Devlet DestekleriKredi

Devlet Hibe Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

Sosyal Devlet görevlerinden biri de ekonomiye her zaman canlandırmak olması olarak bilinir. Hal böyle olunca da her yıl, devletin hibe kredisi olarak başvuru aldığı ve dağıttığı birçok hibe kredileriyle insanlar yeni işletmeler açıyor, yeni iş girişimleriyle beraber farklı iş sektörlerine adım atıyorlar. İşkur, Kosgeb, Tarım ve Orman Bakanlığına ait kurumların birçoğu devlet destekli hibe ve kredi seçenekleriyle insanların iş kurmalarına ön ayak oluyorlar.

Devlete ait en büyük hibe desteği KOSGEB tarafından sunulurken, 2020 yılı içerisinde projelendirerek başvuru yapanlara yönelik devlet hibe kredisi için KOSGEB’e gidilerek başvurular yapılmaktadır.

KOSGEB Hibe ve Kredisi Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, temel amaç insanların hibe veya kredi kullanarak Türkiye’de faaliyet gösterebilecekleri bir işletme kurabilmelerini sağlamaktır. Küçük ve orta ölçekli işletme açılmasında ön ayak olarak ekonomideki aktifliği arttırmaya yönelik destekler sunar.

MUTLAKA GÖZ AT :  Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? 2020 Devlet Destekli

Büyük rekabet ortamı içerisinde KOBİ’lerin büyüyebilmesi adına ve tabi ki ayakta kalması adına destek çıkmaktadır. Yeni girişimcilerin hem maddi hem de manevi desteklenmesi konusunda da yine yardımcı olmakta olan KOSGEB, tamamen yeni girişimcileri destekleyerek Türkiye ekonomisini canlandırmak istemektedir.

KOSGEB başvuru şartlarına uyan herkesin başvuru yaparak hibe veya kredi alması mümkündür. KOSGEB’in başvuru şartlarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşı üstünde olmaktır.

KOSGEB desteği alabilmeniz için, KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde olmak önemli detaylardan biridir. KOSGEB desteklerinin alınması için başvurunuzu, bölgeye en uygun şubeden yapmalısınız.

İşkur Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde birçok istihdam sorunu yaşayan vatandaşlara yönelik aracılık sağlayarak, doğru iş kuruluşları sağlanması açısından devlet desteği sağlanması önemlidir. İşkur kredi çekmek istediğinizde birtakım işlemler ile birlikte İş-Kur başvuruları sayesinde teşvik, hibe ve kredi desteği alabilirsiniz.

MUTLAKA GÖZ AT :  KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?

İş verenler ve iş arayanlar için aracılık ederek Türkiye’de faaliyet gösteren devlete ait bir kuruluş olan İşkur, hibe kredisi ile devlet tarafından proje karşılığında karşılıksız ve geri ödeme olmadan en iyi proje tamamlama konusunda geri ödemeli veya geri ödemesiz hibe krediler sunar.

Devletin çeşitli kuruluşlarında geri ödemesiz hibe kredi desteği olsa da ne yazık ki İşkur hibe kredi desteği bulunmamaktadır. Eğer hibe kredisi arıyorsanız, İşkur dışındaki kurumlara başvurarak hibe alma başvurularını yapmanız gerekmektedir.

İşkur tarafında yapılacak hibe alma kredileri başvuruları bulunmamakta olup doğrudan iş veren ile iş isteyen kişilerin buluşturulduğu istihdamı en hızlı şekilde sağlayabildiği kurum olarak kayıtlardadır. Kredi ağırlıklı olmayan bu kurumdan doğrudan istihdam sağlanması yönün destek alınmaktadır. Yeni açtığınız bir iş için istihdam sağlanması ve devlet destekli iş alım süreci olması istendiğinde İş-Kur tarafından destek ve yardım paketlerinden faydalanabilmektesiniz.

MUTLAKA GÖZ AT :  İşsizlere Kredi Veren Bankalar (2020 GÜNCEL)

 

Devlet Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu tarım, hayvancılık, çiftçi alanlarında hibe dağıtımına devam etmektedir. 2020 yılı içerisinde eğer devlet hibe kredilerinden bu alanlarda faydalanmak isteyen vatandaşlar varsa, başvurular yapabilirler.

IPARD ve IPARD2 ilanlarıyla ilgili 3 farklı paket programlarında, hangi paket sektörünüze uygunsa seçim yapabilir ve değerlendirebilirsiniz. Eğer iş yeri açma konusunda ilk deneyim olacaksa, yeni iş yeri açanlar için ve işletmesi olup esnaf kredisi adı altında bir krediden faydalanmak istiyorsanız bu iki durum için de KOSGEB’e başvurarak, gerekli hibe kredisi başvurularınızı yapabilirsiniz.

Acil para ihtiyaçlarınız konusunda iş açma başvuruları yerine Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığına ulaşarak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının sunduğu çeşitli yardımlardan başvuru dahilinde faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu