Banka İşlemleri
Trend

Provizyonda Bekleme Kaç Gün Sürer, Nedir?

Provizyonda Bekleme Kaç Gün Sürer, Nedir?

Bu yazımızda sizlere sıkça sorulan ve herkesin kesin olarak bilmediği bir Provizyon konusuna değineceğiz. Hemen herkesin kullandığı kredi kartlarındaki yaptığımız işlemlerden sonra, gerek hesap özetlerinde gerekse mobil bankacılığımızda gördüğümüz provizyon işlemleri kısmı vardır. Peki provizyondaki işlemler ne demektir? Gelin merak ettiğiniz bu konuya daha yakından bakalım. İşte haberin detayları…

Son zamanlarda kredi kartları ile yaptığımız tüm işlemlerde, banka üzerinden erteleme ya da ekstra olarak yapılan taksit gibi uygulamalar çok kullanılır oldu. Peki neredeyse herkesin cüzdanında en az iki tane olan kredi kartları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Kredi kartlarını bilinçli bir şekilde kullanabiliyor muyuz?

Provizyon Nedir?

Bankalar kredi kartımız ile yapmış olduğumuz alışverişlerimizden hemen sonra, işlemlerimizi teyit etmek istemektedir. Bankalar işlem yaptığımız pos cihazını ve kredi kartını kullandığımız yerin güvenliğini sağlamak ve kontrol etmek için bir onay süresi vermektedir. Verilen bu onay süresine ise provizyon denilmektedir.

Provizyonda ki Bekleyen İşlemler Ne Demek?

Bu işlemler ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi güven ve kontrol sağlamak için bizim kredi kartımız ile yaptığımız işlemleri onaya gönderen bankanın tuttuğu işlemlerdir. Burada provizyonu dolandırıcılığın ve oluşabilecek hırsızlıkların önünü almak için yapılan bir uygulama olduğunu düşünebilirsiniz.

Asıl merak edilen konuya gelelim. Provizyondaki işlemler ne demek anladık. Peki bankalar provizyondaki işlemleri ne kadar süre ile bekletmektedir? Bugün yaptığınız işlemler bugünün sonuna kadar provizyonda beklemeye alınır. Bazen kişiler alışveriş yaptığında paranın çekildiğini anlayamazlar. Provizyonda onay bekleyen işlemler paranızın çekilmediğini göstermez. Harcadığınız para kredi kartınızdan eksilir. Kartınıza ise onay aldığında yansıtılmaktadır. Bu süreç genelde bağlı kaldığınız bankaya göre de farklılık gösterebilmektedir.

Kredi kartınız ile yapmış olduğunuz harcamalarınızda ekstra bir güvenlik sorunu ile karşılaşmaz ise banka ertesi gün onay vermektedir. Bu tutar onay alındıktan sonra ise kartınıza yansımaktadır. Genelde onayın beklenmesi süresi 1 gündür. Ama işlem yaptığınız post cihazına göre bazen bu süre 2 güne kadar çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmamalı ve bağlı bulunduğunuz banka ile iletişime geçmelisiniz.

Ayrıca kredi kartınız ile işlem yaptınız. Bu işlemler provizyonda beklemede kaldı. Ama siz bu işlemi iptal ettirmek istiyor iseniz, bu durumu bankanızı arayarak görüşebilirsiniz.

Provizyonda beklemede olan işlemleri sizin yapmadığınızı düşünüyor iseniz de bu olayı hemen bankanızı arayarak çözmelisiniz. Bu durum bir güvenlik sorunu oluşturabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu