Kredi ve Kredi Kartı

Kredi Kartı Alamama Nedenleri

Kredi kartı almak için yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara değinmeden önce çağın alışveriş rahatlığı olarak bilinen kredi kartının kullanımını çoğu insan tercih etmektedir. Ayrıca alışveriş rahatlığı denildiğinde ise kredi kartları listenin başını çekmektedir. Peşin fiyatlı olarak satışa sunulan ürünlerde bol taksit yapıldığında ise birçok imkan sunulmaktadır. Kredi kartlarını alamayanlar için ise bankaların bazı kurallarına uymadıkları söylenebilir. Belirlenen prensipler yüzünden ise mağdur olma durumu söz konusudur.

Kredi kartlarını alamama sebepleri arasında birçok neden bulunur. Öncelikle kredi kartının neden alınmadığını tam anlamıyla bilmek önemlidir. Kredi kartı almak için gerekli olan şartlar arasında 18 yaşını tamamlamış olmak vardır. Aksi durumda kredi kartı alınması söz konusu olmaz. Bunun yanı sıra gelir belgesinin olması da önemlidir. Kredi kartına sahip olmak için kredi geçmişinin temiz olması da dikkat edilen noktalar arasındadır.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Kredi kartlarına sahip olmak için her bankanın farklı nitelikler istediği söylenebilir. Fakat yine de hemen hemen aynı şartlarda kredi kartı desteği bankalar tarafından sağlanır. Kredi kart almak için gerekli şartların başında, ergin olmak gelir. Bunun yanı sıra aylık geliri olan kişilere bu destek sağlanacaktır. Çünkü kredi kartlarının borçlarının ödenebilmesi için müşterilerin düzenli bir geliri olması banka için önem teşkil eder. Tabi ki kredi notu ve geçmişteki düzenli ödemeler de kredi kartına sahip olmak için gerekli bir durumdur. Bu gibi durumlara kredi skoru da denir. Kartların verilmeme nedenleri arasında kredi notlarının düşük seviyede olması da yer alır.

Kredi notlarının yükseltilerek, kredi kartı almak tabi ki mümkün olacaktır. Bu notun yükseltilmesi için ise düzenli ödeme yapılarak, yaşanabilecek olumsuzluklar ortadan kaldırılabilir. Bunun yanı sıra diğer ödeme kanalları ve bankalara olan borçların da kapatılması gerekir. Farklı kredi kartı olan kişiler ise bu kartın ödemelerini geciktirmemelidir.

Maaş Alınan Banka Neden Kredi Kartı Vermez?

En basit ve kolay kredi kartı alınacak kanal, aslında maaş alınan bankadır. Kredi kartı almak için kolay yolu tercih edebilmek mümkündür. Bu işlem için ise bankaya herhangi bir gelirin belirtilmesi gerekir. Gelir belirtmeyen müşterilere kredi kartı teklifi ya da kart tanımlaması yapılmayacaktır. Genellikle maaş alınan bankalar, müşterilerine kredi kartı alma zorunluluğu sunarlar. Verilen kredi kartları ise genellikle aidatsızdır. Bu duruma rağmen ise yine de maaş alınamıyorsa, kredi kartı üst limite takılmış olabilir. Bunun yanı sıra kredi notu da düşük olabilir. Kredi notu normal düzeyin altında olan kişilere de kredi kartı tanımlanmaz. Eğer bu durum söz konusu değilse, herkesin gelir düzeyi doğrultusunda kredi kartı teklifi yapılacaktır.

Bankalara Borcu Olmayanlar Neden Kredi Kartı Alamaz?

Bankalara herhangi bir şekilde borcu olmayan kişiler, zaman zaman kredi kartı alamamaktan şikayet etmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki, kredi kartı alınmamasının nedeni borç olup olmaması da değildir. Çünkü bankalar kendisine borcu olan müşterilere daha fazla ilgi duyarlar. Kredi kartı almak için bundan iyi bir sebep yoktur. Borcuna sadık olan ve zamanında ödeme yapan müşteriler en fazla ilgi duyulan müşteri tipleridir.

Herhangi bir banka ile ilişkisi olmayan kişiler, kredi kartı almakta daha fazla zorlanır. Bu durumun sebebi ise referansın olmamasıdır. Yani bankalar, müşterileri biraz da tanımak isterler. Bankalara borcu olmayan kişilerin kredi kartı alamama durumu bu konuyla ilişkilendirilebilir. Tabi ki işin içinde farklı sebepler de bulunabilmektedir.

 1. https://www.metfinans.com/kredi-kartim-kac-gunde-gelir/

2 Yorum

 1. Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok değerleri. Ben şahsım adına teşekkür ederim.
  Kredi kartı alamıyorum. yaklaşık 4 senedir falan bankalara kırmızı çizgim var diye vermiyorlar.
  Arkadaşlar kredi kartı alabilmeniz için ufak bi tavsiyede ben veriyim.
  bin tl dahi olsa kredi çekin bi şekilde, kredi taksitleri gününde ödeyerek puan yükseltirsiniz
  ve sonunda kredi kartı sahibi olursunuz.

 2. Kredi kartı alamıyordum bende kısa bi tavsiye vereyim. Kredi notunuzu yükseltmeye bakın arkadaşlar. başka türlü kredi kartı alamıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu