Banka İşlemleri

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kanserin ölümcül bir hastalık olduğunu biliyoruz ve maalesef bazen yakınlarımızın bu hastalığa yakalandığı haberini alıp yıkılıyoruz. Eğer yakınlarınızdan biri bu hastalık nedeniyle vefat etmiş ise kafanızda yer edinmiş sorunların cevap bulması için bu yazıyı yazıyoruz. Bu sorulardan biri olan kanserden ölen kişinin kredi borcu silinir mi ya da tamamen borç kapanır mı sorusunu yanıtlayacağız.

Kanser hastalığı büyük tedavi yöntemleri ve büyük bedel ödenmesi gereken ilaçlar gerektirebiliyor bu nedenle kredi çekilebiliyor ya da hayat seyrinde ve güzel bir şekilde devam ederken kanser hastası olduğunu öğrenen kredi borcu sahipleri olabiliyor elbet. Hayatın bize ne yaşatacağını bilmediğimiz için her konuda küçük de olsa bilgi sahibi olmak gerekebilir. Kanser hastalarının tedavi için kredi borcu altına girdiklerini belirtmiştik bazıları bunu yaparken kanser hastası olduğunu bildirmeyebiliyor ya da hasta olduğunu bilmiyor da olabilir. Kanser hastası olduğunuzu belirtirseniz zaten banka sizlere kredi vermiyor. Bazı okurlarımızın sorusu olan kanser hastası kredi çekebilir mi konusuna da yanıt vermiş olup asla kredi vermeyeceklerini belirtelim.

Kanserden ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder?

Bankadan kredi çekerken belirli prosedürler var olduğunu ve sayfa sayfa imzaladığımız kağıtların elbette birçok nedeni olduğunu biliyoruz. Bu nedenler arasında kanser hastası değilim diye belirtme durumunun da söz konusu olduğunu belirtmeliyiz. Kanser hastası olmadığınızı da kendiniz bildirdiğiniz için ki belirtirseniz kredi alamazsınız kanserden ölen kişinin borcu silinmez. Eğer mirasçı belirtilmişse ilk o kişiye belirtilmemişse de yakınlarına kalır kredi borcunu ödemek.

Sigorta kanserden ölen kişinin kredi borcunu ödeyebiliyor! İşte bu çok önemli bir nokta ve herkes bu konuya önem verdiği için açıkça belirtmek istiyoruz ki eğer kredi çekerken kanser hastası değilse, kredi çeken kişinin borcunu sigorta ödüyor! Yani kanser hastası değilsiniz ve kredi borcuna sahipsiniz ve maalesef kanser olup vefat ettiniz diyelim (Allah korusun) borcunuzu sigortalı iseniz sigorta ödeyecektir. Sigorta yoksa da yakınlarınıza kolaylık diliyoruz. Kredi çekilen tarihten önce kanser hastalığınız varsa hayat sigortanız devreden çıkacağı için ödeme yapmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu