendir.  Bu sektörlerde çalışanların hijyen sertifikası alması ise işverenlerin sorumluluğu olup, belgesi olmayan her bir personel için 250-1000 tl cezai işlem söz konusudur. Özellikle;

Gıda sektöründe üretim yapan tüm işyerleri   ve fabrikalar

Gıda satışı yapan yerler (pastane, restoran, kafe , fırın hizmeti veren yerler)

Su ve içecek ile ilgili üretim çalışanları

Her türlü temizlik işleri çalışanları

Sağlık hizmetleri çalışanları

Otel ve konaklama hizmeti veren yerler

Marketlerin gıda reyonu çalışanları

Bu sektörlerde çalışan tüm personeller için denetimlerde hijyen belgesi ibraz edilmesi mecburidir. İşe alınan her personelin eğitim almış olmasından işveren sorumludur.

Aldığınız Hijyen Belgesine Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Hijyen belgesi eğitimi alıp, sınavda başarılı olan her kişi için belge düzenlenir. Bu belge asıl olarak imzalı bir şekilde teslim edilir. Ömür boyu geçerli ve gerekli olan bu belgeyi saklamalısınız.  Belgenin aslına ulaşılamadığı durumlarda Halk eğitim merkezi ve milli eğitim bakanlığına dilekçe ile başvurarak yeniden belge düzenlenmesi istenebilir veya devlet kapısı üzerinden kimlik belgeniz ve şifreniz ile birlikte Hijyen belgenize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu