Kredi ve Kredi Kartı

Kamu Bankalarından 2020 Yeni Kredi Paketleri

Kamu bankalarının karantina dönemi içerisinde aylık geliri 5000 TL’nin altında olan aileler için yeni bir kredi başvurusu hayata geçirmişti. Temel İhtiyaç Desteği adı altında sunulan bu kredi desteğiyle faiz oranları oldukça düşük, ödeme süresi 6 ay ötelenmiş ve 36 aya kadar vadeli bu kredi seçeneği 2500 TL’den başlayıp 10 bin TL’ye kadar müşterilerin gelirlerine göre değişir durumdaydı. Toplamda Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası olmak üzere 3 bankada bulunan bu kredi desteği sonrasında, Türkiye’de normalleşme süreci başlamasıyla yeni bir kredi destek paketi daha açıklandı.

Normalleşme süreciyle birlikte konut, taşıt, mobilya ve tatil gibi 4 ayrı paket içerisinde ihtiyacınıza özel olarak rahat bir kredi çekme seçeneği getirilerek, Türkiye’de yaşayan vatandaşların normalleşme süreci içerisinde daha hızlı ve sosyal hayata daha aktif şekilde geçmesi sağlanması bekleniyor. Türkiye vatandaşlarının ihtiyaçlarına en uygun dört yeni kredi paketi ile birlikte, sosyal hayatta ihtiyaç olunan tüm eksiklerini en uygun şartlar içerisinde tamamlanması isteniyor.

KONUT KREDİSİ

Konut kredilerinde en düşük faiz oranları uygulanarak, vatandaşların rahat ödeme imkânı sunulacağı bekleniyor. Buna göre aşağıdaki tablo dışında maddeler halinde 2020 konut kredisinin bilinmesi gereken özellikleri şunlardır:

  • Sıfır veya ikinci el ev satın almak isteyen vatandaşlar, düşük faiz oranından faydalanacaklardır. Buna ek olarak ilk 12 ay boyunca ödemesiz geçecek olan bu süre, 15 yıla kadar uzatılabilir vade imkanlarıyla bu krediden faydalanabileceklerdir.
  • Türkiye’nin her kesimine hitap etmesi ve birçok insanın faydalanması için bu noktada bazı sınırlandırmalar mevcut gözüküyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de kredi almak isteyenler için konutların en fazla 750 bin TL’ye, diğer şehirlerde ise bu limit 500 bin TL olarak sınırlandırılmıştır.
  • Kredi kullanımı ile ilgili %10’dan başlayan oranlarla düşük peşinat oranları bulunmaktadır. Bu sayede sıfır konut satın alımlarında kredi kullanılması halinde ilk 12 ay ödemesi bulunmayan bu kredilerin, 12 ay sonunda ise 15 yıla kadar belirlenen vadelerle, aylık %0,64 faiz oranıyla geri ödeme planı çıkartılması sunulacaktır.

2020 Kamu Bankalarında Konut Kredisi: İkinci El Evler İçin Konut Kredisi

Sıfır, yeni yapılmış bir konut satın alımı yerine daha uygun veya hesaplı olduğunu düşündüğünüz ikinci el alımlarına baktığınızda da kredi kullanabileceksiniz. Satın alacağınız konutun ikinci el satışı gerçekleştirilecek olan evler ise, ilk 12 aylık ödemesiz dönem bu kredi türünde de devam etmektedir.

İkinci el konut satın alımlarda ilk 12 ay ödeme planı bulunmamakta olup daha sonrasında da 15 yıllık vadeye bölme imkanı gerçekleştirilebiliyor. Taksit ödeme planınıza en uygun seçenekler içerisinde aylık %0,74 faiz oranlarıyla 15 yıla kadar dilediğiniz ay sayısınca taksitlendirme sunulabilmektedir.

Konut kredisi başvuruları kamu bankalarının 3’ünden de 2 Haziran itibariyle tüm şubelerden yapılabilmektedir.

TAŞIT KREDİSİ PAKETİ

  1. Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi – Katkı Paylı

Kamu bankalarının anlaşmalı olduğu, yerli taşıt üretimi yapan tüm firmalardan sıfır KM binek araçlar, motosikletler veya ticari araç satın alımları halinde bu kredi kullanılabilecektir. Hem bireysel hem de kurumsal firmalar bazında tüm anlaşmalarda özel taşıt kredisi kullanılabilecektir. Taşıt kredisinin faiz oranları aylık olarak %0,49- %0,69 faiz oranları arasında değişmektedir.

  1. İkinci El Taşıt Kredisi

İkinci el alacağınız tüm taşıtlarda (binek araç, motosiklet ve ticarei araç) hem bireysel hem de kurumsal müşteriler bu krediden faydalanabileceklerdir. %0,82 faiz oranıyla taşıt kredisi imkanı bulunmaktadır. Bu kredinin en büyük faydası, 6 ay ödemesiz başlatılması ve sonrasında 60 aya kadar vadeli 2. El binek otomobil ve ticari taşıt kredisi sunmasıdır.

Taşıt kredisi paketi arasında ikinci el taşıt kredisi almak isteyen vatandaşlar, 150 bin TL’ye kadar bu limitten faydalanabilecekler. Kredi tutarının hesaplanmasında kasko değeri baz alınacak olup, gerekli hesaplamalar dahilinde en fazla 0 – 7 yaş aralığındaki taşıtlar bu krediden yararlanabileceklerdir.

Sıfır ve 2. El taşıt kredilerinin tamamında asgari vade yasal süreleriyle ilgili sınırlandırma bulunur. Buna göre, Taşıt Kredisi Paketi başvuruları tüm kamu bankalarından 5 Haziran itibariyle tüm şubelere gidilerek başvuru yapılabilecektir.

 

SOSYAL HAYATI DESTEK KREDİ PAKETİ

  1. Firma Katkı Paylı Tüketici Kredisi

Sosyal yaşama dair tüm finansal ihtiyaçların karşılanması için çıkartılmış olan bu paketin ayrıca kapsadığı alanlar yerli üretim olan mobilya, pencere ve ev boya-seramik-kapı sistemleri, elektronik, bisiklet, ev tekstil, beyaz eşya ve çeyiz gibi birçok sektöre hitap ediyor. Burada geçerli sektörleri de desteklemek amacıyla çıkartılan bu kredi paketi, yerli üretim yapan firmalara hitap etmektedir.

3000 TL – 30 bin TL aralığında olan bu kredi tutarı için ilk 6 ay ödemesiz, 60 ay vadeli ve %0,55 aylık faiz oranıyla sosyal hayata destek kredi paketi oluşturuluyor. Bu kredi paketinin anlaşması yapılan bankalar ile kredi devreye girecektir.

  1. Faturalı Tüketici Kredisi

Anlaşmalı firmalar dışındaki tüm yerli üretim yapan, mobilya, pencere ve ev boya-seramik-kapı sistemleri, elektronik, bisiklet, ev tekstil, beyaz eşya ve çeyiz gibi birçok sektörü destekleyen, uygun şartların oluşması halinde 3000 TL ile 30 bin TL arasında, ilk 6 ay ödemesiz, 60 ay vadeli ve %0,82 aylık faiz oranıyla kredi paketi sunulacaktır.

Sosyal Hayata Destek Kredi Paketi kullanmak isteyen vatandaşlar, kendi adlarına açılan hesaplarına kredi yatırılarak ödeme yapılacaktır. Başvurular 5 Haziran’da tüm şubelerde yapılmaya hazır olacaktır.

TATİL DESTEK KREDİ PAKETİ

 

  1. Tatil Destek Tüketici Kredisi

Turizm sektörünü desteklemek amacıyla başlayan bu tatil destek tüketici kredisinde, tatil yapmak isteyen vatandaşların tatil ve seyahat giderleri karşılanması amacıyla oluşan bir pakettir.

10 bin TL’ye kadar ilk 6 ay ödemesiz ve 36 ay vadeli ödeme şartlarıyla, anlaşmalı bankalardan çekilecek kredi paketleriyle beraber seyahat acentelerine ulaşılarak tatil paketi satın alabilecekler. Buna göre kredinin 1. Ve 2. Taksitleri ise firma ve banka aracılığıyla ödenirken, doğrudan vatandaşların 9. Taksitten başlatılması sağlanacaktır. Bu kredi kapsamındaki aylık faiz oranı ise %0,67’dir.

  1. Tatil Destek Kredi Kartı Uygulaması

Bankaların, seyahat acenteleri ile yapacağı anlaşma kapsamında tatil paketi, kredi kartlarıyla 3 ay ödemesiz olarak yapılabilecektir. Hatta kredi kartına 15 taksit imkanlarıyla beraber 18 aya kadar peşin fiyatına, faizsiz satın alma imkânı da bulunuyor.

Tatil Destek Kredi Paketi için başvuru ve başvuru yapılacak kanallarla ilgili duyuru haziran ayı ilk haftası içerisinde duyurulacaktır.

 Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi, korona dönemi kapsamında 7 milyon vatandaş tarafından kullanılarak, 40 milyar TL’ye kadar kredi dağıtımı kamu bankaları aracılığıyla devlet tarafından sağlandığı gözlenmektedir. Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvurusu bitmiş olup yeni kredi paketleri yukarıda açıklandığı gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu