Memur

Fahri Trafik Müfettişi Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

Ulaştırma alanında hizmet sağlayan Fahri trafik müfettişi, hava yolu, demiryolu ya da deniz yoluna göre daha çok risk içeren bir ulaştırma yolu olan karayollarında görevli olup, trafik riskini azaltmak için bu alanda trafik polisi, trafik zabıtası ya da jandarma dışında denetimde özel olarak çalışan ve özel seçilmiş kişiler olurlar.

Karayolu denetimi dahilinde özel olarak görev yapan ve seçilen kişiler olurken Fahri Trafik Müfettişi olarak şartları taşımaları halinde görev alırlar.

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunludur. En az 40 yaş ve üstü birey olunması zorunludur. En az 10 yıl ve üstü ehliyet sahibi olmalısınız. Harici olarak en az 1 yüksekokul mezunu, üniversite mezunu olmanız zorunludur.

Trafikte daha önce kusurlu olarak yaralamalı ya da ölümlü bir trafik kazasına sahip olmamanız zorunludur. Müracaat tarihinizden itibaren geriye dönük 5 yıl içerisinde 100 puan ceza uygulamasında, sürücü belgesinin herhangi bir şekilde cezaya dahil olmamış olması zorunludur.

Ek olarak kamu hizmetlerinde yasaklı olmamış ve herhangi bir devlet malına zarar vermemiş olmanız zorunludur. Herhangi bir şekilde ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis almamış kişiler başvuruda bulunabilir.

Müracaat için başvurularınızı İl valiliğine yapabiliyorsunuz. Verilen bilgiler halinde, İl valilikleri tarafından kabule dilen bu müracaatlarda içeren bilgiler şu şekilde olmalıdır:

  • TC Kimlik numarası
  • Adres bilgisi
  • Sürücü belgesi bilgileri
  • Öğrenim durum bilgileri
  • Sabıka kaydı olmadığı beyanı

Şeklindedir. Bu bilgilerle beraber elektronik ortamda düzenlenmiş Müracaat Formu olan Ek-4 ile birlikte ikamet ettiğiniz şehrin İl Valiliğine müracaatta bulunabilirsiniz. Kurum ve kuruluşların güvenli elektronik sistem ile doğrulama yapılmaması halinde tekrar başvuru talebinde bulunulabilir.

10 Bin İşçi Alımı Almanya – Şartlar ve Başvuru Formu Yazıya Git

PTT Personel Alımı 2021 Başvuru ve Şartlar Yazıya Git

Bekçi Nasıl Olunur? Güncel Maaş ve Şartları Yazıya Git

Banka Müdürü Nasıl Olunur? Yazıya Git

 

Başvuru Belgesi Şu Şekilde Olmalıdır;

fahri trafik mufettisi nasil olunur
fahri trafik müfettişi ne iş yapar, nasıl olunur?

 

Fahri Trafik Müfettiş Başvuru Kabulü ve Değerlendirmesi Nasıl Olur?

Müracaatların yapıldıktan sonra kabul ya da net durumları konusunda gerekli belgelerin incelenmesiyle sonuçlanır. Kabul edilmesi durumunda, tüm belgeler Yönetmeliğe uygun şekilde EK-1’e iletilerek, liste halinde Bakanlığa gönderilmiş olur. Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından inceleme ve değerlendirmelere alınarak, müfettiş olmasında bir sakınca bulunmaması halinde Emniyet Genel Müdürü teklifi ile İçişleri Bakanı tarafından onayına sunulmaktadır.

 

Onay süreçleri de tamamlandıktan sonra valilikler tarafından sonuçlar ilan edilir ve Ek-2 ile gösterilen Fahri Trafik Müfettişi Kimlik Belgesi düzenlenerek takdim edilir. Bu sayede başvuru ile beraber artık müfettiş olarak görev yaparlar.

 

Fahri Trafik Müfettişleri Ne İş Yapar?

Gönüllülük esasına dayalı şekilde görev yapan Fahri trafik müfettişleri, tespit edilmesi halinde trafikte kural ihlali yapan sürücüler için tutanak tutar, trafik birimleri ya da elektronik ortamda Emniyet Genel Müdürlüğüne 7 gün içinde ulaştırarak teslimde bulunur. Müfettişlerde herhangi bir yer veya zaman bulunmamaktadır. Herhangi bir yerde sürücü denetlemesi yapabilir ve de trafik güvenliğini sağlaması açısından da görüş ve önerilere açıktır.

 

Müfettişlerin yetkisi olmayan maddeler arasında ise araç durdurma, sürücülerle birebir muhatap olma ya da belge, evrak sorma gibi maddeler bulunmaktadır. Bunların dışında ise gönüllülük esasına dayalı şekilde yukarıdaki gibi görevleri bulunmaktadır.

 

Fahri Trafik Müfettişi maaşı ne kadar?

Fahri trafik müfettişleri maaş almamaktadır. Bu nedenle Fahri trafik müfettişleri olan kişiler, gönüllülük esasına dayalı şekilde görevlerini sürdürmekteler. Herhangi bir şekilde maaşı bulunmadığı gibi özel olarak seçilen bu kişiler, karayolunda ki trafik ve kaza risklerini aza indirmek için çalışırlar.

Trafik polisi gibi sürücü ile muhatap olmayan müfettişler, doğrudan gönüllülük esasına dayalı olarak bu işi yaparlar. Her yıl binlerce kişi tarafınca başvurusu yapılan bu müfettişler tarafında ücret, maaş almadıklarını belirtmek isteriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu