Gündem

Plakadan Araç Sahibi Bulma Nasıl Yapılır?

Plakadan Araç Sahibi Bulma Nasıl Yapılır?

Araç satın almak herkes tarafından ihtiyaç duyulan veya yatırım için tercih edilenler arasında yer alır. İkinci el araç alım satım yapanlar için birkaç önemli hususu göz önünde bulundurmaları gerekir. Aracın hasar kaydı, kasko bilgileri, kaç el değiştirdiği bilgilerini elde etmek isterler. Ancak bu bilgilere ulaşabilmek için plakadan araç sorgulama yapılması gerekir. Peki plakadan araç sorgulama nasıl yapılır?

Satın almak istediğiniz aracın plaka sorgulamasının birkaç yolu vardır. Bunlar e-devlet, sigorta bilgi ve gözetim merkezi web sayfalarından ulaşabilirsiniz. Ancak kişiler daha pratik ve kolay olduğu için GSM operatörü fark etmeksizin PARCA PLAKA yazarak 5464’e SMS gönderiyorlar. Sonuç çok daha hızlı ve kolay öğreniliyor. Ancak bu SMS ücretli olduğunu özellikle belirtmek isteriz. SMS hizmet bedeli olarak 7-8 TL civarı bir ücret alınmaktadır. Bu SMS ile aracın değişeni olup olmadığına dair bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca DETAY PARCA yazarak aracın trafiğe çıkış tarihini, kaskolu ve kaskosuz gün sayılarını da yine ücretli SMS ile örenebilirsiniz. Araç plaka değiştirmiş olsa dahi hasar geçmişine ulaşabilirsiniz.

Araçların hasar kayıtları için detaylı bilgi almak isterseniz Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz. İkinci el araç alım satımlarında hasar kaydı bilgilerini gözden geçirmek isteyen her alıcı buna hassasiyet göstermektedir. Aracın daha önce varsa hasar kayıtlarını ve raporlarını öğrenmek için e-devlet araç sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlem için bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-devlet şifresini PTT şubelerinden hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz. Sonrasında ise e-devlet sayfası hizmetler birimlerinden Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama sayfası ile ekrana düşen sayfadan araç plakasına girebilirsiniz. Buradan araç hakkındaki tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Araç plakalarına ait tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Kolay ve seri bir şekilde tüm hasar ve değişen parça kayıtlarını öğrenebilirsiniz. Ancak araç sahibi hakkında Şahsi Bilgilerin Korunması ve Gizlilik İlkeleri kanunu nedeni ile kişisel bilgilerin ihlali yaşanmaması için araç sahibi hakkında bilgi elde edilemez. Aracın sahibi hakkında yalnızca emniyetten bilgi alabilirsiniz. Bu da pek kolay değildir. Araç sahibinin kişisel bilgilerini bireysel olarak talep etseniz dahi öğrenmeniz mümkün değildir. Kaza veya çalıntı gibi hallerde plakadan araç sahibine ulaşabilir ve emniyetten yakalama emri talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu