Kredi ve Kredi KartıMemur

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir? (2021 GÜNCEL)

Memurlar diğer vatandaşlara göre çok daha kolay kredi çekebilmektedirler. Çünkü devlet garantisi altında çalışmaktadırlar. Peki devlet memurları ne kadar kredi çekebilir?

Ancak yine de memurlar kredi çekerken bankalar tarafından belirlenen şartlar altında kredi çekebilmektedirler. Bankalar devlet personelinin aylık gelirinin %50’si’ne denk gelen taksitlerle kredi verebilmektedirler. Örneğin  5.000 TL maaş alan bir memur aylık 2.500 TL taksitle kredi alabilir.

Eğer memur kişi konut kredisi çekmek istiyorsa bu durumda hane halkı gelirine göre kredi çekebiliyor. Yani ihtiyaç kredilerinde  memurlar sadece kendi gelirlerine göre kredi çekebilirlerken konut kredilerinde eve giren toplam para üzerinden kredi  çekebiliyorlar.

Konut kredisi çekilmek istendiği zaman hane halkı gelirinin %70ine kadar aylık taksitlerle kredi çekilebilmektedir. Örneğin hane halkı geliri 10 bin TL ise 7 bin TL’ye kadar taksitle konut kredisi çekilebiliyor. Yani  7  bin TL taksitle 120 ay vade imkanı ile kredi kullanabiliyorlar.  Bu bir bağlamda faiz ile beraber 10 yıl vade ile 840 bin TL geri ödemesi olan kredi kullanabiliyorlar.

Memur bireyin eğer başka bir kredi borcu var ise toplam kredi limitine bu borç da eklenir. Örneğin ayda 2 bin TL taksit ödediği bir kredi borcu varsa,  bu bağlamda aylık maksimum 5 bin TL taksitle konut kredisi kullanabilir.

Memurların kredi çekerken  karşılaşacağı bir diğer ölçüt ise kredi notudur. Kredi notunuz borç ödeme alışkanlığınızı ölçer, eğer düzenli borç ödemeyen biriyseniz kredi notunuz düşük çıkacak ve kredi alma ihtimaliniz düşecektir. Özellikle konut kredisi gibi yüksek meblağlarda  çekilen kredilerde kesinlikle kredi notunun çok iyi olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse önce yükseltmeli daha sonra kredi kullanmalısınız.

Konut kredinizi alıp taksitlerini ödemeye başladıysanız krediniz bitene kadar başka bir kredi kullanamazsınız. Yani hane halkı geliri 10 bin TL ve sizde 7 bin TL taksit ödüyorsanız bu 10 yıl boyunca kredi kullanamayacağınız anlamına geliyor. Çünkü kredi kullanmak istediğinizde alacağını kredi gelirinizin %70’ini aşacak bu da kredi borcunuzu ödeyememe gibi sorunları beraberinde getirecektir. Ancak konut kredinizin aylık taksit tutarı 7 bin TL’den az ise bu durumda kredi kullanmanız müsaade edilecektir.

Memurların kredi kullanmadan önce bankalarlar görüşerek kredi taleplerini bildirmeli faiz oranlarını ve vade imkanlarını öğrenmeli buna göre kredi çekmelisiniz. Çünkü %1 daha az faiz alan bir banka size 10 yılda 80 bin TL kar ettirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu