Gündem

Vize İçin Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır?

Vize için, Yurtdışı seyahatleri düşünüldüğü zamanlarda, çoğu zaman birçok şey ile uğraşmak gerekmektedir.

Bunlar arasında ilk akla gelense doğrudan vize başvuruları olmaktadır. Çünkü Türkiye’den vizesiz ülkelere gitme süreçlerinde, çok sınırlı ülkeleri gezme imkanı olurken, vizenizin olması halinde birçok ülkeye rahatlıkla gidebiliyor ve seyahat edebiliyorsunuz. Vize başvurularınızda da kişilerden talep edilen bazı belgeler önemli olmakta olup, bu belgelerin hazırlanması oldukça uzun zaman almaktadır. Belgeler arasında talep edilen en önemli şey ise, banka hesap dökümü olmaktadır.

Gidilecek ülke vize başvurusunu yaparken sizden istenecek en önemli belgelerden biri banka hesap dökümü olurken, gitmeden öncede bu belgeler sizden istenen belgeler olacağı için hazır etmelisiniz. Buna göre de banka hesap dökümünü çıkartmalı, istenen evrakların içine yerleştirerek tüm süreçlerinizi daha da hızlandırabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar aşağıda listelenmiştir. Göz atmanızı tavsiye ederiz:

  1. Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?
  2. Banka Hesabımda Bloke Var Mı Nasıl Öğrenebilirim?
  3. 18 Yaşından Küçükler İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?
  4. Banka Batarsa Devlet Garantisi Ne Kadar?

En Rahat Vize Alımı Nasıl Sağlanır?

Eğer yurtdışı seyahatleriniz için vize almak istiyorsanız, bazı püf noktalara dikkat ederek hareket etmek önemlidir. Bunlardan biri de Türkiye’de mal varlığınız ile birikimlerinizi hesap dökümleriyle beraber gösterebilmektir. Bunu ne kadar rahat yaparsanız, o kadar vize onayı alma işlemleriniz de hem hızlanır hem de rahat bir şekilde gerçekleşir olacaktır. Hesap dökümü neden istenir? Neden önemlidir gibi vize alımı sırasında merak edilir.

Yurtdışı vizesi almak isteyen bir kişi, bulunduğu ülkedeki düzeni, nasıl bir gelire sahip olduğu ve yabancı ülkelere göre ekonomik sıkıntı yaşamadan bulunabileceği kanıtlanması için bu belgeler istenir. Gidilen ülkenin para değerleri ve birimine göre o ülkede rahat gezebilir bir vatandaş mıdır? Sorusunun karşılığını, vize başvurusu sırasında hesap döküm belgesi istenerek sorulmuş olur. Bunun dışında ise, hiçbir konsolosluk görevlisi, sistem dışında sizin aylık geliriniz, maaşınız ya da benzer şekilde mal varlığınız hakkında keyfi olarak bilgi talebinde bulunma gibi durumlar için ilgilenmemektedir.

Vize İçin Hesap Dökümü Alma Süreci Nasıl?

Vize için hesap dökümü almak istediğinizde, banka şubenize giderek bilgi ve talepte bulunabilirsiniz. Bireysel olarak alınan hesap dökümünde, 3 aya ait hesap dökümü çıkartılıp vize başvurularınız için hazırladığınız dosya içerisine ekleyebilirsiniz. Ancak bu durumda ne yazık ki olumsuz olarak bir sonuç çıkmış olabilir. Müşteri temsilcileriyle birlikte hazırlanması gereken hesap dökümünde, görevlilerin hem kaşeleyip imzaladıkları hem de resmi bir evrak olarak sizlere sundukları hesap dökümleriyle ilgilenmelisiniz.

Resmi olmayan hiçbir belge ile vize başvurusu kabul edilmez. Değerlendirmelere sokulmadan direkt olarak red cevabı gelecektir. Bu sebeple, bazı kişilerin hesap dökümlerini çıkartmadan önce bireysel işlem değil, banka ile işlem yaparak vizeye uygun hesap dökümü alması gerekmektedir. Bankadan müşteri temsilcisiyle beraber kaşelenip imzalanan hesap dökümü vize başvurularında kabul edilir.

Vize Kabulü İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Vize başvurularında, vize türüne göre bazı zamanlarda bankada bulunan hesabınıza ait para miktarı merak edilir ve sorulur. Bu tip durumlar, tamamen vize başvurularıyla ilgili gidilecek ülkenin de vize türüne göre değişkenlik gösterir.

Örneğin, Schengen vizesi alacaksanız eğer hesabınızda ne kadar para var bilgisi öğrenilmek istenir. Bu nedenle vize başvurularınızda hesabınızda ne kadar para var ya da yok bunların dokümanı çıkartılacak şekilde hareket etmelisiniz. Fakat birçok kişinin yaptığı hataya düşmemelisiniz. Vize başvurusu yapmadan önce, hesabınıza yüklü bir para transferi yapmayın. Çünkü hesabınıza yüklü miktarda yaptığınız para transferi sonrasında, siz hesap dökümü çıkartırken bu bilgiler ayrıntılı olarak gözükür. Bu sebeple vize başvurusunda onay almak için para yatırıldığı gözlenmesi de mümkün olacağı için, vize alma ihtimaliniz varsa bir anda iptal dahi olabilir.

Bazı ülkeden ülkeye göre değişkenlik gösteren vize başvuru şartlarından biri de, kalacağınız ülkede günlük minimum para miktarıdır. Bu miktar belliyse eğer ve böyle bir şart varsa, kalacağınız gün sayısına göre belirli tutarlarda hesabınızda para bulundurmanız zaten vize almanız için yeterli olacaktır.

Bunun dışında ise, 1 hafta kalınacak bir İngiltere seyahatinde ortalama günde 100 euro tüketilecekse, 6000- 7500 TL’lik bir miktarda hesabınızda para olması yeterlidir. Hal böyle olunca da çok rahat şekilde planladığınız İngiltere seyahatiniz için Schengen vizesi alır, ayrıca seyahat planlarınızın da çok rahat şekilde gerçekleşmesine ön ayak olursunuz. Hesabınızda bir anda bu kadar miktar para girişi olmamalı, belli hafta ya da aydan aya şekilde para yatırımı yapmanız gerekmektedir.

5 Yorum

  1. vize değilde pasaport nasıl alabiliriz istediğimiz ülkeye. bunla alakalı yazılar bkeliyoruz hocamm

  2. vize için bankadan hesap dökümü almak istiyorum ama sanırım bankada bi miktar para olmalıymış. bunun hakkında bilgi varmı hocam

  3. Ne vize ne pasaport hiçbirşey alamıyoruz. Banka hesap dökümü bi alabiliyıoruz herkes gibi :)). en iyisi yeni çipli kimlikle yurdışına kaçmak valla.

  4. Vize için banka hesap dökümü almayı anladık hocamda. En rahat bi ve en hızlı bi şekilde vize nasıl alabiliriz? Detaylı bi anlatım var mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu