Gündem

KYK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kyk borç yapılandırma, vade süresi geçmiş olan kredi geri ödemelerinin yeniden düzenlenmesi işlemidir. Kyk borç yapılandırma işlemi sayesinde eğitimleri sürece geri ödemeli kredi almış olan kişiler, yasal geri ödeme süresinin dolması durumunda yeni bir ödeme planı oluşturabiliyor ve taksitler şeklinde geri ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Kyk borcunun yapılandırılması için ise iki farklı başvuru yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki; internet üzerinden, diğeri ise vergi daireleri aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor.

2021 Kyk borç yapılandırma hakkında bilgi almak ve borçlarınızı yapılandırmak istiyorsanız yazımızın tamamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Geçen seneye göre tamamen aynı olan kyk borç yapılandırma, 2021 yılı içerisinde ise yine aynı yöntemlerle devam ediyor.

Vade süresi dolmuş olan kyk kredi ödemelerinin internet üzerinden yapılandırma yapılabilmesi için kişilerin Gelirler İdaresi Başkanlığı internet sitesine giriş yapması gerekiyor. Site içerisinde e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabiliyor. Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama çubuğuna 6183 yazılmasıyla Taksitlendirme/Tecil Talebi Dilekçesi ekrana geliyor. Bu dilekçe işleminin yapılması ile kyk borç yapılandırma işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Vergi daireleri üzerinden yapılacak olan kyk kredi borcu yapılandırması için ise tercih edilecek olan bir vergi dairesine gitmek yeterli oluyor. Bu raya gidildiğinde vergi dairesi yetkililerine kyk borç yapılandırma talebinde bulunulması yeterli oluyor. Doldurulacak olan bir dilekçe sonunda taksit seçenekleri tercih edilebiliyor.

Kyk Borç Ödeme 2021

Yapılacak olan kyk borç yapılandırma başvurusu sonrasında tercih edilen taksit seçeneğine göre bir ödeme planı oluşturuluyor. Fakat borç yapılandırmaya tabi olan kişilerin ödemelerini belirtilen zamanlarda düzenli olarak yapması gerekiyor. Aksi takdirde borç yapılandırma, düzensiz ödemelerden dolayı iptal olabiliyor.

Böylelikle yapılandırma dâhilinde taksitlendirilen ödemenin peşin ve toplu olarak yapılması isteniyor. Kyk borç yapılandırma işlemi yapan kişilerin iki ay üst üste ödeme yapmaması ya da geç ödeme yapması, yapılandırmanın bozulmasına neden oluyor. Kyk borç ödeme 2021 yılında yalnızca Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu nedenle yapılandırma yapan kişiler, kyk borç ödemesi için yalnızca Ziraat Bankası şubelerini ve internet bankacılığını kullanabiliyor.

Kyk Borç Yapılandırma İnternetten Nasıl Yapılır?

Günümüzde kyk borç yapılandırması yapmanın en kolay ve pratik yolu internet üzerinden işlem yapmaktır. Herhangi bir devlet dairesine gidilmesine gerek kalmadan online işlemler sayesinde kyk kredisi borç yapılandırması yapılabiliyor. Bunun yapılabilmesi için ise öncelikli olarak işlem yapacak kişilerin e-devlet şifresine sahip olması gereklidir. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler, PTT aracılığı ile makul bir ücret karşılığında şifre sahibi olabiliyor.

E-devlet şifresi eşliğinde Gelirler İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesine giriş yapılması ile kyk borç yapılandırma işlemi dakikalar içinde yapılabiliyor. Sitede bulunan arama kısmına 6183 yazılarak kolaylıkla Taksitlendirme/Tecil Talebi Dilekçesi’ne erişim sağlanabiliyor. Bu dilekçe eşliğinde sayfadaki yönlendirmeler takip edilerek kyk borcu yapılandırma işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Kyk Borçları Silinecek Mi 2021

Binlerce kişinin merak ettiği, mecliste de sıklıkla gündeme gelen kyk borçlarının affı konusu hala bir netliğe ulaşmış değil. Meclise verilen kanun teklifleri arasında da gündeme gelen, torba yasada yeri bulunan öğrenim kredisi affı için henüz bir karar çıkmış değil. Fakat toplumun geniş bir kesiminden gelen bu talep nedeniyle konu hakkında görüşmeler yapılmaya devam ediliyor.

Vade dolmuş ödemelere sürekli olarak faiz işlemesinden dolayı kyk borç yapılandırma yapmayı düşünen kişiler, kyk borçları 2021 yılında silinecek mi sorusunun cevabını merak ediyor. En son yapılan açıklamalara göre; torba yasada kyk borçlarının affına yönelik değil; ertelenmesine ve indirim yapılmasına yönelik çalışmalar yer alıyor. Görüldüğü üzere kyk kredisi almak uzun vadede öğrencilerin işsizlik sorunundan dolayı dezavantajlı duruma düşmesine neden olabilmektedir.

  1. https://www.metfinans.com/esnafa-kosgebden-50-000-tl-faizsiz-kredi-sartlari/
  2. https://www.metfinans.com/halkbank-kredi-karti-yapilandirma/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu