Gündem

Mahkeme Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir?

Mahkeme Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir?

Mahkemeler kendi içinde görülen davalar doğrultusunda türlere ayrılır. Tüm davalar kendi içerisinde bölünüp farklı gruplarda incelenmektedir. Yaşanılan her konu adına yargı süreçlerini yürüten mahkeme çeşitleri de farklılık göstermektedir. Mahkemeler; adli yargı mahkemeleri, idari yargı mahkemeleri, askeri yargı mahkemeleri ve yüksek mahkemeler olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır.

Mahkemelerin Türleri ve Görevleri

1) Adli Yargı Mahkemeleri

Meydana gelen hukuki anlaşmazlıkların daha kolay ve sağlıklı çözülmesi adına adli mahkemeler birbirinden ayrılmaktadır. Bunlar da kendi içerisinde 2 ana alt başlığa ayrılmıştır.

  1. ) Hukuk Mahkemeleri

Hukuk mahkemeleri hakimler ve savcıların bulunduğu uzmanlık alanları ve davaların konuları doğrultusunda birbirinden ayrılmaktadır.

Asliye Hukuk Mahkemeleri: Yaşanan özel anlaşmazlıklar konusunda adaleti sağlayan mahkemelerdir. Bir diğer adı genel yetkili mahkemedir. Çünkü bir davaya özel şekilde Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafınca bakılması belirlenmişse, bu davaya asliye hukuk mahkemeleri tarafından bakılacaktır.

Sulh Hukuk Mahkemeleri: Özel olarak sulh mahkemeleri tarafından bakılacak olan davlara bakan mahkemelerdir. Kişilerin kendi içinde anlaşmazlık yaşaması davaları ile ilgilenir.

Uzmanlık Mahkemeleri: Özel görevli mahkemeler diye de bilinir. Uzmanlık gerektiren konular için birbirinden ayrılırlar. Birkaç alt başlığa ayrılır ve onlar şöyledir;

Aile Mahkemeleri: Adından da anlaşılacağı gibi aile ile ilgili davalarla ilgilenir. Kadına karşı şiddet, boşanmalar, nafakalar gibi davalardır.

Ticaret Mahkemeleri: Ticaret konusundaki davalar ile ilgilenen mahkemedir. Ticaret Mahkemesi bulunmayan yerlerde bu davalara asliye hukuku mahkemeleri bakmaktadır.

Tüketici Mahkemeleri: Tüketici hakları korunması adına bu mahkeme vardır.

İş Mahkemeleri: İşçiler ile işveren arasındaki sorunlara bakar.

İcra Mahkemeleri: İcra ve iflas davalarına bakar.

1.2) Ceza Mahkemeleri

Asliye (ceza gerekli olan davalara bakar), ağır Ceza (ağır suç işleyenlerin davalarına bakılır) mahkemeleri ve uzmanlık mahkemeleri olarak üçe ayrılır.

2) İdari Mahkemeler

Bölge idare mahkemeleri (idare ve vergilerin mahkemelerinde verilen kararlar incelenir), idare mahkemeleri (vergi ve istinaf mahkemelerinin ilgilenmediği davalara bakar), ve vergi mahkemeleri (vergi ödenmemesi vb. davalarla ilgilenir) olarak üçe ayrılır.

3) Askeri Mahkemeler

Askerlerle ilgili davalara bakar.

4) Yüksek Mahkemeler:

Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay gibi farklı kategorilere ayrılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu