Banka İşlemleri

YKS Para Yatırma Hangi Banka

YKS para yatırma ve 2021 YKS başvuruları yapılması sonrasında ÖSYM tarafından açıklanan ödeme yöntemleriyle beraber YKS başvuru ücreti hangi bankaya yatırılacak? Merak ediliyor.
Her yıl üniversiteye giriş sınavının birinci sınavı olan YKS sınavlarıyla ilgili 2021’de de ödemeler geçen yıllarda olduğu gibi benzer bankalara yapılacağı gibi, internet bankacılığı kullanarak ya da online şekilde ödeme yapmak isteyenlerin de online yapacakları şekilde sınav başvuru ücretlerini alan ÖSYM, kendi internet sayfasından kredi kartıyla ödeme yapmaya izin veriyor. Bunların dışında da YKS 2021 başvuru ücreti hangi bankaya yatırılacak? Konusunda pek çok soru için hem başvuru hem de ödeme ekranları hakkında tüm detaylar…

YKS Başvurusu ve Ücret Ne Kadar?

ÖSYM YKS başvuruları başladıktan sonra, ödeme ekranlarının da aktif oması ve öğrencilerin liseden sonra üniversite heyecanı için girecekleri bir sınav olan YKS başvurularını tamamlamak için doğrudan ücretlerini ödeyerek sınava dahil olabileceklerdir. Bu sınavla ilgili başvuru ve ücretlendirmeler nasıl olacak, hangi bankaya yatırılacak konusunda birçok merak edilen husus bulunuyor.

ÖSYM AİS ekranıyla beraber liseden mezun olmamış kişiler ya da üniversiteye başvuru yapmak, girmek isteye kişiler ÖSYM müdürlükleriyle beraber YKS başvurularını yapabiliyorlar. Geçtiğimiz yıl YKS başvuruları Mart ayı 1. haftasına kadar devam etmişti ve yaklaşık 1 ay boyunca ÖSYM tarafından YKS başvuruları toplandı. Bununla beraber YKS başvurusu yapıldığında da toplamda 70 TL’lik ücreti, 2020 YKS üniversite sınav ücretiydi.

YKS Başvuru Ödemesi Nasıl Yapılır?

Adayların geçen yıl yatırdıkları ücretlendirme sonrasında bu yılda da benzer ücretler olması beklenmektedir. Bununla beraber eğer değişiklik olursa da bu duyuru öğrenciler için ÖSYM sayfasından anında gerçekleştirilmektedir. Bu sayfadan yapılan tüm duyurular, resmi duyuru olmasıyla beraber üniversiteye hazırlanan her gencin de değerlendireceği bir sayfadır. TYT, AYT ve YDT oturumlarıyla birlikte oluşturulan 2021 YKS ödemeleri çeşitli kanalarla beraber yapılabilir.

YKS başvurusu olarak bu 3 oturumda da her biri ayrı ücretlendirme söz konusudur. AYT ve TYT için ödeme yapacak olan adaylar, her biri için geçen yıllarda 70 TL yatırmış olsalar da bu 2021 AYT ve TYT sınav ücretleri için %28.5 zam gelerek her bir oturum için 90 TL oldu.

https://odeme.osym.gov.tr/ sitesine giriş yaparak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Başvuru Tarihi Kaçıran Öğrenciler Ne Yapacak?

Her yıl ve hatta geçen yılda da başvuruları kaçıran öğrenciler için özel olarak 2 günlük başvuru günü açmaktadır. Geçen yıl 6 Şubat günü başlayı 4 Mart 2020 tarihinde biten başvurulara benzer şekilde bu yılda da başvurular tamamlanacak. Bununla beraber YKS başvuru ücretleri yatırılarak öğrenciler sınav başvurularını tamamlamış oluyorlar.

04 Şubat-02 Mart 2021 tarihleri arasında Sınav için başvuru yapamayanlar için ise en geç başvuru tarihi 17/18 2021 mart olarak 2021 yks başvurularını yapabilecekler.  Yukarı da belirttiğimiz ösym’nin internet sitesi üzerinden banka kartı veya kredi kartı ile ödeme adımımı tamamlayabileceklerdir. Ayrıca belirtmek isteriz ki ödeme yaptıktan sonra hiçbir şekilde iade işlemi yapılmamaktadır. Bu tarihler arasında başvuru tarihini kaçırdıktan sonra 2021 ösym sınavı için başvuru kesinlikle alınmıyor.

Geçen yıl 4 Mart’a kadar tüm ödemelerini yaparak başvuru yapmayı kaçrıan öğrencilere özel olarak 18 ve 19 Mart tarihleri arasında geç başvuru için son gün olarak tanımlanmıştır. Fakat ceza ücreti olarak 70 TL olan sınavlar, bu tarihlerde başvuru yapan öğrenciler için 105 TL olarak gerçekleştirildi. Her bir sınav için öğrenciler 105 TL ödeme yaptılar. Normal sınav ücretinin 1,5 katı kadar yüksek ödeme yaparak sınav başvurularını gecikmeli olarak tamamladılar.

2021 yks para yatırma hangi banka?
2021 yks para yatırma hangi banka?
YKS Başvuru Ücreti Nereye Yatırılacak?

YKS başvuru ücretleriyle ilgili her bir sınav için geçen yıl ödenen tutarların benzerleri 2021 YKS başvuru ücreti olarak da tanımlanacaktır. Bu ödemeleri yapacak olan öğrenciler ister internet bankacılığı isterlerse de ATM üzerinden ödemelerini tamamlayabiliyorlar. Bunlar için aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır:

  • Akbank için tüm şubelerden ödeme alınmaktadır. ATM bankacılığı ya da internet bankacılığınız varsa Akbank internet bankacılığından da ödeme alınmaktadır.
  • Finansbank tüm Türkiye şubeleri, internet bankacılığı üzerinden ödemeler menüsünden işlem yapılabilir ya da ATM harç ücretleri menüsünden de ATM bankacılığı kullanılabilir.
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubelerinden ödeme alındığı gibi hem ATM hem de internet bankacılığı bulunan bu bankaya ait hesaplardan da ödeme alınmaktadır.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası ATM, internet bankacılığı ya da tüm banka fiziki şubelerinden ödeme yapılmaktadır.
  • Devlet bankaları olarak hem Ziraat Bankası hem de Halkbank ile birlikte ATM, internet bankacılığı ya da şubelere giderek ödemelerinizi kolay şekilde yapabilirsiniz.
  • Ayrıca yine Devlet bankası olarak Vakıfbank sadece şubelerden ve ATM’den ödeme kabul etmektedir.

ÖSYM Sayfasından Ödeme Yapabilir miyim?
ÖSYM yakın zamanda geliştirdiği sanal pos ile birlikte artık ödemeleri online şekilde de alıyor. Bunun için adaylar, bir bankaya ya da internet bankacılığına başvurmadan da ödemelerini yapabilecekler. Bu konuda ÖSYM kartlı ödeme sistemi olarak odeme.osym.gov.tr adresi üzerinden detaylı şekilde ödeme yaptırabiliyor ve bu sayfadan direkt olarak ödemelerinizi tamamlayabiliyorsunuz. YKS 2021‘e girecek olan adaylar, üniversite heyecanı süresi boyunca YKS para yatırma işlemlerini ister online şekilde yapabilirler isterlerse de direkt olarak bir bankaya gidip yapabilirler.

Yukarıda yer alan bankalar, ödeme yapılabilir ÖSYM’nin kendi resmi sayfasında duyurduğu bankalardır. Bu bankalara giderek, kendi kimliğinizle beraber hangi sınavlar için ödeme yapacaksanız belirtip sınav başvurularının son ayağı olarak başvuru ücretlerini yatırma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu