Kredi ve Kredi Kartı

Ziraat Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

2021 yılını da içerecek şekilde güncel bir şekilde Ziraat Bankası Genç Bankkart kredi kartı ödenmezse ne olur? sorusunun cevaplarını detayları ile paylaştığımız yazımıza hoş geldiniz.

Öncelikle öğrenciliğin çok zor ve zahmetli, üstelik pahalı bir şey olduğunu söylemek gerekiyor. Son 2 yılda her şeyin fiyatı artarken burs ve kredi miktarlarının hayat koşullarına göre cüzi miktarlarda artması, iş öğrenciye ev vermek veya bir şey satmaya gelince fiyatını 2, 3 ile çarpan uyanık esnaflar, ev sahipleri vb. derken karmaşa her zaman oluyor.

Tam da bu durumu aşabilmek ve hayati, asgari ihtiyaçlarımızı gidermek için kredi kartına başvurabiliyoruz. Bunu da en kolay şekilde burs veya kredimizi aldığımız Ziraat Bankası üzerinden yapabiliyoruz.

Ziraat Bankası’nın öğrencilere verdiği Ziraat Genç Bankkart Kredi kartını varsayılan olarak 500 TL limitle alıyoruz. Kartı alırken başvuru aşamasında borcun otomatik ödeme talimatı için evet veya hayır seçeneği kullanabiliyoruz. Eğer evet dersek;

 • Her ay yatan burs veya kredi içerisinden kredi kartı borcu tahsil ediliyor.
 • Bu durumda burs veya krediden nakit para kredi kartına geçiyor, nakit avans çekmek istersek de işlem ücreti ile faiz ödemesinden sonra nakit para çekebiliyoruz.

Eğer hayır dersek;

 • Her ayın belirli bir tarihine kadar asgari ödeme miktarını ödemeniz gerekiyor. Eğer borcunuz varsa bir sonraki ay ödemeniz gereken minimum tutarı mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden görebilirsiniz.

Güncel faiz ve asgari ödeme oranları için buraya tıklayın.

Ziraat Genç Bankkart Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Otomatik ödeme talimatı verdiyseniz her ay yatan burs veya kredi üzerinden otomatik kredi kartı borcu ödenecektir.

Ancak otomatik ödeme talimatı vermediğiniz durumlarda çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Peki bu sıkıntılar ne olur?

 • Fazladan faiz ödemek durumunda kalırsınız.
 • Vadesiz TL hesabınız kısıtlanabilir ve para çekemez, banka kartınızı da kullanamazsınız.
 • Para çekemediğiniz, kartınızın kısıtlandığı senaryoda neler yaşandığını öğrenmek isterseniz Şikayetvar sayfasını inceleyebilirsiniz.
 • Kartınız kısıtlanırsa yeniden açmak için önce borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Eğer vadesiz TL hesabınız kısıtlandıysa önce dışarıdan farklı bir hesabınızdan veya elinizdeki paradan ödeme yapmanız gerekebilir. Eğer paranız yoksa 1-2 günlüğüne bir arkadaşınızdan borç alıp ödeme yapabilir, hesap kısıtını kaldırabilir ve ardından arkadaşınıza borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 • Hesap kısıtının kalkması o an da gerçekleşebilir veya 1-2 gün de olabilir, bunun için hesabınızın olduğu şube ile yüz yüze görüşme yapmanız daha iyi olacaktır.

Ziraat Genç Bankkart ile ilgili 2016 tarihli de olsa güzel ve özellikleri tane tane anlatan bir video mevcut. Dilerseniz bu videoyu izleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=TA-EVe1U4U4

Eğer ilk kez Ziraat Genç Bankkart kredi kartı kullanacaksanız aklınızdaki tüm soruları hemen aşağıda yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

 • Kredi Kartı Borcumu Ödedim Ne Zaman Açılır? – Yazıya Git
 • Kredi Kartı İle Taksitli Alışveriş Nasıl Yapılır? – Yazıya Git
 • Banka Kartımı İnternet Alışverişine Nasıl Açabilirim? – Yazıya Git

4 Yorum

 1. Ziraat gençkart kredi kartı borcumu bende ödeyemedim ama pandemi dolayısıyla esneklik saglıyorlar hocam. sagol yazı için

 2. 2 aydır ziraat genç kart borcumu ödeyemedim. Bi 2 ay daha ödeyemeyecek gibiyim… Genç kart borcumu toplamda 4-5 ay ödemesem sonra faizlerle beraber hepsini kapatsam bunun bana zararı olur mu acaba ?

 3. Ziraat genç bankkart kullanan birisi mail yada wp yazabilir mi? Çevremde kimse kullanmıyor birşey sormak istiyorum.

 4. ziraat genç bankkart borcunu zamanında ödemezseniz, şayet ziraat bankasından kredi veya kredi kartı alacağınız zaman tekrarında yüksek limitler vermeyebiliyor. Yani mutlaka borcu taksit taksit bile olsa zamanında ödeyin ki ileride karşınıza çıkmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu