Memur
Trend

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel güvenlik kimlik kartı için sorgulamalarınızı telefon yardımı ile ya da internet üzerinden yapmanız mümkündür.

  • İnternetten sorgulama yapmak için açıklanan internet sitesinden yardım alabilirsiniz.
  • Telefon ile sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar ise Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’ndan arama yaparak öğrenebilirler.

Online Yoldan Özel Güvenlik Kartı Sorgulama

İnternet üzerinden özel güvenlik kartınız için yapacak olduğunuz sorguda kullanmak için internet sitesi yayımlanmış ve sizinle paylaşılmıştır.

Ankara diye yazan kısmı ikamet ettiğiniz ilin ismini yazarak bağlı olduğunuz Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’na yönlendirilirsiniz. Açılan sayfada ise T.C. kimlik numaranızı ve ardından güvenlik kodunuzu girip sorgula tuşundan işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemi gerçekleştirebileceğiniz bazı iller mevcuttur. Fakat bu illerin dışındaki illerde internet üzerinden kimlik kartınızın durumu hakkında herhangi bir bilgi alamayabilirsiniz. Bu durumda telefon ile aramanız daha doğru olacaktır.

İllerin adını değiştiren bir Türkçe karakter kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdir de sürekli bir hata ile karşılaşabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kartı Ne Zaman Çıkar?

Birimleri değişen Özel Güvenlik, kimlikleri de beraberinde değiştirmiştir. Özel güvenlik kimlik kartlarının üzerinde sahtesinin yapılmasına engel olması adına bazı güvenlik uygulamaları koyulmuştur.

Nerdeyse her gün yapılmış olunan 800 ile 1200 tane başvurunun ardından her gün ortalama olarak 1300 ya da 1600 civarında kart basımı yapılmaktadır.

Başvurularınızı valiliklere yaptı iseniz ise, güvenlik soruşturmanızın ve arşiv araştırmanızın olumlu sonuçlanmasının hemen ardından kişilerin belgeleri valiliklere teslim etmesi beklenmektedir.

Bilgilerinizin doğruluğu Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’nca onaylanmaktadır. Onaylanan bilgilerden sonra ise kartlar basılmaya gider ve aynı gün PTT yolu ile gönderilmek üzere kargoya verilir.

Tüm gönderiler kabul günleri haricinde

  • Köylerde 7 iş gününde
  • İlçelerde 4 iş gününde
  • İllerde ise 3 iş günü içinde gönderilmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere, kartların sizlere ulaşması olduğunuz yere, yapılan başvuru sayısına göre farklılık gösterebilmektedir.

Bu esnada sürenin uzamasına yol açan kızım güvenlik soruşturmanız ve arşiv araştırmasıdır. Bunun için ise kimlik kartlarının erken elinize ulaşmasını istiyor iseniz, kimlik bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız.

Sonuç kısmına geldiğimizde ise, özel güvenlik kimlik kartı adına, bizim size önerimiz öncelikle özel kimlik kartınızın ne durumda olduğunu öğrenmek için internet üzerinden sorgulama yapmalısınız. Baktınız online sorgulama çalışmıyor o zaman telefon ile arayıp öğrenebilirsiniz. Ya da bunların hiçbirini yapmak istemiyor iseniz kendi ilinizdeki Güvenlik Daire Başkanlığı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu