Banka İşlemleriKredi ve Kredi Kartı

Erken Kredi Kapatma Cezası

Son yıllarda bankalar müşterinin elini rahatlatmak amacıyla farklı farklı kredi imkanları sunmaktadır. Müşterinin aldığı kredilerinde geri ödeme süreleri kredi türüne göre değişkenlik gösteriyor. Kredi çeken kişinin ödemelerini aylık taksite böldürdükten sonra eline toplu para geçmesi durumunda krediyi erken kapama ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu durumda kredi erken kapama işlemi için toplu ödemeler gerçekleştiriliyor. Her ne kadar size kolaylık sağlayacak bir durum olsa da bu durumda zarar edeceğinizi bildirmek istiyoruz.

Bunun yanı sıra krediyi erken kapatmak isteyen müşteriler bankanın zorlayıcı istekleri ile karşı karşıya kalabilirler. Her banka da durum aynı olmasa da bazı bankalar erken kapamaya cezbedici indirimler sunarken bazıları erken kapama durumlarında ceza uygulamaktadır. Bu gibi şaşırtıcı durumlar ile karşılaşmamak için kredi çekme anında bu bilgilerin bankadan doğrudan alınması gerekiyor. Aksi halde sürpriz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bankaların sizlere kredi verirken hakkınızda bilgi almak amacıyla kullanmış olduğu kredi notu da erken ödeme durumlarında artış gösterecektir. Bu durum ise doğrudan diğer kredi ihtiyaçlarınızı olumlu yönde etkileyecek ve daha kolay kredi alma imkanı bulacaksınız.

Krediyi Erken Kapatmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

krediyi erken kapatmak i̇stiyorum ne yapmalıyım?
krediyi erken kapatmak i̇stiyorum ne yapmalıyım?

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce ilk olarak bankanızın kredi ödemeleri konusunda erken kredi kapatmaya karşı yaklaşımını öğrenmeniz gerekmektedir. Her bankanın kendine ait farklı politikası bulunduğu için bilgi alma işlemi sizlere fayda sağlayacaktır. Bunun ardından kredinin erken kapanması işlemini gerçekleştirirken bankanızla yazılı haberleşmeler gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu bilgi paylaşımı ile banka almış olduğunuz kredi hakkında hesaplamalar yapar ve ödemeniz gereken miktarı sizlere sunar. Eğer ki kredi alınan banka ile daha öncesinde bu konu hakkında görüşmeler yapılmadıysa kredinin erken kapanma cezası ortaya çıkabilir. Ancak bu cezanın ne kadar olacağı konusunda kesinleşmiş bir bilgi bulunmamaktadır. Bu cezanın miktarı kredinin türüne ve alınan miktara göre değişkenlik gösterebiliyor.

Krediyi Erken Kapatmak Mantıklı mıdır?

İhtiyaçlar durumunda kredi çeken müşteriler eline toplu para geçmesi durumunda borçlarını azaltmak için kredi erken kapama cezasını ödeyerek kredi erken kapama işlemini gerçekleştirmek istiyor. Bu sayede istenmeyen faiz masraflarından da kurtulunmuş olunuyor. Ancak bu durum sizler için ne kadar fayda sağlayacak ya da zararlı olacak mı gibi soruların da sorulmasına sebep oluyor. Eğer ki faizlerden kurtulmak istiyorum bu yüzden krediyi erken kapatacağım diyorsanız bu işlemi gerçekleştirmek sizler için hiçte mantıklı olmayacaktır. Bunun sebebi ise kredi ödemelerinde bankaların sizden ilk olarak çektiğiniz kredinin faizinin tahsil ediliyor olmasıdır. Kısacası faizlerin ödenmesinden asla kaçışınız olmayacaktır. Bu sebeple toplu ödeme bile yapmak istiyor olsanızda krediyi geri ödemenin vadesini muhakkak uzun tutun.

krediyi erken kapatma
kredi erken kapama hesaplaması nasıl yapılır

Eğer ki kredi erken ödeme cezası banka tarafından %1 olarak belirlendiyse ya da faiz oranı ekonomiye göre çok düşükse erken kapatma mantıklı bir seçenek olmayabilir. Eğer ki faiz oranlarının artmaya başlayacağını düşünüyorsanız erken kapatma seçeneğinin yerine taksitli ödemeye devam edebilirsiniz.

Kredi Erken Kapatma Cezası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapatma cezası hesaplama işlemi her bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple cezanın hesaplaması için bankadan bilgi talep edebilirsiniz. Eğer ki bankanın sunmuş olduğu taşıt ve ihtiyaç kredilerinden faydalanmışsanız banka sizden kredi borcunuzun sadece anaparasını ödemenizi isteyecek ve herhangi bir ceza uygulamayacaktır. Bununla birlikte çalıştığınız banka bu durumda fazlasıyla önemlidir. Bu bankalar her durumda müşteriden önemli miktarlarda ceza talep etmektedir. Böyle  durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle kredi çekme sürecinde bankanızdan bilgi talep edin.

Eğer ki çektiğiniz kredinin türü konut kredisi ise erken kapama hesaplaması konut finansmanı sözleşmeleri yönetmeliğine göre düzenlenmektedir. Bunun için ise iki farklı oran ortaya çıkıyor.

  1. Kalan vadesi 36 ayı aşmayacak kadar olan konut kredisi erken kapama cezası; bu durumlarda kalan ana paranın yüzde birlik dilimini aşmaması gerekiyor.
  2. Kalan vadesi 36 ayı aşan konut kredisi erken kapama cezası; bu durumda ise yüzde ikiyi aşmaması gerekir.

Bu durumu kısaca özetleyecek olursak konut kredisi erken ödeme cezası altında tüketiciler 36 ayı aşan vadelerde yüzde ikiye yakın ceza ödemesi gerçekleştirir. Bankalar genellikle erken kapama cezalarını asgari oranlarda uygulamaktadır.

Eğer ki alınan kredi kullanılmaya başlandıktan çok kısa bir süre sonra tamamen kapatılırsa bu durumda müşteri karlı çıkacaktır. Bu durumda ne kadar kar ne kadar zarar edeceğini öğrenmek isteyen kişiler kar – zarar cetveli imkanı sunan bankalardan destek alabilirler. Krediyi erken kapama isteyen müşteriler için sadece konut ve taşıt kredisinde ceza durumu ortaya çıkıyor. Eğer ki bu iki kredi türünden farklı bir kredi kullandıysanız herhangi bir ceza ödeme yükümlülüğünüz bulunmuyor. Bu cezanın miktarı Konut Finansmanı Sözleşmesi kapsamında belirlenmiş ve kredinin başvuru sürecinde müşteriye genel bilgilendirmeler yapılmış olacaktır. Eğer ki ihtiyaç kredisi aldıysanız erken kapama durumunda faizler hariç olmak üzere sadece anaparanın ödemesini gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu durumda her türlü karlı bir alışveriş yapmış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu