Banka İşlemleri

PTT Havale Ücretleri Ne Kadar?

PTT havale ücretleri, PTT para göndermek istediğinizde yapabileceğiniz birçok yöntem bulunur. İnternet bankacılığıyla, mobil bankacılık ile ya da işlemlerinizin tamamını postaneden çok basit şekilde yapabilirsiniz.

Siz de bir tanıdığınıza ya da ticaretinizle ilgili olarak herhangi bir nedenden dolayı para göndermek istediğinizde komisyonlar hakkında bilgi sahibi olmak istediğinizde, PTT para gönderme havale ücretlerinin ne kadar olduğu hakkında bilgi edinmek istediğinizde bu rehber niteliğinde yazımıza göz atabilirsiniz.

Havale ve EFT olarak günlük işlem hacmi en çok bulunan bankalardan biri de PTT’dir. Bu konuda para gönder ve al işlemleriyle ilgili olarak PTT havale – EFT ücreti alıyor mu? Alıyorsa ne kadar gibi konular çok soruluyor. Evet, PTT tüm para gönderimlerinde makul ücretler talep etmektedir. Bu ücretlendirmelerde genel olarak havale ve EFT için ücretler olurken, diğer bankalara göre çok daha ucuz fiyatlarda olmaktadır.

PTT, bankalar arası gönderimlerde ya da PTT Bankası olarak kendi içerisinde gönderdiği tüm havale ve EFT işlemlerinde para gönderimleri için komisyon alır. Postaneden yapacağınız işlemler, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanılarak yapılan tüm işlemlerde komisyon miktarları, gönderim yapılacak olan paraya göre değişir. Ancak mobil ya da internet bankacılık kullanılarak gönderilen para transferlerinde komisyon miktarı, PTT şubeden yapacağınız para transferlerine göre daha uygun fiyattadır.

PTT şubesiyle birlikte eğer para gönderimi yaparsanız, en fazla komisyonu da bu şekilde postaneden yapacağınız para transferlerinde ödemiş olursunuz. Eğer komisyon ücretini gönderilen miktardan kesilerek yapılmasını isterseniz, gönderilen tutar üzerinden komisyon kestirebilir ya da ayrıca ödemek isterseniz de ayriyeten ödenmesini de sağlayabilirsiniz.

Diğer PTT içeriklerimize bakabilirsiniz:

PTT Üzerinden Para Transfer Komisyonları Ne Kadar?

Para transferlerinde PTT üzerinden gönderimlerde komisyon tutarları, tamamen gönderilen paraya göre değişkenlik gösterir. Bununla ilgili postanede yapılan havale işlemlerinde yüksek komisyon ödemeniz sizin de bildiğiniz bir durumdur. Eğer mobil bankacılık ya da internet üzerinden para gönderimleri yaparsanız, çok daha düşük komisyonlar ödeyeceğiniz bilmenizi isteriz.

Bunun dışında PTT ile birlikte para gönderme işlemlerinizi şubeden yaptığınızda alıcı, yurtiçi ya da yurtdışında olmasına göre de fiyatlarda değişkenlik gösterir. PTT yurtiçi para transfer komisyonları ile PTT yurtdışı para gönderim komisyonları birbirinden farklı hesaplanmaktadır.

PTT Postanede Yurtiçi Para Transfer Komisyonları

Eğer yurt içerisinde para transferleri yapılacaksa ve PTT postane yoluyla yapacaksanız komisyonlar şu şekildedir:

 • 100 TL’ye kadar gönderimler 10 TL
 • 101 – 250 TL arası 20 TL
 • 251 – 500 TL arası 22 TL
 • 501 – 1000 TL arası 30 TL
 • 1001 – 5000 TL arası 35 TL
 • 5001 – 10 bin TL arası 50 TL
 • 10 bin TL – 30 bin TL’ye kadar olan tüm transferler ise 75 TL olarak hesaplanır.

PTT İnternet Bankacılığı Para Transfer Komisyonları

İnternet bankacılığıyla yapılan tüm işlemlerde, PTT şubeye gitmek ya da postaneye giderek işlem yapmadan daha hesaplıdır. Bu konuda faydalanacağınız çok uygun komisyon tutarlarıyla beraber az masraf ödenerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Burada hiçbir şekilde postaneye gitmeden, internet bankacılığınıza giriş yaparak hesabınızdaki paradan transfer yapmak istediğinizde aşağıdaki komisyonlar geçerli olacaktır:

 • 100 TL ve altı 5,50 TL
 • 100- 250 TL arası 10,5 TL
 • 250- 500 TL arası 11 TL
 • 500 – 1000 TL arası 15 TL
 • 1000 – 5000 TL arası 20 TL
 • 5000 – 10 bin TL arası 28 TL
 • 10 – 30 bin TL arası 40 TL olarak tanımlanmıştır.

PTT ile Kıbrıs’a Havale İşlemleri Ne Kadar?

PTT ile birlikte isterseniz Kıbrıs’a da havale işlemleri yapabilirsiniz. Burada komisyon tutarları elbette pek çok değişkenlik gösterecektir. Bunun için 250 TL’ye kadar ki işlemlerde 18 TL, 500 TL’ye kadar ki işlemlerde 25 TL, 1000 TL için 30 TL, 5000 TL’ye 35 TL, 10 bin TL’ye 40 TL ve 20 bin TL’ye kadar olan işlemlerde de 60 TL talep edilmektedir.

PTT İle Euro ya da Dolar Havale – EFT Gönderilir mi?

Dilerseniz hem yurtiçi hem de yurtdışı olacak şekilde Dolar ya da Euro para transferlerinizi de PTT ile her zaman yapabilirsiniz. PTT ile birlikte para cinsini değiştirerek, kesilen komisyon tutarlarını kabul ettikten sonra sizlerde istediğiniz gibi para miktarını hem yurtiçin hem de yurtdışında gönderebilirsiniz. 250 Dolar ya da Euro 25 TL’ye transfer edilir.

250 ile 500 Dolar ve Euro arası 35 TL, 500 – 1000 Dolar veya Euro gönderimleri 50 TL’ye transfer edilmektedir. Eğer 1000 – 3000 Dolar veya Euro para gönderimleriniz olacaksa bu tutarlarda 55 TL’ye kadar transfer edilmektedir.

Bir Yorum

 1. Ptt havale ücretleri ne kadardı şimdi ne kadar olmuş.
  Gerçekten iyi bi zam yapmışlar. özellikle yurtdışı çok sıkıntı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu