Gündem

Türkiye Hayat Emeklilik Bireysel Emeklilik İptali 2021

Emeklilik Bireysel Emeklilik İptali

Bireysel Emeklilik kısacası BES sayesinde, emekli olanlar emeklilik dönemlerinde ek bir gelire sahip olabilirler. Mevcut bireysel emeklikleri olanlar, bireysel emekliliklerini iptal ederek bu sistemden çıkabilirler. Bunun için bankaların farklı yöntemleri vardır. Türkiye hayat emeklilik bireysel emeklilik iptali için, müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu belirtmek gerekir.

Bireysel emeklilik iptali sonunda bankaların çalışma politikalarına göre hareket edilir. Genellikle iptal edilen emeklilik tutarları, hesap sahiplerine yatırılır. Bankaların belirlediği sürelerde bireysel emeklilik hizmeti devam edenler emekli olarak sayılabilir.

Bu süre Türkiye Hayat Emeklilik için 10 yıldır. Bunun yanı sıra bu birikimden faydalanılabilmesi için 56 yaşın doldurulmuş olması gerekir.  Bu şartları karşılayan kişiler, bireysel emekliliklerinden faydalanmaya başlayabilirler.

Bireysel Emeklilik İptal Edilirse Ne Olur?

Bireysel emeklilik için, belirlenen süreler dışında iptaller gerçekleşebilir. Bu durumlarda devlet katkısından faydalanılamaz. Türkiye hayat emeklilik kapsamında emeklilik tutarı için 200 lira kesilirken %25’de devlet katkısı eklenir. Bu da 25 TL olarak aktarılır. Bunun yapılma sebebi, müşterilerin daha refah içerisinde bir emeklilik geçirmesini sağlamaktır.

10 yıllık sürelerden önce iptal yapıldığı zaman devlet katkısı yapılmadan yatırılan tutar iade edilir. Geleceğini garanti altına almak isteyen ve rahat bir yaşlılık dönemi geçirmek isteyenler, bunu iptal etmemelidir. İptal edildiği zaman gelecekte var olacak bir gelir kesilmiş olacaktır.

turkiye hayat emeklilik bireysel emeklilik iptali
Türkiye Hayat Emeklilik Bireysel Emeklilik İptali 2021 3

Bireysel Emeklilik Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Bir çalışan işe alındıktan sonra mutlaka bireysel emekliliğinin yapılması gerekir.  Bu yasal olarak gerekir. Bu yasadaki amaç, çalışanların haklarının korunmasını sağlamaktır. Bireysel emeklilik yaptırmak 9 Ocak 2017 yılından beridir zorunlu hale getirilmiştir. Bundan dolayı çalışanların maaşlarından %3’lük bir kesinti yapılır.

Bu da emeklilik olarak hesaba aktarılır. BES iptalleri çoğunlukla maaş alınan bankalar aracılığıyla yapılsa da farklı bankalarla da yapılabilir. Bireysel emeklilik iptallerini bankalar kadar sigorta şirketleri de yapabilir.

Sigorta şirketleri de aynı yöntemler üzerinden uygulama yaparlar. Bankalar bu sistemden çıkılmaması taraftarıdır. Bunun için müşterilerin kararlarından emin olması gerektiğini vurgularlar. Özellikle çıkmak isteyenler ise, kısa sürede bu sistemden çıkabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu