Gündem

Mavi Diploma Nedir ve Nasıl Alınır? Hangi Üniversiteler Verir?

Mavi Diploma Nedir ve Nasıl Alınır? Hangi Üniversiteler Verir?

Mavi diploma, öğrenciler için bir fırsat olarak değerlendirilir. Üniversite öğrencilerinin istedikleri yerlere seyahat edebilmelerini ve yurtdışına çıkış işlemlerini kolayca halledebilmelerini sağlayan mavi diplomanın alınması için bazı şartlar vardır. Bu diplomayı belli eğitim kurumları verebiliyor ve bu eğitim kurumları Avrupa Birliği standartlarına uyumlu olup olmadıkları konusunda kontrol ediliyor. Yalnızca eğitim alanında değil, aynı zamanda iş başvurularında da mavi diploma birçok avantaj sağlıyor.

Mezun olunan üniversiteden alınabilen mavi diploma, alınan eğitimin uluslararası standartlarda olduğunu gösterir. Bu belge ile Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden herhangi birinde eğitime devam edilebilir ve buralarda size kolaylıklar sağlar. Okunan üniversiteden mavi diploma alınması durumunda bu diploma ile eğitiminizi uluslararası düzeye taşıyabilirsiniz.

Mavi Diploma Almanın Şartları

Mavi diploma almanın ilk şartı bu diplomayı vermeye yetkili üniversitelerin birinden mezun olmaktır. Türkiye’de mavi diploma verebilen 72 üniversite bulunuyor ve diploma alınmak istenen başarı düzeyi de diplomanın alınmasını etkiliyor. Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından belirlenen tüm şartların sağlanması durumunda diploma alınabilir.

Mavi Diploma Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yükseköğretim Kurumu, 2005 yılında yayınladığı yönetmelikle, üniversitelerin öğrenci odaklı olmalarını sağlamış ve bu sayede üniversiteler çalışma ve araştırmalarını ülkelerden bağımsız bir kuruluşun denetlemesine izin vermiştir. Bu sayede mavi diploma alma şartı da uluslararası standartlara göre belirlenmiştir. Ülkeden bağımsız olarak verilen bu diplomanın alınabilmesi için teorik ve pratik derslerin tamamından başarılı olmak gerekiyor. Daha sonrasında Avrupa Birliği Komisyonu’nun belirlediği üniversiteler, gerekli şartları sağlayan öğrencilere mavi diploma veriyor. Bunun kararını Avrupa Birliği Komisyonu veriyor ve üniversiteler bu duruma müdahale edemiyor.

Mavi Diploma Hangi Üniversiteler Tarafından Verilir?

Türkiye’de mavi diploma alabileceğiniz toplamda 72 üniversite vardır. Bunlardan en önemlilerini sayacak olursak Anadolu Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi olarak sayabiliriz. Bunların dışında daha birçok üniversiteden gerekli şartların sağlanması durumunda mavi diploma alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu