Gündem

Kovid 19 Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Başlıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Kasım 2020 tarihinde açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında sokağa çıkma yasağı ve diğer konuların tamamı açıklandı. 17 Kasım 2020 yeni yasaklar ne zaman başlıyor? Şehirlerarası seyahat yasağı gelecek mi? Gibi konuların tamamına ait bir rehber sizlere hazırladık.

Kabine toplantısı ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Kasım’da açıklığa kavuşturulan Kovid-19 tedbirleri ile ilgili olarak sokağa çıkmayacağı uygulaması yeniden devreye gireceği açıklaması geldi. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı yeniden gelirken, bu hafta sonu yasaklar için saat kaçta olacak, hangi saatlerde hafta sonu yasağı devreye girecek? Konu oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yeni alınan tedbirler doğrultusunda corona virüsle önlem karşısında genelde yayımlandı. Bununla beraber 65 yaş ve üstü kişiler, her gün saat 10.00 ile 13.00 arasında sokağa çıkabilecekler. Bununla beraber 1 Ocak 2001 ve sonrası doğan 20 yaş altındaki kişilerde gün içerisinde saat 13.00 ile 16.00 saatleri arasında sokağa çıkacaklardır. Bu saatlerin dışında sokağa çıkış, ilgili yaş grupları için kısıtlanmıştır.

Yaşlılar Saat Kaçta Sokağa Çıkacaklar?

Gün içerisinde saat 10.00 – 13.00 arası dışında sokağa çıkmak, 65 yaş ve üstü insanlar için yasaklandı. Sadece bu saat aralığı içerisinde, 3 saat boyunca sokağa çıkabilir ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu saatlerin dışında ise 65 yaş arasından yaşlı insanların sokağa çıkması kısıtlanmıştır.

Yeni Yasaklar Hangi Saatleri Kapsıyor?

Yeni yasaklarla birlikte ise hafta sonları yasak uygulaması geldi. Bu uygulamaya göre, hafta sonu saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Bu saatler aralığında insanlar, sokağa çıkabilecekken bu saatlerin dışında ise akşam saat 20.00’den sonra sabah 09.00’a kadar sokağa çıkmak yasaklandı. Sadece hafta sonu geçerli olan bu saat kısıtlaması ile birlikte insanlar, eğer çalışanlarsa ve hafta sonu işleriyle ilgili SGK kaydı gibi belgelerle iş yerleriyle olan ilişkilerini gösterirlerse bu yasakla ilgili istisna sağlanmış olacaktır.

Yasakla ilgili olarak tüm üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu yasak için muaf tutularak işlerine devam edebilir durumda olacaklardır. Onun dışında ise tüm iş yerleri ve tüm vatandaşlar için Türkiye genelinde bu yasaklar uygulanacaktır.

17 Kasım’da Açıklanan Yasaklar Ne Zaman Başlıyor?

Hafta sonu covid-19 tedbirleri nedeniyle alınan kararlar neticesinde yasaklar bu hafta sonu başlıyor. Tarihler 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’i gösterdiğinde, 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar yasak uygulaması olacaktır. Bir sonraki gün ise, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00’e sokağa çıkma yasağı uygulaması geçerli olacaktır. Bu saatler arasında insanların sokağa çıkması kısıtlanmış olacaktır.

 

  • 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de yasak başlayacak.
  • 22 Kasım Pazar günü sabah saat 10.00’da yasak kalkacaktır.
  • 22 Kasım Pazar günü akşam saat 20.00’da tekrar yasak başlayacak,
  • 23 Kasım Pazartesi günü sabah saat 05.00’da yasak kalkacaktır.

 

Bu yasak uygulaması sonrasında, bundan sonra ki her hafta sonu yasak uygulaması devam edecek ve vatandaşlara korona virüs tedbirleri amacıyla uygulanan hafta sonu yasağı ile ilgili yeni karar alıncaya kadar bu şekilde devam edecektir.

 

Korona Virüs Salgını Yeni Tedbir Kuralları

Türkiye için alınan koronavirüs salgını yeni tedbirlerle ilgili olarak, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensibi noktasında maske, mesafe ve temizliğin ön planda olduğu şekilde salgının daha da azaltılması için birçok kurallar da alınmıştır. Birçok vatandaşa karmaşık gelen bu kurallarla ilgili olarak detaylar aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde 17.11.2020 tarihinde Cumhurbaşkanı katılımlarıyla toplantı yapılarak, alınan bu kararların uygulama tarihi 20.11.2020 Cuma günü saat 20:00’den itibaren geçerli olacaktır. Bu tarihe kadar tüm işletmelerin ve vatandaşların gerekli süreçleri aksatmadan tamamlamaları da kendileri için faydalı ve aksaklık yaşatmayan bir süreç olarak tanımlanacaktır.

 

17 Kasım 2020 Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Karar Detayları

Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri olmak üzere tüm bu hizmet veren yerler hafta sonu sadece saat 10:00 ile 20:00 arasında hizmet verebilir olacaktır. Bu saatler dışında hizmete kapalıdır.

 

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerlerinin tamamı, paket servis ya da gel al hizmeti verecektir. Hiçbir şekilde restoran, lokanta ya da benzer adreslerde oturarak yeme ve içme servisi bulunmayacaktır. Sadece 10:00 ile 20:00 saatleri arasında paket servis ya da gel al hizmeti bulunacak olup, online yemek siparişlerinde ise saat 20.00’den sonra telefon ya da online sipariş üzerine hizmet alabilir olacaktır.

 

Şehirlerarası karayolları kenarında mevcut olan, şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçların tamamına hizmet sunan dinlenme tesislerinde bu kural geçerli değildir. Bu dinlenme tesislerinde yeme içme servisleri kısıtlamalardan istisna tutulmuştur.

 

Sinema salonlarının tamamı 31.12.2020 tarihine kadar kapalıdır. Bununla beraber yeni kararlar gelene kadar kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulmuştur. Bu alanların hiçbirinde faaliyet alanı bulunmayacak olup, nargile salonlarında hizmet eskisi gibi durdurulmaya devam etmektedir.

 

Yeni kararlar alınana dek, her hafta sonu yasak uygulaması uygulanacaktır. Buna göre hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir. Üretim, imalat ve tedarik zincirlerinin tamamı bu kısıtlamalardan muaf tutulmuştur. İlk uygulama ise 21 Kasım Cumartesi günü başlayacaktır. Yeni karar alınana dek her hafta sonu bu kararlar uygulanacak, uygulamaya devam edecektir.

 

Yasakta Açık Olacak İş Yeri, İşletme ve Kurumlar

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi sağlayan, nakliye süreçlerini işleten ve satışını yapan tüm işletmeler açık olacaktır. Bununla beraber eczane, veteriner ve hayvan hastaneleri, kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşların tamamı faaliyetlerine devam edecektir.

 

Zorunlu kamu hizmeti vermesi gereken tüm kurum ve kuruluşlar ile birlikte işletmeler olarak aşağıdaki yerler faaliyet alanlarına devam edecektir: Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri­ afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb yerler bu yasak dışındadır.

 

Yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık yapan, lojistik faaliyetleri olan firmalar aktif çalışmalarına devam edecektir.

 

Otel ve konaklama yerleri, üretim ve imalat tesisleri, sağlık hizmetlerine dair acil inşaat ya da donanım faaliyetleri bulunan firmalar, hayvan barınakları ve hayvan bakım merkezlerinin tamamında herhangi bir faaliyet durdurma bulunmamaktadır.

 

Şehirlerarası Seyahat Yasaklandı mı?

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması dahilinde vatandaşların özel araçlarla beraber şehir içi ya da şehirlerarası seyahat gidebilmeleri yasaklanmıştır. Sadece sokağa çıkma izni olan saatler olan 10.00- 20.00 arasında sokağa çıkılabilir, seyahatler gerçekleştirilebilir. Aksi durumda seyahat yapılması yasaklanmıştır.

 

Özel durumlar halinde (tedavi süreci, ceza infaz kurumlarında salıverme, askerlik hizmeti, özel veya kamu günü davet yazı süreci, cenaze nakli) e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri ile Valilik ya da Kaymakamlıklara doğrudan Seyahat İzin Kurulları ile alınan izin kaydı sayesinde seyahat edebileceklerdir. Sokağa çıkma yasağı cezası Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında adli işlemlerin başlatılması olacaktır.

Bir Yorum

  1. Şu covid yasakları bitsede bi kurtulsak ya. Gerçekten dışarıya adım atamaz olduk akşamları rahat rahat dolaşamaz olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu