Memur

PTT Personel Alımı 2021 Başvuru ve Şartlar

PTT Türkiye’de en çok tercih edilen posta kuruluşlarından biri olduğu için düzenli olarak hizmet yelpazesini daha yaygın hale getirmek için personel alımı yapmaktadır. Tabii ki durum böyle olunca ptt personel alımı başvuruları için yurdun her yerinden insan başvuru yapıyor. Bu durumda hangi kişilerin işe alınacağını belirlemek için başvuru yapacak kişilerin taşıması gereken bazı şartlar kurum tarafından bildiriliyor. Eğer başvuruyu yapan kişiler belirtilen şartları yerine getiriyorsa direkt olarak alım için gerekli sınava tabii tutulur ve bu alımlar her yıl tekrar tekrar yapılır. Bu yazımızda ptt tarafından her yıl yayınlanan işçi alım duyurusu hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Her yıl olduğu gibi bu yılda PTT personel alımı yapacak. Geçen sene yine 5 bin civari personel alımı yapmıştı. 2021 PTT personel alımı kaç kişi ile sınırlandırılıcak? Personel alımı için gerekli şartlar nedir? Tüm bunların detayına sonuna kadar okuyarak ulaşabilirsiniz..

 • Konu hakkında ki sorularınızı yorum kısmına yazarsanız kısa sürede cevap vereceğiz!

PTT Personel Alım Başvuruları

PTT tek yönlü olarak değil de çok yönlü olarak hizmet verdiği için sürekli olarak yeni alanlarda yeni personellere ihtiyaç duymaktadır. Bu kurum eskiden sadece mektup gönderme ve evrak gönderme gibi konularda hizmet verirken son yıllarda tamamen evrilerek vatandaşların kargo, evrak gönderme vb. işlemlerinin tamamını yapabileceği bir kurum haline gelmiştir. Bunun yanı sıra bir nevi banka görevi görürken para gönderme, eft yapma ve atmleri aracılığıyla para çekme imkanı da sunmaktadır. Kurumun bu denli ağır çalışma şartları olması sebebiyle iş yükü bakımından çok fazla sayıda personel ihtiyaçları bulunuyor. 2019 yılında 50.000’den fazla personel alımı yapan ptt personel alımı 2021 yılında yine bu miktarlar civarında olacaktır.

PTT tarafından yayınlanmış olan iş ilanlarının sürekli olarak kişiler tarafından takip edilmesi işe alım durumunun daha kolay hale gelmesine sebebiyet verecek ve her fırsat çok kolay bir şekilde değerlendirilecektir. Başvuru aşamasını tamamladıktan sonra kurum tarafından yapılan yazılı sınavdan sonra direkt olarak mülakata girmeniz gerekiyor. Eğer bu mülakatı da başarılı bir şekilde geçerseniz ptt personeli olmaya hak kazanabilirsiniz.

PTT İşe Alım Şartları

Ülkemizde işe alım konusunda her kurum kendi sınavını yapmaya özen göstermeye çalışıyor. Bu durum ihtiyaç olan personelin istenilen şartları karşılıyor olmasında büyük bir rol sahibidir. Tabii ki hal böyle olunca bazı şartlar belirleniyor ve bu şartlar dahilinde başvurular alınıyor. Ancak takip ettiğiniz ilanlarda hangi mevkii de işe başlayacaksanız o mevkiiye göre özel şartlarda bulundurulabiliyor. PTT işe alım şartları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 1. C. vatandaşı olmak,
 2. Kamusal hakları kullanmakta herhangi bir engeli bulunmamak,
 3. Askerlikle ilişiğinin bulunmaması,
 4. Kamu Personeli Seçme Sınavı dahilinde talep edilen puanın alınmış olması,
 5. Emekliliği bulunmaması,
 6. Kamu çerçevesinde hizmet vermeye yönelik herhangi bir engelin bulunmuyor olması,
 7. Yüksekokullardan gerekli mezuniyet şartlarını karşılıyor olmak,
 8. 6 aydan daha uzun süre hapis cezası almamış olmak,
 9. Kamu kurumlarından yüz kızartıcı suçlar neticesinde uzaklaştırılmış olmamak gerekiyor.

Yukarıda belirtildiği gibi bu şartlar temel şartlardır. Başvuru yapacağınız kategoriye göre özel şartlar belirtilmiş olabilir. Bu doğrultuda hizmetler en iyi şekilde devamlılık kazanacaktır.

PTT 2021 Personel Alımları Hangi İllerde Yapılacak?

PTT’ye bağlı olan alt kuruluşlardan biri Para, Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri 2021 yılında belirli konumlarda birçok personelin işe alınacağının müjdesini iş arayan yeni mezunlara verdi. Bu doğrultuda işe alınacak kişilerde aranan şartlar sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Yukarıda belirtilen şartların dışında farklı farklı özellikler arandığını bilmeniz gerekmektedir. Bu ilanda alınacak personellerin para taşımacılığı yapan özel zırhlı araçların korumasıyla görevli kişilere yönelik olduğu biliniyor. Türkiye genelinde alınacak başvurular neticesinde kabul edilecek personel sayısı sadece 1100 adet ile sınırlıdır. PTT 2021 iş ilanları bu neticede birçok insan için umut kaynağı olmaktadır.

ptt 2020 iş ilanları
ptt 2021 personel alımları hangi i̇llerde yapılacak?

Bu kişiler 2021 yılının sonuna kadar açılması planlanan 6 şubede görevlendirilecek olup bu şubeler İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli olarak biliniyor. Bu bölgelerde PTTPAL şubeleri açılacak ve PTT’ye bağlı olan işlemlerin tamamı bu iştirak tarafından yapılacaktır. PTTPAL işe alım şartları aşağıdaki gibi açıklanmış olup dolayısıyla bu şartları taşıyan kişilerin başvuru yapmasına izin verilecektir.

 1. Erkeklerde 22 – 32 yaş, bayanlarda 18 – 27 yaş arası,
 2. Erkeklerde ortaokul, bayanlarda lise dengi okul bitirme,
 3. Erkekler minimum 1,73, bayanlar ise minimum 1.64 boya sahip olmalı,
 4. Erkeklerin herhangi bir şekilde askerlik görevinin halihazırda bulunuyor olmaması,
 5. Kamu haklarını kullanma konusunda herhangi bir engele sahip olmamak,
 6. Silahlı özel güvenlik sertifikasına sahip olmak,
 7. İnsanlarla iletişimi kuvvetli ve çözüm odaklı olmak,
 8. Herhangi bir madde kaçakçılığından dolayı ceza almamış olmak gerekiyor.

Bu ilan yayınlanmış olsa da işe alım başvuruları halen daha başlamamıştır. Tahmini olarak 2021 Haziran ayı içerisinde başvurular başlayacaktır. Başvurunuzu yaptıktan sonra kurum sizi uygun görürse direkt olarak sizinle iletişime geçecek ve sözlü sınava davet edecektir. Bu sınavda da başarılı olmanız durumunda işe başlayabileceksiniz.

PTT Personel Alımı için Sözlü Sınav Ne Zaman?

PTT sözlü sınav konusunda fazlasıyla dikkatli bir işlem gerçekleştiriyor. Kuruma alınacak personellerin direkt olarak vatandaşlarla iletişim halinde olması gerektiği için diksiyon ve kendine güven konusunda önplana çıkan kişilerin tercih edilme olanağı daha yüksektir. Bu doğrultuda sözlü sınavda sizlere yöneltilen sorular değişkenlik gösteriyor olsa da genel kültür ağırlıklı olarak davranış testleri yapılacaktır. Bu sınav neticesinde kişinin bu mevkiiye uygun olup olmadığı çözümlenecek ve işe alım işlemi gerçekleşecektir. PTT personel adaylarının sözlü sınavdan alması gereken puan en düşük 70 olmalıdır. Bu puan neticesinde yukarıdan aşağıya doğru alımlar yapılacak olup kişiler kadroda kendine yer bulabilecektir.

ptt personel alımı için sözlü sınav ne zaman?
ptt personel alımı için sözlü sınav ne zaman?

PTT Sözlü sınav tarihleri 2021 Ocak ayı itibariyle ilan edilmemiş olsa da insan kaynakları tarafından yapılan duyuruyu sürekli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Tarihler açıklandıktan sonra başvuru yapan kişiler belirtilen sınav yerlerinde hazır bir şekilde bekliyor olmalıdır. Bu sınava girecek kişiler muhakkak sınava giriş belgesi ve T.C. kimlik belgelerini yanında bulundurmalıdır. Aksi halde sınava katılım hakları yanacak ve personel olma hakkını kaybedeceklerdir. Aynı zamanda kuruma başvuru yaparken ilettiğiniz bilgilerin muhakkak doğru olması gerektiğini de bilmelisiniz. Eğer bu bilgilerin yanlış olduğu tespit edilirse hakkınızda yasal işlem başlatılacak ve kadroya girseniz bile haklarınız elinizden alınacaktır.

PTT Personel Alımı Ne Zaman?

PTT işe alım tarihleri konusunda herhangi bir bilgilendirme yapmamış olup bu tarihler genel olarak PTT İnsan Kaynakları birimi tarafından internet sitesi aracılığıyla duyurulmaktadır. Tarihler açıklandığı andan itibaren bu içerimizi güncelleyerek direkt olarak doğru bilgiye ulaşmanız ve başvuruları kaçırmamanız konusunda sizlere yardımcı olacağız. 2019 yılında 55.000 personel alımı yapacağını duyuran PTT 2021 yılında ise 5.000 adet personel alımı yapacağı konusunda sinyaller verdi. Bu alımlarda hatta herhangi bir şekilde KPSS şartı aranmayacak ve personel adaylarının sadece belirtilen şartları yerine getiriyor olmaları istenecektir. Başvuru işleminin ardından başvurusu kabul edilen adaylar yine PTT’ye ait internet sitesi aracılığıyla bilgilendirilecek ve mülakata davet edilecektir. Sürekli olarak sitemizi takipte kalarak ptt personel alımları hakkında detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. bende ptt iş başvurusu için müracaat ettim ama dönüş yok maalesef. PTT eleman alımı için güncel başvuru şartlarının hepsini de yerine getirdim , acaba pandemi dolayından mı dönüş yapmadılar ? son zamanda iş başvurusu yapabilen var mı

 2. Adana’dan yazmaktayım silahliyim is arıyorum yakın korumayım Seyhan’dan yaş 32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu