İş Fikirleri

Kuyumcu Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

İş fikirleri denilince Türkiye’de akla gelen en iyi iş fikirlerinden biri de kuyumculuk sektörü olmaktadır. Kuyumcu olmanın birbirinden farklı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. En başta yüksek bir sermayeye sahip olmak, kuyumculuk noktasında en önemli aşamalardan biridir. Bununla beraber alınacak belgeler, sermaye olması gereken minimum tutar ve detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikli olarak sermaye noktasında bilmeniz gereken bir durum bulunuyor. Kuyumcu açmak için minimum 700 bin TL ve üstü bir miktara ihtiyacınız bulunmaktadır. Türkiye’de kuyumcular, genelde 1 milyon civarında sermayeyle işe girişmektedir. Eğer ülkemizde kuyumcu açmak için bir sermaye yaratmak istiyorsanız, bu doğrudan 700 bin TL ve üzerinde olması gerektiğini unutmayın. Sermaye taleplerinin de her geçen gün arttığı bu piyasa içerisinde 700 bin ile 1 milyon TL arası, kuyumcular için ortalama bir sermaye halini de almış durumdadır.

Kuyumcu açıldıktan sonra düzenli olarak masraflar elektrik, kira, su, telefon, internet ve personel maaşlarıyla beraber işletme sigortası ve vergi gibi standart sabit giderler olacaktır. Bu masrafları da bilerek hareket etmek ve sermayeyi buna göre şekillendirmek önemlidir.

Kuyumcu faturası nasıl kesilir?

Kuyumcularda vergi kesme sınırı 4200 TL’dir. Bu noktada altın veya kıymetli eşyalarda vergi bulunmamakta ve %0 olarak faturalandırma sağlarlar. Ancak işçilik ücreti olarak aldıkları ücretlerde %18 KDV bulunmaktadır ve vergisini vermekteler. Bu şekilde altınlarla ilgili alım ve satım ile alakalı olarak fiş kesimi bulunmamaktadır. Takı seti, bilezik ya da benzer işçiliğin bulunduğu değerli eşyalarda %18 KDV, sadece işçilik ücreti üzerinden alınmaktadır.

Kuyumcu para nasıl kazanır?

Kuyumcu dükkânı açmak istediğinizde, gerçekten yüksek meblağlarda bir sermaye gerektiği şarttır. Bunula beraber kuyumcuların para kazanmasıyla ilgili olarak kendilerine yarattıkları çeşitli fırsatlar bulunmaktadır ve kazançları da buna eş değer şekilde artmaktadır.

Kuyumcu dükkanında en temel unsurlardan biri altındır. Altın, alım ve satım süreçlerinin tamamından kuyumcular para kazanırlar. En büyük gelir kaynağı olduğu gibi, alım ve satım arasındaki fiyat farkları kuyumcular için en büyük kazançlardır. Bir çeyrek altın günümüz şartlarıyla beraber yaklaşık 774,40 TL satışı bulunmaktadır. Alış tutarı ise 762.80 TL’dir.

Fakat bu alış ve satış, tamamen son kullanıcı için geçerlidir. Kuyumcular, altınlarını daha uygun fiyata alabildikleri için, bu aradaki son kullanıcıya gösterilen makasla beraber çok daha yüksek meblağlarda kazanç elde etmektedirler.

İşçilik ücretiyle beraber kuyumcular sabit altın satışları dışında da kazanç sağladıkları birçok bilezik, kolye, takı seti gibi değerli takı ürünleri satmaktadırlar. Bu ürünlerin tamamında işçilik ücreti bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bütün kuyumcularda da işçilik ücreti, tamamen alıcıya ait olmaktadır. 5000 TL’lik bir bilezik almak istediğinizde, yaklaşık olarak 200 – 250 TL’lik bir işçilik ücreti ortaya çıkmaktadır. Bu maliyeti ödeyen tarafta direkt olarak alıcı yani müşteriler olduğu için, direkt kuyumcuların kazancı da bu tutarlar üzerinden gerçekleşmiş olmaktadır.

Çok yüksek gelirlere sahip bir sektör olan kuyumculuk, bu ve benzeri takı setlerinden tutun da bileziklere, yüzüklerden birçok pırlanta tektaş yüzüğe kadar birbirinden farklı modellerde ürünlerden ciddi miktarda kazanç elde ederler.

Kuyumcuların genel itibariyle birçoğu, al sat üzerinden kazanç yaparlar. Toptan altın alınan birçok yer ile anlaşarak, kuyumcuların çoğu altın piyasası içerisinde ne kazanç artış ve azalış olacağını bildikleri için, buna göre en düşük değerlerinden almayı bilir ve en yüksek değerlerde de satmayı bilirler. Bu konuda. toptancılarla çalışarak altın alım satın noktasında da yüksek değerlerde kazanç elde etmeyi başarırlar.

Kuyumcu belgesi nasıl alınır?

Kuyumcu açmak için bazı belgelere gerek vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Birçoğu genel işletme açmak için geçerli olan belgeler olurken, birçoğu da kuyumcu işletmesi için olmazsa olmazlardandır:

 • Kuyumcular odasından alınan oda faaliyet belgesi, Oda sicil tasdiknamesi fotokopisi
 • Adli sicil kayıt belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • İmza sirküleri
 • İkametgâh belgesi
 • Kuyumculuk ustalık belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi sureti
 • SGK kaydı belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İş yeri size ait değilse, kira kontratı belgesi, size aitse tapu ve yapı kullanma izin belgesi
 • ASAT iş yeri açma ruhsatı görüş belgesi
 • 60 m2 ve üstü iş yerlerinde kayıt sistemi, güvenlik kamera sistemleri zorunluluğu
 • İş yeri krokisi

Aralarında en zor belge ya da sizi uğraştıracak şey, kuyumcular odasına kayıttır. Yaşadığınız şehirde kuyumcular odasına kayıt yaptırarak, siz de bu noktada kuyumcular odasının verdiği fiyatlarla beraber birçok avantajlardan faydalanır ve sektörde çok şeyden de bilgi sahibi olabilirsiniz. Kuyumcular odası eğitimleri, çeşitli bankalar ile anlaşmaları, kredi fırsatları ya da benzer birçok faydalarını da görebilirsiniz.

Kuyumcular odasına kaydolmak için kimlik fotokopiniz, vergi dairesi tarafından yoklama fişi fotokopisi, kan grubu, vergi levhası, 2 adet fotoğraf, telefon bilgileri, e-mail adresi ve tahsil durumunu belirten belgeniz yeterli olmaktadır.

Kuyumcu silah ruhsatı nasıl alınır?

Kuyumcular, bulunduğu sektöre bağlı olarak silah ruhsatı alabilir olan sektörlerden biridir. Bu noktada ruhsatı çıkarmak için İlçe Emniyet Müdürlüğü başvuruları yapılarak kuyumcu olmalarıyla beraber silah ruhsatı alabilir olacakladır. Başvuru esnasında bulunması gereken belgeler şunlardır:

 • Dilekçe yazımı (başvuru esnasında başvuru tipine göre emniyet müdürlüğü tarafından verilmektedir)
 • Yarım kapak karton dosya
 • Müracaat sırasında nüfus cüzdanı aslı
 • Müracaat sırasında parmak izi kayıt formu yoksa parmak izi alınması
 • Ticaret Sicil Müdürlüğü yazısı ile kişi durumu, yönetici veya ortaklığını belgeleyen yazı
 • Silah ruhsatı alabilir ve sakıncası bulunmamaktadır, belgeli bir doktor raporu gereklidir. Bu rapor tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden alınabilir ya da üniversite hastanelerinden alınabilir. Geçerlilik süresi yaklaşık 6 aydır.
 • Son 1 yıl içerisinde çekilmiş 4 adet fotoğraf
 • Kuyumculara özel iş yeri açma, çalıştırma ruhsatı
 • Başvuru sahipleri tarafından son 15 günde vadesi geçmiş vergi borcu olmadığını gösteren belge
 • 5 yıllık silah taşıma ruhsatı için harç bedeli Maliye veznesine yatırılarak makbuzu
 • Oda kayıt belgesi
 • Kuyumculuk sektöründe vergi mükellefi olduğunu göstere belge
 • Aslı olmayan belgelerin tamamı noterde tasdiklenmiş olması gereklidir

Kuyumculuk şirketi açtıktan sonra, Limited Şirketi olarak şirket türü bulunuyorsa silah ruhsatı alacak kişinin şirkete ait ortak ya da müdür olması önemlidir. Eğer şirket türü AŞ olarak biliniyorsa, ortak ya da şirket yönetim kurulu üyesi olması gerekmektedir. Bu tip şirketlerde doğrudan 2 kişi taşıma ruhsatı alabilir olacaktır.

2 Yorum

 1. Valla arkadaşlar biz bu işi 15 senedir izmirde yapıyoruz. Kuyumcu dükkanı açmak gerçekten çok maliyetli bir iş. parası olmayan yapmasın. para döndürürüm mafyacılık ayaklarına yatmayın bu işler öyle olmuyor. Heves etmeyin yani. Öncelikle kuyumcu dükkanı açmak için sağlam bi sermayeniz lazım. Çarşı merkezde işlek bi cadde olması lazım. Mahalle aralarında açarsanız 10 15 gün siftah yapmadığınız günler olur. demedi demeyin

 2. bende kuyumcu dükkanı kurmak istiyorum ama bahsettiğiniz olaylar için rakam epey yüksek çıkıyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu