Banka İşlemleriGündem

Auzef Harç Yatırma Hangi Banka (2021 Güncel)

Auzef Harç Yatırma, Türkiye’de açık öğretim okuyan milyonlarca insan bulunuyor. Açık ve uzaktan eğitimler, insanların iş yaşantılarını etkilemeyen, yılda birkaç kez hafta sonları yapılan sınavlar ile üniversite seviyesinde ön lisans ya da lisans eğitimlerini tamamlamalarına yardımcı olan eğitim planlamasıdır. Ülkemizde önde gelen üniversitelerin programlarında açık öğretim bulunur.

İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Üniversitesi açık öğretim eğitimini sunan ilk akla gelen 3 üniversiteden biridir. Aralarında AUZEF olarak da bilinen İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, açık öğretim ve uzaktan öğretim noktasında Eğitim Fakültesi kapsamında eğitim sunan kuruluştur. Bu dönemlerde en çok merak edilen konu ise Auzef kayıt yenileme ya da Auzef harç nasıl yatırılacak? Gibi konuları oluyor.

Kayıt Yenileme için Para Yatırmak Gerekli

İstanbul Üniversitesi tarafından plan ve programı açıklanan buna göre yıl içerisinde en az 2 defa akademik takvimi yayınlanan Auzef için harç yatırma işlemleri hakkında güncel bilgi paylaşıldı. Eğer öğrenciler, kayıt yenilemek istiyorlarsa ders seçimi yapmadan bu yıl doğrudan harç paralarını yatırmaları yeterli oluyor. Kayıt yenileme işlemleriyle ilgili olarak “referans numarası ile materyal – katkı – öğrenim ücreti” ödemesi yapılması yeterli olacağı gibi, ödeme sonrasında ise ders seçimi doğrudan fakülte tarafınca yapılacaktır şeklinde açıklama geldi.

Auzef Kayıt Yenilemede Referans Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kayıt yenilemede gerekli referans numarası ile harç yatırma işlemiyle ilgili olarak eğer referans numaranızı bulmak istiyorsanız, aksis.istanbul.edu.tr adresinde kullanıcı adı – şifre girişi yapıp OBS (öğrenci bilgi sistemi) üzerinden “Harç bilgileri” menüsünü açarak, burada ödeme miktarı ile beraber referans NO yer verilmektedir.

Auzef Kayıt Yenileme Hangi Bankada Yapılacak?

İstanbul Üniversitesi için yapacağınız Auzef’teki kayıt yenileme işlemleriniz için yatırılacak olan harç miktarınızı ve de referans numaranızı öğrendikten sonra kayıt yenileme ödemesi yapacağınız banka Halkbank olacaktır. Ödemelerinizi doğrudan Şube veya ATM’lerde yapabilirken, Halk Bankasına gidererek Şube/ATM seçeneklerinden hangisi sizler için uygunsa yapabilir veya Aksis sistemi ile online olarak da ödeme yapabilirsiniz.

Referans Numaram Yok, Ödeme Yapabilir miyim?

Eğer Aksis internet sayfası üzerinden, OBS’de görüntülenen “harç bilgileri” menüsünde detaylara ulaşarak, referans numaranız ya da harç bilginizi sorgulamadan ödeme yapmaya çalışırsanız, ne yazık ki sistem buna izin vermeyecektir. Halkbank şubelerinden veya ATM’den referans numarasız ödeme yapamıyorsunuz. Aynı zamanda elinizde bulunan referans numaranızın doğru ve size ait olduğundan emin olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.

Kayıt yenileme dönemleri geldiğinde, hatalı referans numaralarına yapılan ödemeler veya ödemelerinizin gecikmesi, zamanında yapılmaması gibi durumlara karşı doğacak herhangi bir olumsuzluk söz konusu olduğunda, fakülte hiçbir şekilde sorumluluk almamaktadır. Tüm sorumluluk direkt olarak öğrenciye ait olmaktadır.

Kayıt Yenilemede Online Ödeme Yapmak Mümkün mü?

Evet, dilerseniz aksis.istanbul.edu.tr adresinden kullanıcı adı – şifre ile giriş yaptıktan sonra, “ödeme yap” menüsü ile açılan sayfada harç bilgilerinize göre de ödeme yapabilirsiniz. Online ödeme işlemlerinizde doğrudan ekrandaki bilgilerin eksiksiz doldurulmasıyla beraber ödemelerinizi yapabilirsiniz.
Önemli Notlar

  • Açıköğretim programlarında öğrencinin herhangi bir programda bütün dönemleri hakkında dönem uzatması, alttan ders bırakması gibi durumlar olması halinde ödenecek harçlarına ayriyeten 35,5 TL yansıtılmaktadır.
  • Bakanlar Kurulu Kararının 10. Maddesi 3. Bendi gereği, öğrencilerin doğrudan katkı payı ödeme sorumluluğu, yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrencilerin ikinci üniversite programında da bulunmaları durumunda katkı payı öğrenci tarafından karşılanması istenir.
  • İstanbul Üniversitesi’nin Auzef ile ilgili tüm duyuruları, akademik takvimin kontrollerini internet sitesinden takip edebilirsiniz. Auzef.istanbul.edu.tr adresi, her an tüm duyurular ve programlara yönelik güncel haberleri takip ederken bilgiyi en sağlıklı şekilde alabileceğiniz doğru adrestir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu