Kredi ve Kredi Kartı

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Sigortalı olarak bir işyerinde maaş karşılığında çalışan kişiler çeşitli nedenler ile acil olarak nakde ihtiyaç duymakta ve Maaşımın Katı Kredi hususunda araştırmalar yapmaktadır. Konuyla ilgili olarak gerçekleştirilen yasal düzenlemeler çerçevesinde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar başvuru sahibinin maaşına uygun olacak şekilde kredi kampanyası düzenlemektedir. Öncelikle banka ve finans kuruluşlarından kredi alabilmek için dikkate alınan en önemli husus başvuru sahibinin sigortalı olmasıdır.

Sigortalı olarak çalışan kişinin geçmiş dönemlerdeki borç alma ve ödeme alışkanlıklarından kaynaklanan kredi notu seviyesinin de uygun koşullar içerisinde yer alması gerekmektedir. Müşteriler bankalara kredi başvurusu işlemi yapmadan önce aylık bazdaki gelir durumunu detaylı bir şekilde analiz etmelidir. Başvuru sürecinde herhangi bir borcu bulunan ve Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim hususunda gelir seviyesini dikkate almaksızın yüksek miktarlarda ödenek almak isteyen kişilerin talepleri olumsuz bir şekilde karşılanabilmektedir.

Maaşa Göre Kredi Temin Sürecinde Dikkate Alınması Gereken Hususlar

Farklı nedenler ile ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılama amacıyla bankalara kredi başvurusu yapan müşteriler aylık gelirini doğru bir şekilde yazmalıdır. İlerleyen süreçte banka tarafından başvuru sahibinden talep edilen gelir belgesindeki tutar ile başvuru evrakına yazılan tutar arasında uyuşmazlık olması istenen hedefe ulaşmaya engel olabilmektedir. Alınan maaşın belli bir oranına kadar kredi çekebilme imkanı bulunmakta olup Maaşa Göre Kredi hususunda mevcut ihtiyaçlar ve gerekli olan ödenek miktarının titiz bir çalışma sonunda doğru bir şekilde belirlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Verilen krediler için belirlenen vade oranlarında aylık ödeme miktarlarının kişinin aylık gelir tutarının %40 ile %70 arasında yer almasına dikkat edilmektedir. Belirlenen aralık doğrultusunda başvuru sahiplerinin alabileceği toplam kredi miktarı belirlenmekte ve aylık olarak ne kadar para ödemesi gerektiği saptanmaktadır.

Maaşa Göre Kredi Hususunda Alınabilecek İhtiyaç Kredisi

Bankalar tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler çerçevesinde yasal koşullar da göz önüne alınarak başvuru sahiplerinin Kredi taleplerine en uygun şekilde çözüm bulunulması hedeflenmektedir. Yapılan düzenlemelerde genel olarak ihtiyaç kredisi başvuruları için 36 aya kadar uzatılabilen vade seçenekleri sunulmaktadır. Bazı bankalar tarafından alınan karar doğrultusunda bu vade süresi 60 ay seviyesine kadar çıkarılabilmektedir.

Bankalar tarafından yürütülen politikalar doğrultusunda vade sürelerinde değişiklik yapılabildiği gibi verilebilecek kredi tutarlarında da alt ve üst limit seviyeleri belirlenebilmektedir. Birçok banka ve finans kuruluşu ihtiyaç kredisi başvurusu yapan müşterileri için maksimum 50 bin lira tutarında kredi imkanı sunmaktadır. Bu noktada var olan ihtiyaçları karşılamaya yönelik en uygun kampanya fırsatını yakalama adına kapsamlı bir araştırma yapmak faydalı bir hamle olacaktır.

 

Farklı Kredi Türleri İçin Alınabilecek Maaşa Göre Kredi Miktarları

Acil olarak giderilmesi gereken nakit ihtiyacını karşılamaya yönelik ihtiyaç kredisi kampanyası haricinde taşıt ve konut kredisi kampanyaları da müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Birikimlerini arsa, gayrimenkul ve otomobil gibi yatırım kalemleri için değerlendirmek isteyen müşteriler konuyla ilgili olarak Kredi Veren Bankalar hususunda araştırma eğilimi içerisine girmektedir. Ülkemiz bankacılık sisteminde yapılan düzenlemeler çerçevesinde taşıt kredilerinde satın almak istenilen aracın tutarının %70’ine kadar kredi kullandırılması mümkün olmaktadır.

Konut kredisi başvurusu yapan müşteriler için alınabilecek kredi miktarının belirlenmesinde ise alınması uygun görülen konut için banka tarafından yönlendirilen eksper tarafından yapılan değerlendirmeler ön plana çıkmaktadır. Eksper tarafından yapılacak çalışmalar ile birlikte konutun değeri analiz edilmekte ve bu doğrultuda başvuru sahiplerine sağlanabilecek kredi miktarları belirlenmektedir. Bankalar tarafından belirli algoritmalar dahilinde gerçekleştirilen hesaplamalara dair en net  bilgiye kurumsal web siteleri veya banka şubeleri üzerinden ulaşabilmek mümkündür.

  1. https://www.metfinans.com/kredi-kartim-yok-araba-kiralayabilir-miyim/
  2. https://www.metfinans.com/teb-gelir-belgesiz-kredi-nasil-alinir/
  3. https://www.metfinans.com/kefilsiz-gelir-belgesiz-kredi-veren-bankalar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu