Banka İşlemleri

Banka Bireysel Satış Temsilcisi Ne İş Yapar?

Bankalarda çalışan bireysel satış temsilcileri, banka ya da kuruma bağlı olan tüm satış departmanına ait görevleri üstlenen kişilerin meslek unvanıdır. Satış ve pazarlama hizmetleri, tek bir departman olup bu departmanda doğrudan müşteriye destek veren, büyük şirketlere ait görüşmeler sağlayarak müşteriyle olan ilişkilerinde doğrudan görev alan kişiler banka bireysel satış temsilcisi görevi üstlenmektedir. Bankanın birçok hizmeti veya ürünüyle ilgili pazarlama, satış kavramlarını müşteriyle doğrudan iletişime geçerek sunan ve satışını sağlayan kişilerdir.

Ayrıca Göz Atabilirsiniz;

Bankalarda çalışan bireysel satış temsilcileri, bankaya ait temsili görev üstlenirler. Bankaların tercih ettiği önemli müşterilerle doğrudan görüşme sağlanarak, bireysel satış temsilcileri unvanı ile muhatap olmaktalar. Bankaların sağladıkları kredi kampanyaları, düşük faizli krediler vb. tüm bireysel satışa yönelik bankacılık hizmetleriyle ilgili pazarlama bu departmanın görevidir.

Bankanın ürün veya hizmetlerine yönelik tüm satışa yönelik hizmetlerini bir hedef doğrultusunda müşterilere pazarlamaktalar. Bunlarla birlikte bireysel satış temsilcileri, bankaların müşterileriyle olan ilişkilerini arttırma, daha fazla kredi verme vb. konularda da reklam faaliyetlerini sürdürmekteler.

Satış danışmanı, müşteri temsilciliği ya da bireysel satış temsilcisi unvanlarına sahip bankalarda ki ortak bu departmanlar için genel olarak bankanın kredi hizmetleriyle ilgili ve diğer bankacılık ürünlerinin pazarlanmasına, satışlarının artırılmasına yönelik birebir müşteri görüşmeleri sağlanması beklenmektedir. Burada beklenen iş, pazarlama yeteneğiyle birlikte müşterilere bankanın sunduğu kredi imkanları, bankacılık ürünlerinin satışının sağlanması ve ikna kabiliyeti sayesinde de müşteriye olağan bir şekilde ürünü sunabilmektir.

Bankada Bireysel Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Bankalarda bireysel satış temsilciği alanında çalışabilmek için 2 yıllık ya da 4 yıllık bankacılık alanıyla ilişkili bir ön lisans ya da lisans programlarından birini bitirmek gereklidir. Daha sonrasında atandığınız pozisyon bireysel satış temsilciliği ise bazı özelliklerinizin aşağıdakiler gibi olması gerekmektedir:

  • İkna kabiliyeti olabildiğince yüksek olması beklenir.
  • Dışa dönük olmak ve bu sayede her zaman yeniliğe açık olmak gerekir.
  • Duygusal zekaya sahip olarak insanların ne istediğini ve neden istediğini hızlıca fark edebilmek.
  • Yüksek satış hedeflemelerinde her zaman en doğru projelerle doğru hedeflere ulaşabilmek.
  • İletişimi kuvvetli ve geniş bir çerçevede iletişim kurabilmek.

Bankalarda Bireysel Satış Temsilcisi için Hangi Bölümlerden Mezun Olmak Gerekir?

Bankalarda bireysel satış temsilcisi olarak çalışabilmek için üniversitede bankacılık ile ilişkili bir bölümden mezun olmak önemlidir. İktisat, Maliye, İşletme gibi bölümlerin fakültesine ait bir bölümden mezun olan kişiler, bankalarda çalışabilmek için mülakata girebilmekteler.

Üniversite eğitimlerinin yanı sıra çeşitli özel eğitimlerde bulunmaktadır. Sertifikalı satış ve pazarlama alanlarına ait eğitimlere katılarak da sertifika sahibi olabilir, böylelikle hem satış hem de pazarlama alanında yetkin bir personel olabilirsiniz.

Bireysel Satış Temsilciği için Aranan Nitelikler Nelerdir?

Türkiye’de herhangi bir bankanın kredi kartı ve bireysel bankacılık gibi alanlarında satış temsilcisi olarak çalışmak istediğinizde, bu alana ait satış ve pazarlama niteliklerinizin olması istenmektedir.

Bankacılık sektörüyle ilişkili bir üniversite bölümünden mezun olmuş bir kişi olmanız beklenmektedir. Ayriyeten satış konusunda daha önce kariyeri olan, iletişim ile ikna becerisi yüksek olan kişiler bu alanda çalışabilmekteler. Sunacağınız hizmet ve bankacılık sektörüne ait ürünlerle ilgili müşteri odaklı pazarlama önemli detaylardan biridir. Ekip çalışması, çoğu zaman ihtiyaç ve gerekli olan bir husus olması nedeniyle ekip çalışmalarına her zaman uyum sağlamanız gerekmektedir.

Günümüz koşullarında seçkin bir meslek sınıfı içerisinde yer alan bankacılık sektörü, çalışan insanların isteklerine karşı her zaman yanıt alabildikleri sektörlerden biridir. Hem yükselme fırsatlarıyla dolu hem de özel sağlık hizmetlerinden tutun da maaş imkanlarına kadar çeşitli imkanlar ile donatılmış bir meslektir. Bankacılık sektöründe sigorta primi ve emeklilik sonrasındaki emeklilik haklarındaki fırsatlar da yine birçok sektöre göre avantajlı olmaktadır

2 Yorum

  1. Bende banka bireysel satış temsilcisi için ön araştırma yapıyorum. Başvurmayı düşünüyorum bazı bankalar var, gerçekten çok şeffaflar ama Türkiye’de gel gör ki banka da satış temsilcisi değil güvenlik bile olamıyorsun.Adamlar sadece akrabalarını çalıştırıyor, yani gidip iş başvurusu yapamıyorsun bankaya. Senin ve bankanın tanıdığı referans biri olması gerekiyor ki öyle işe gelesin.
    bu arada blog için teşekkürler gayet net anlatımı olmuş.

  2. Bende banka bireysel temsilcisi olmak istiyorum sınavlar falan varmış sanırım. seneye inşallah şu pandemi bitsinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu