Kredi ve Kredi Kartı

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Nerden Alınır?

Herhangi bir geliri olmayan ve devlet tarafından maddi yardım yapılması gereken vatandaşların yardımlardan faydalanabilmesi için yoksulluk belgesi düzenlenmektedir. Bu belge sayesinde vatandaş devletin maddi yardımlarından faydalanabilir. Halk arasında fakirlik kağıdı, yeşil kart ve yoksulluk belgesi olarak bilinen resmi belge kişinin devlet tarafından verilen her türlü yardımdan faydalanmasını sağlar. Bu doğrultuda insanlar fakirlik belgesi nasıl alınır sorusunun cevabını bulmak için bazı araştırmalar yapıyor. Bu sorunun cevabı oldukça basit ve kolaydır.

Yoksulluk Belgesi Nedir?

Bu belge vatandaşın maddi gücünün çok düşük seviyelerde olmasının tespit edilmesi halinde resmi makamlarda geçerli bir sebep olarak düzenlenmektedir. Bu bağlamda eğer ki devletin fakirlere yaptığı yardımdan faydalanmak isterseniz sizden bu belge talep edilecektir. Muhtarlık tarafından doldurulan belge gelir belgesi niteliği taşımaz. Fakirlik belgesi almak için bulunduğunuz bölgedeki muhtarlıklara müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Bu belgenin doldurulması ve onaylanması sadece muhtarlığın yetkisindedir. Vatandaşın talebi doğrultusunda elinde hazır bulunan belgeyi doldurup imzalayarak vatandaşa muhtar teslim eder.

yoksulluk belgesi
fakirlik belgesi nasıl alınır?

Fakirlik Belgesi Alma Şartları

Bu belge vatandaşlara bazı şartları yerine getirmeleri durumunda verilmektedir. Eğer ki bu şartlar yerine getirilmezse fakirlik belgesini teslim alamazsınız. Fakirlik belgesi alma şartları aşağıda belirtildiği gibidir.

 1. Fakirlik belgesi talep eden kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
 2. Belgeyi kullanarak aileden sadece bir kişinin maaş alması,
 3. İkamet ettiğiniz bölgenin muhtarlığına başvuru yapılması,
 4. Üzerinize kayıtlı bir eve sahip olmamak,
 5. Sosyal güvencenizin olmaması istenmiyor. Aileden bir kişi çalışıyor olsa bile onun sigortasının olması sizin yoksul olduğunuzu değiştirmeyecektir.
 6. Başvuruyu yapan kişinin gelir düzeyinin belgeyi almaya yeterli olması gerekiyor.

Bu belgenin düzenlenme yetkisinin mahalle muhtarlarına verilmesinin sebebi mahalle halkının en iyi şekilde muhtarlar tarafından tanınıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra e – devlet ile fakirlik belgesi alma imkanınız olmadığını da bilmelisiniz. Bu belge için bizzat başvuru yapmanız gerekiyor. Akabinde belgeyi alırken muhtara herhangi bir ücret ödeme hükümlülüğünüz bulunmuyor. Eğer ki sizden ücret talep eden bir muhtar ile karşılaşırsanız direkt olarak şikayet edebilirsiniz.

Yoksulluk Belgesini Nerede Kullanabilirim?

Bu belgenin düzenlenmesinin asıl amacı vatandaşın yaşam mücadelesi vermesi için maddi olanağının bulunmamasını belgelemektir. Eğer ki maddi yardım desteği sunan kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektör kuruluşlarından yardım talep ettiğinizde sizden bu belge istenebilir. Günümüzde zor durumda olan vatandaşlara yapılan yardımlar direkt olarak bu belge gösterilerek yapılmaktadır. Bu belge sayesinde kömür, giyecek ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlar verilebilir. Bu belge ile devlet tarafından verilen fakirlik maaşı almaya da hak kazanabilirsiniz. Fakirlik maaşı miktarı 2021 yılında 680 lira olarak belirlenmiş ve ödemelerin aylık olarak yapılması karara bağlanmıştır. Yoksulluk belgesini nerede kullanacağınıza dair aşağıda maddeler halinde verilen yerler sorunuzu cevaplar nitelikte olacaktır.

 1. Fakirli maaşı başvurusu yaparken,
 2. Vakıf ve derneklerin sunduğu yardımdan faydalanırken,
 3. Ailelerin çocuğunun okuyor olması durumunda aileye burs bağlanacağı zaman,
 4. Boşanma davasında kadın nafaka almak istiyorsa bu belgeyi sunabilir.

Fakirlik Belgesi Dilekçe Örneği

Bu belgeyi almak için muhtarlığa aşağıda verilen fakirlik belgesi dilekçe örneği verilebilir.

… MAHALLESİ MUHTARLIĞINA

…….  Mahallenize bağlı aşağıda belirtilen adreste ikamet etmekteyim. Maddi durumum yerinde olmadığından dolayı tarafıma bu hususta bir belge düzenlenmesi istiyorum.

Gereğini saygılarımla arz ederim. ……../……./2018

BAŞVURU SAHİBİ ADI SOYADI

İMZASI

ADRES BİLGİLERİ

…. Mahallesi

… Sokağı

… Kapı Numarası

İL/İLÇE

Telefon Numarası:

Bir Yorum

 1. Fakirlik belgesi almak istiyorum.
  Gerekli tüm yerlere başvurdum. Kaymakamlık dahil fakat bir türlü olumlu yanıt dönmüyorlar.
  Arada bi nasıl oluyorsa 300 TL pandemi parası ve gıda yardımı yapıyorlar.
  Fakat ben sabit maaş istiyorum, devletten fakirlik belgesi nasıl alabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu