Kredi ve Kredi Kartı

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi kullanabilmenin şartlarından bir tanesi de bir işte çalışıyor olmaktır. Ancak çalışmayanlar için de bankalardan kredi çekebilmek için birtakım istisnai durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan anlatmak gerekirse şayet kendi adınıza kayıtlı olan bir gayrimenkulden kira geliriniz varsa bu geliri belgeleyerek kredi çekebilirsiniz. Bu gayrimenkul ev yada kiralık dükkan olabilir. Diğer bir seçenek ise bir şirkette ortaklığınız bulunuyorsa bu ortaklıktan ötürü haiz olduğunuz geliri de kredi çekerken ibraz edebilirsiniz.

Tarımla uğraşan, çiftçilik yaparak gelir elde edenler de gelirlerini belgeleyip kredi kullanabilirler. Kısacası kayıtlı bir gelire sahip olmak, kredi kullanabilmek için en iyi seçenektir.

Çalışmayan Kişiler İpotek yada Kefil ile Kredi Çekebilir Mi?

Kredi kullanmak istiyorsanız fakat herhangi bir işte çalışmıyorsanız adınıza kayıtlı olan bir mal varlığınızı bankaya güvence göstererek ya da bir kefil işaret etmek şartı ile de bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankalar öncelikli olarak tertipli bir gelirinizin olup olmadığına baksa da bu tür bir başvuruyu da birtakım bankalar kabul ederek müşterilerine kredi imkanı sunmaktadırlar.

calismayanlar-kredi-alabilirmi

Diğer Bankalara Göre Daha Kolay Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar, kefil ve evrak istek etmeyerek başvuru süreçlerini banka şubelerine gitmek yerine web üzerinden online bir biçimde yürüterek çoğu banka gore daha rahat kredi imkanı verebiliyorlar.

Bu bankalardan bazıları şunlardır:

– N Kolay Kredi (Aktif Bank)
– CEPTETEB
– Enpara.Com
– ING Bank E-Kredi

Ayrıca kredi kullanabilmek en mühim şartlardan birisi olan kredi notu değerlendirmesi de bu bankalar için daha azca önemli olabiliyor. Kredi notunuz düşük olsa bile az ilkin listede yer verdiğimiz bankalar kredi kullanmanıza imkan verebiliyorlar.

 

Kredi Kullanmak İçin Ne Kadar Süre Çalışmam Gerekli?

Kredi kullanabilmek için bankaların bir çoğu, müşterilerinden bir iş yerinde en az 3 aydır sigortalı olarak çalışma şartı istiyor. Toplam çalışma süresi ise genellikle tüm bankalarda 12 ay olması planlanıyor. Ayrıca bu süreler çalışma süreleri, kredi notuna ya da kurum nazaran azalabiliyor.

Çalışmayan Kişiler Kefil Olabilir Mi?

Kredi kullanmak istediğinizde bankanız sizin kredi notunuzu riskli bulduğundan dolayı eğer kredinizi onaylamıyorsa o zaman bir kefil ile birlikte de kredi kullanabilirsiniz. Fakat sizin için kefil olacak işinin son zamanlarda kendi kredi borcunu tertipli bir şekilde ödemesi ve şayet siz kredi borcunuzu ödemezseniz sizin yerinize borcunuzu ödeyebilecek durumda olması gerekiyor. Eğer kefiliniz bir çalışan değilse bankalar tarafından kefil adına kayıtlı bir taşınmaz yahut durağan bir yan gelir istenir.

Ayrıca size kefil olacak kişinin de bu mevzuda son derece hassas davranması faydalı olacaktır. Eğer bir şahıs kendisi için kefil olmanızı bekliyorsa bu durumda ince eleyip sık dokumalısınız. Çünkü bir başkasına kefil olmak yeri vardığında o borcu ödeyeceğinizi kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. İleride herhangi bir sorun yaşamamak için bu durum iyi düşünülmelidir.

calismayanlar-kredi-cekebilir-mi-1024x576

Kira Geliri Çalışmasam Bile Kabul Edilir Mi?

Adınıza kayıtlı bir gayrimenkulünüz bulunuyorsa ve buradan size tertipli bir biçimde kira geliri geliyorsa bu durumu belgeleyerek de kredi kullanma şansınız vardır. Bunun için de kredi notunuzun düşük olmaması, iyi durumda olması da oldukça önemli bir teferruattır. Kredi notunuzun düşük olması bu işi biraz zor bir duruma sokabilir.

Çalışmayan Kişiye Kredi Kartı Veren Banka Var mı?

Kredi haricinde kredi kartı da almak isteyen ama herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan bir şahıs düzenli bir geliri, bankaya gösterebileceği muayyen bir teminatı, banka ile uzun zamandır para alışverişi olan doğrusu bir muamele geçmişine haiz, bankaların takip sürecinde bulunmayan kişiler de bankalardan kredi kartı alabilirler.
Her ne kadar alacağınız bu kredi kartı yüksek limitlere haiz olmasa da ilk başta düşük limitli bir kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz
ve düzenli bir halde ödemelerinizi yaptığınızda bankanızdan kredi kartı limitinizin yükseltilmesine isteyebilirsiniz.

Çalışmayan Kişilerin Kredi Notu Oluşur Mu?

Bankalar ile yaptığınız tüm işlemler cevabında bu duruma bir not veren sisteme kredi notu denir. Bu not, daha önce bankalarla aranızda herhangi bir ödeme problemininin olup olmadığını gösterir. Bir işte çalışmıyor olsanız bile herhangi bir bankada son 5 yıllık süreçte oluşan kredi kartı ya da kredi kullanarak kredi notunuz bulunmaktadır. Bu süreçte kullandığınız vadesiz normal banka hesaplarınızın, kredi notunuzun düşmesinde veya yükselmesinde bir tesiri bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu