Banka İşlemleri
Trend

KMH Faizi Nasıl Hesaplanır?

KMH Faizi Nasıl Hesaplanır?

KMH faizi şu son zamanlara sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Açılım olarak Kredili Mevduat Hesabı anlamına gelen bu konu, açmak isteyen vatandaşların merak konusu haline geldi. Kredi Mevduat Hesabı, her türlü kısa vadeli olarak bulunan nakit ihtiyacını karşılamak adına yapılan bir uygulamadır. Bu olaydaki amaç, vadeli hesapta yeterli para olmaması durumunda bankanın daha önceden belirlemiş olduğu limit tutarında para çekme olasılığı sağlamaktadır. Peki gelelim esas soruya KMH faizi nedir ve nasıl hesaplanmaktadır? İşte haberimiz devamı…

KMH Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı, ihtiyaç kredisinden tamamen farklı bir yapı olarak önceden belirlenen ve hesabınız adına tanımlanan paradır. Kısaca banka hesabına bağlı bir hazır kredi şekli olduğunu söylemek mümkündür.

KMH Faizi Nasıl Olur?

Kredili Mevduat Hesabının faizleri ise, valörlü bakiye şeklinde işlenmektedir. Şöyle özetlememiz mümkündür: Kredili Mevduat Hesabı için kullanılan krediye sadece kullanılan gün sayısı kadar faiz işlenmektedir. Faiz tutarları ise günlük gelen veriler ile hesaplanmaktadır. Ay sonunda ise kredili mevduat hesabının bağlı bulunduğu vadesiz hesaba tahakkuku gider.

Bu tür bir hesabın ise en kullanışlı olan tarafı, sadece kullandığınız gün kadar faiz işleniyor olmasından geçmektedir. Bu yönü en çok tercih edilmesinin bir göstergesidir.

KMH Faizi Nasıl Hesaplanır?

KHM için faiz hesapları hafta sonları da dahil olmak üzere her gün yapılabilmektedir. Varsayalım bu tür hesaba bağlı olan başka bir hesabınız bulunmakta. Para girişi olduğunda KMH hesabınızdan bir düşme olacaktır. KMH için hesaplanan faiz tutarları ise siz özel olarak belli bir tarih belirlemediyseniz, bankaların genelinde her ayın son günü hesaplara yansımaktadır.

Bu duruma ek olarak ise, KMH için aynı gün hesaptan çekilen paranın aynı gün içerisinde geri ödenmesi durumunda, 1 günlük olacak şekilde bir faiz işletilmektedir. Bu tabi ki avantajdır.

Anlaşılır olması için sizlere şöyle bir örnek verebiliriz: diyelim Cuma günü kredili mevduat hesabınızdan çektiğiniz paranın tutarını aynı gün içerisinde yatırdınız, bu durumda kullanmış olduğunuz kredi tutarı için 3 günlük faiz işlemesi yapılacaktır. Çünkü Cuma günü çektiğiniz para için aldığınız parayı aynı gün faiz ödemeye başlayacaksınız. Fakat yatırdığınız para bir iş günü yani pazartesi günü dikkate alınacaktır. Bu yüzden ise 3 günlük bir faiz ödemeniz gerekecektir.

Kredili mevduat hesapları bu gibi yönleri yüzünden çokça tercih edilen ve merak edilen hesaplar arasındandır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu