Gündem

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan, SGK kurumu tarafından emekli olmuş ve emekli maaşı alan vatandaşlar, vefat etmesi durumunda bu tip durumlarda hak sahipleri sigorta primi ya da SGK’dan emekli olma hakkına sahip olabilirler. Devlet kurumu tarafından kişinin vefatı sonrasında eşi, çocuk veya anne- babasına ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölen kişinin emekli maaşı, ailesine bağlandığında ise eşine bağlanan aylığa dul aylığı adı verilir. Eğer çocuklarına maaş bağlanırsa da buna yetim aylığı adı verilir.

Bu arada Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar?  bilgisi içeren makalemize göz atabilirsiniz.

 

Ölüm Maaşından Kimler Yararlanabilir?

Kişinin vefatı sonrasında, emekli maaşı miktarından yakınları faydalanabilir. Eğer kişi, bakmakla yükümlü durumu varsa anne ve babasına, eşine, çocuklarına emekli maaşı kalır. Buna göre %’li koranlarla beraber maaş, ilgili kişilere paylaştırılır.

 

Yetim ya da Dul Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm aylığı genelde halk arasında bilinen ve isimlendirilen bir tabirdir. Vefat eden kişilerin emeklilik maaşlarının eş ve çocuklarına bağlanmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu İl y ada İlçe Müdürlüklerine doğrudan başvuru yapılarak, dul ya da yetim aylığı başvurularınız kabul edilir. Buraya bizzat kişilerin gitmesi ve başvurusu yapması gerekmektedir. Ayrıca E-Devlet üzerinden de online başvurular yapılarak bu konuda hizmet alabilmek mümkündür.

Vefat eden kişi adına gidilecek olan kurumda GSS borcu dahil olmak üzere prim borçlarının ödenmesi, maaş bağlanması için önemli ve şarttır. Borç varsa ödenmesi ve başvuruların tamamlanmasından sonra takip eden ay içerisinde kişilere dul ve yetim aylığının bağlanması, ödemesi yapılmaya başlanması gerçekleşir.

 

Ölüm Aylığı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Vefat eden kişinin ailesi, ölüm aylığı almak için bazı belgelerle beraber SGK’ya başvuru yapması zorunluluğu vardır. Talep edilen belgeler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 

  • Malullük durumu bulunan çocuklar için tam teşekküllü devlet hastanesi tarafınca alınan sağlık raporu gerekmektedir.
  • Tahsis talep belgesi,
  • Beyan taahhüt belgesi,
  • Hak sahiplerinin vasi tayin etmesi halinde sunacakları vasi ilamı gerekmektedir.

 

Ayrıca çocuklar için öğrenim görenlerde öğrenci belgesi zorunluluk bulunmaz. Çünkü MEB ve YÖK anlaşması olan kurum, başvuru sonrasında eğitim durumunu doğrudan görebilmektedir.

 

 

Vefat Eden Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır? Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

 

  • Dul aylığı alan kişilerde, SGK üzerinden sigortalı olarak işe başlaması halinde maaşın yarısı kesilir. Eş tarafında SGK üzerinden emekli maaşı varsa, dul aylığında da kesinti olmaktadır.
  • Eşi vefat eden erkek ya da kadın, dul aylığını ölene kadar alır. Eğer başka bir evlilik yaparsa, dul aylığı kesilir ve hak sahibi olamaz.
  • Kız çocuklarında yetim maaşı alınması için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaz. Resmi nikah ile evlenmesi ya da sigortalı bir işe girmesi durumunda yetim aylığında kesintiler olmaktadır.
  • Erkek çocuklarında ise yetim maaş alma yaşı 25’tir. Erkek çocuklarında iş kazası, çalışma gücü olmaması ya da meslek hastalığı sonucunda, meslekte kazanma gücü %60 kaybetmesi oluşursa KSK tespiti ile kişiye malul denir. Bu tip durumlarda erkeklerde yaş aranmaz, ölünceye kadar yetim maaşı bağlanır.
  • Vefat eden kişinin anne veya babası da ölüm aylığı alabilir. Bu durumda sosyal güvencenin hiçbir şekilde anne veya babada olmaması, gelirlerinin bulunmaması, mal varlığının olmaması zorunlu şartlardan birkaçıdır. Anne ve babası, vefat eden kişi tarafından bakmakla yükümlü olduğu kişiler olması da şarttır.
  • Ölüm aylığı olarak bilinen dul ya da yetim aylığı, vefat eden kişinin ölüm tarihinden sonra ilk ay başında ödemesi yapılır. Başvuruda gecikmeler yaşanırsa eğer, başvuru yapıldıktan sonra ilk başvuru tarihinde ödemeler toplu olarak yapılmaktadır.

 

2021 Yılı Dul ve Yetim Aylıkları Ne Kadar?

 

TÜFE oranlarına göre %6,5 oranında zam açıklamasıyla beraber dul ve yetim aylıklarında zam yapıldı. Her iki ödeme türünde de aynı zam oranları bulunurken, dul aylığı 587 TL iken, yetim aylığı ise 293 TL olarak belirlendi. Fakat korona virüs sonrasında emekli maaşlarda en düşük maaş alımı 1500 TL olarak düzenlenmişti. Emekli maaşlarında ise bu artışla beraber vefat eden kişi emekli maaşlarına göre de dul ve yetim maaşlarında tekrar düzenleme getirilmişti.

 

Buna göre 1500 TL olarak belirlenen en düşük maaşlarda dul aylığı da %75 hak sahibi olan eşler için 1125 TL, %50 hak sahibi eşler için 750 TL ödeme yapılacaktır. Yetim aylığında ise %25 hak sahibi olan çocuklara 375 TL ödeme yapılacaktır.

 

Göz atmanızı öneriyoruz, aynı kategoriye ait birbirinden farklı 5 içerik;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu