Gündem

Plaka Değişimi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Plaka Yenileme ve Değiştirme Ödeme Tutarları

2021       Plaka Yenileme       Plaka Değiştirme

Noter Ücreti     28₺                        210₺

Basım Ücreti    55₺                         55₺

Muayene Belgesi ile Notersiz         55₺

Plaka Değişimi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kullanılmış araba satın alan kişi önce noteri değiştirmeli, ardından adresin ait olduğu trafik kayıt ofisini değiştirmelidir. Mevcut bir plakayı aşağıdaki şekillerde değiştirebilirsiniz:

Kullanılmış bir araba alırken veya satarken, noterin devri sorumlu kişiye “mevcut plakanın yenisiyle değiştirileceğini” bildirmekle yükümlüdür. Aksi takdirde bu satış işlemi için Taşıma Kayıt Bürosunda plaka değiştirilemez.

Araç sahibi satıldıktan ve notere devredildikten sonra plakanın değiştirilmesine bir aylık süre vardır. Plakayı değiştirmeye başlamadan önce mevcut plaka ücretini ödediğinizden emin olun.

Plaka değişikliği ile ilgili yukarıdaki belgeleri hazırladıktan sonra aracın sigortalı olup olmadığını ve araç muayenesi olup olmadığını kontrol edip trafik kayıt ofisine başvurabilirsiniz.

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, eyalet ve ilçe polis karakolundan randevu aldığınızdan ve trafik kaydı için başvurduğunuzdan emin olun. Büyük bir şehirde çok trafiğiniz varsa ve rezervasyon yapamıyorsanız, sahibinin başı dertte olabilir.

Plaka değiştiren araç sahiplerinin ikamet ettikleri yeri bulmak için trafik kayıt ofisine başvurmaları gerektiğini lütfen unutmayın.

Türk başkentinde, yeni bir B-center modeli yapmak için gereken evrak işlerinden sonra her gün bir araba değişiminde öldü.

Plaka Güncellemesi Nedir? Neden Yapılıyor?

Otoyoldaki tüm arabalar bir plaka gerektirir. Plakalar, çizikler, yüzey hasarı, okunması zor vb. bazı nedenlerden dolayı zamanla güncellenebilir.

Plaka güncellemelerinde tüm bilgilerin gizliliği dikkate alınmalıdır. Plaka yenilenmesini gerektiren konulardan biri de araç muayenesi sırasında plakadan kaynaklanan ciddi bir kusurdur.

Son montaj sırasında zemin boyası, vidalar veya zemin stilinin değiştirilmesi tavsiye edilmez. Bu ciddi bir sorundur ve araç sahiplerinin plakalarını TÜV TÜRK gözetiminde güncellemeleri gerekmektedir.

Ayrıca, plaka güncellemesini plaka değiştirmeyle karıştırmamaya dikkat edin.

Plaka Değiştirmek Zorunlu mu?

Genel olarak, ikinci el otomobil endüstrisinde en sık sorulan sorulardan biri, mevcut araç plakalarının değiştirilip değiştirilmeyeceğidir. Aslında bu sorunun cevabı bir dönem geçerli olmasına rağmen günümüzde başka bir firmaya ait olsanız bile mevcut plakayı değiştirmenize gerek yoktur.

Büyük şehirlerde araba sigortası için yüksek primler nedeniyle, birçok araç sahibi kullanılmış araba alırken ve satarken plakalarını değiştirdi.

Sigorta, araç sahibinin adresine bağlı olduğundan artık buna gerek yoktur. Plakanın hangi ruhsata ait olduğu önemli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu