Kripto Para

Coin Yatırımcıları Paribu Çökünce Binance’e Akın Etti! – 2021

Paribu, üye olmaktaki kolaylığı ve kolay alış-satış mekanizması sebebiyle Türkiye’de en çok tercih edilen coin alım satım borsalarından biri olmuştu. Özellikle Türkiye’de çeşitli yatırımlar yapan Paribu, bugün web uygulamalarındaki erişimsizlik nedeniyle Twitter’da gündem oldu. Türkiye’de pek çok kullanıcısı bulunan Paribu’ya uzunca bir süreliğine erişim sağlanamadı. Siteye erişim sağlayamayan kullanıcılar Twitter’da Paribu hashtagine yazarak düşüncelerini dile getirdiler. Pek çok kullanıcı alım satım yapamamaktan şikayetçi olurken sorunun daha sonra düzeldiği görüldü.

Paribu’nun erişim sıkıntısı yaşadığı sıralarda ise gündemde, önemli ve global kripto para borsası Binance vardı. Türk kullanıcılar Paribu da ki sıkıntı nedeniyle Binance ‘a yönlendiklerini ifade ederek, bu kısa süreli kesintide görseller ile espirili tweetler attılar.

coin

Peki Paribu ve Binance arasındaki fark nedir ?

Aslına bakarsanız iki borsada da aynı özellikler ile aynı kullanım mantığına sahip. İki şirkette de piyasa fiyatından kripto paraları alıp satabiliyorsunuz. Fakat Binance ‘dan ekstra olarak daha çok çeşitte kripto paraya erişmeniz mümkün ve daha kapsamlı diyebiliriz.

Marjin sistemi adı verilen yatırımsal araçlarla paranızı ikiye katlamak ve daha çok alt coinin Binance’da bulunması  Binance’ı diğer global kripto para borsalarına göre bir adım öne çıkarıyor. Binance’ın Türkçe dil desteğinin de bulunması rakiplerine göre bir adım önde olmasını sağlıyor.

Fakat destek sistemlerinin Paribu kadar iyi olduğunu söylemek zor olur. Paribu’da destek sistemine çabucak ulaşıp sorununuza yanıt alabiliyorken Binance’a destek attığınızda bu desteğin dönmesi aylar sürebildiği gibi, “yoğunluktan dolayı size dönüş sağlayamadık özür dileriz” gibi yanıtlar alabiliyorsunuz.

Coin alış satışı sonrası para çekim işlemleri nasıl ilerliyor?

Para çekme mantığı ise iki borsanın da benzer. Binance’ın 2 Türk bankası ile anlaşması olduğu gibi Advcash ve Papara ile para yatırılıp çekilebiliniyor. Paribu’nun ise pek çok banka ile anlaşması mevcut. Eğer isterseniz Paribu ile neredeyse tüm bankalardan çekim yapabiliyorsunuz. Paribu’da para çekme limiti 10 TL, Binance’ta ise 100 TL olduğunda paranızı çekebilmeniz mümkün. Fakat yazının başında da ifade ettiğimiz gibi pek çok alt coine ulaşabilmeniz için Binance daha cazip. Fakat başlıca coinlerle alım satım yapıyorsanız Paribu’yu tercih edilebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu