Gündem

Veli İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır

Veli İzin Dilekçesi Yazımı

Veli izin dilekçesi, öğrencilerin devamsızlığını önlemek için velilerin başvurmuş olduğu bir başvuru formu olmaktadır. Mazeretiniz varsa anne babanızın izniyle okula ara verebilirsiniz. Bu durumda ebeveyn izni gereklidir.

Öğrenciler için sıkça talep edilen belgeler listesinin başında örnek bir veli izin dilekçesi yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrenciler, belirlenen kurallar çerçevesinde öğrenimlerine devam etmek, yani okula devam etmekle yükümlüdür. Belirtilen kurallar dahilinde, öğrencilerin okula gitmesini engelleyen bahaneler dikkate alınarak belirli sayıda devamsızlığa izin verilecektir. Bu devamsızlık, 2019’dan 2020’ye kadar 30 gün, özürsüz devamsızlık için 10 gün ve özürlü devamsızlık için 20 gündür.

Veli İzin Dilekçesi Örneği

Ebeveyn izni, bir öğrencinin okulda devamsızlık için bir nedeni olduğunu göstermek için ebeveynlerin yazması ve imzalaması gereken bir dilekçedir. Bu dilekçe sadece veliler tarafından hazırlanır ve veliler tarafından okula sunulur. Okulda diğer başvurular kabul edilmeyecektir.

Öncelikle dilekçe temiz, temiz A4 kağıda kırmızı olmayan bir tükenmez kalem veya tükenmez kalemle yazılmalıdır. Kırmızı kalemle yazılan dilekçeler okulda kabul edilmeyecektir.

Bir dilekçe başlatırken, dilekçede belirtilen okulu gösteren üst kısma bir tanıtım metni yazmalısınız. Örnek olarak Mustafa Kemal Atatürk Lisesi. “Mustafa Kemal Atatürk Lisesi Müdürlüğüne” ibaresi sayfanın üst kısmına ortalanması gerekmektedir.

Dilekçenize devam etmek için aşağıda gösterilen veli izni başvuru şablonunu kullanmalı ve şablondaki boşlukları öğrencinizin okul bilgileriyle doldurmalısınız. Bilgilerin okunabilir ve doğru olmasını sağlamak için özen gösterilmelidir. Ayrıca genel dilekçe yazım kurallarına da uymalısınız.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  OKUL MÜDÜRLÜĞÜNE

Velisi olduğum . . . . . . . sınıfı . . . . . . . . numaralı . . . . . . . . isimli öğrenciniz, . . . ./. . . ./. . . . tarihinde bilgim dahilinde . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . mazeretinden dolayı okula gelememiştir.

Arz ederim.

Veli Adı – Soyadı

Tarih

İmza

Dilekçe Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dilekçenizde dikkat etmeniz gereken en önemli husus öğrenci ve tarih bilgilerinizin doğru yazılmasıdır. Yanlış yazılması halinde dilekçe geçersiz olarak sayılır ve öğrenciler için devamsızlık girilebilmektedir. Tüm bilgilerin doğru bir şekilde yazılması çok önemli bir husus olmaktadır.

Dilekçenin yazıldığı kağıdın tam A4 boyutu şeklinde olması, kağıdın yırtılmamış vaziyette veya çizilmemiş olması, kağıdın temiz olması önemlidir. Tam A4 boyutunda, ortadan kesim ve kısmi kesim dışında kağıt üzerine yazılan dilekçeleri kabul edilmemektedir.

Dilekçe başında adres kısmına okul adının doğru girilmesine özen gösterilmelidir. Dilekçe mavi veya siyah kalemle yazılmalıdır. Bu renklerin dışında kalemle yazılan dilekçeler kabul edilmeyecektir. Öğrenciler gelmezse, veliler okulu aramalı ve onlara o gün okula devam edemeyeceklerini söylemelidir. Tatillerin kabulünü kolaylaştıran en önemli faktör, ebeveynler ile okul arasındaki iletişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu