Banka İşlemleri

İşsizlik Maaşına Haciz Gelir Mi?

İşsizlik maaşı, işçinin kendi rızası dışında işten çıkarılması durumunda ödenen bir ödenektir. Belirli bir süre işsiz kimseye ödenen bu ödenek için çeşitli şartlar bulunmaktadır. İşsizlik maaşı şartları içerisinde ilk olarak işten çıkarılmayı takip eden 30 gün içerisinde başvuru yapma gelmektedir. Başvuru işçi tarafından İŞKUR’a gidilerek yapılmalıdır. Bunun yanında İŞKUR’un web sitesi üzerinden de başvurular yapılabilmektedir.
İşsiz kalan işçiye maaş dışında, genel sağlık sigortası prim desteği de verilmektedir. Bu destek ile işçinin genel sağlık sigortası primleri yatırılmaktadır. Maaş ve prim desteğinin ne kadar süreceği ise işçinin çalıştığı süre ve yatırdığı prime bağlıdır. Bu sürelere bakılarak işçinin ne kadar alacağı ve ne kadar süre bu destekten yararlanacağı belirlenmektedir.

  • 600 gün ödeyen işçi 180 gün
  • 900 gün ödeyen işçi 240 gün
  • 1080 gün ödeyen işçi 300 gün

Bu süreler kanun ile belirlenen sürelerdir. İşçinin bu sürelerin dışında yerine getirmesi gereken başka şartlarda bulunmaktadır.
işsizlik maaşı nereden alınır

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı nereden alınır sorusu da merak edilen konulardan biridir. Bunlardan önce işsizlik ödeneği için kesilen ücretin ne kadar olduğuna bakmak gerekmektedir. Kişinin günlük kazandığı brüt ücretin yüzde 40’ı işsizlik ödeneği için ödenen günlük miktardır.
İşsizlik maaşı hak edenler işsizlik maaşlarını T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı ya da yerine geçen bir belge ile herhangi bir PTT şubesinden alabilirler. Ancak kişi yeni bir işe başlandığı takdirde işsizlik ödeneği ve genel sağlık sigortası ödemesi iptal edilmektedir.
İşsizlik maaşı ile alakalı merak edilen konulardan biri de işsizlik maaşına haciz gelir mi sorusudur. İşsizlik maaşı haczedilemez gelirler arasında yer almaktadır. Bu nedenle işsizlik maaşına haciz konulamamaktadır. İşsizlik Sigortası Kanunu’nda belirtilen maddelere göre işsizlik maaşından sadece damga vergisi haricinde vergi ve benzeri kesinti yapılamamaktadır.
Sadece nafaka borcu için haczedilebilen işsizlik maaşı bu durum dışında el konulabilir bir ödenek değildir. Başkasına da devri yapılamamaktadır. İşsizlik maaşı alanlar ve herhangi bir yere borcu olanların tek geliri olanların bu ödeneğine herhangi bir şekilde el konulması mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu