Devlet Destekleri

KYK Burs ve Kredi Ne Zaman Yatacak?

KYK burs ve kredi ne zaman yatacak? (2021 Güncel)

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü olarak bilinen KYK, Türkiye’de öğrencilere hem burs ve kredi hizmetleri veren, bunun yanı sıra yurt hizmetleri ile Türkiye’nin her yerinde üniversiteler yanında açılan yurtlarla beraber hem kız hem de erkek öğrenci yurtlarıyla öğrencililerin en uygun fiyatlarda yurtlarda kalabilmesine ortak olan bir kurumdur.

KYK aracılığı ile burs veya kredi alan öğrencilerin her dönemde merak ettiği, dönem dönem bazı zamanlarda ise doğrudan gecikmesi nedeniyle KYK burs ne zaman yatar? KYK kredileri ne zaman yatacak? gibi soruları çokça soruluyor. Öğrencilerin Eylül, Ekim ayları geldiğinde genelde yoğunlaştığı konulardan biri de KYK burs ve kredileri ne zaman yatacak soruları olmaktadır. KYK burs ve kredi ödemeleri doğrudan Gençlik ve Spor Bakanı’na ait olurken bu noktada duyuruyu da yine aynı kurum tarafından yapılması beklenmektedir.

Göz atmanızda fayda var:

Üniversite kazandıktan sonra KYK ile yakından ilgilenen öğrenciler hem yurt hem burs veya kredi noktasında birebir görüşmeler yapar, KYK ödemeleriyle ilgili bilgi talep ederler. Buna göre de bazı dönemlerde hem beklenen açıklamalar istenir hem de bursların, kredilerin yatırılması beklenir. 2021 Eylül ayı itibariyle de burslar ne zaman yatar, yatacak noktasında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler bu konuda Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sosyal medyadan bilgi talebinde bulunuyor ya da direkt olarak iletişim bilgileriyle iletişime geçiyorlar.

KYK Burs ve Kredilerin Yatması Sistemi Nasıl?

Yapılan açıklamalar dahilinde, her ayın 6 ile 10 tarihleri arasında, TC kimlik numarası son hanesine göre kredi veya burs ödemelerinin yapılacağı açıklandı. Bu şekilde her ayın 6’sında başlayan ödemeler, 10’una kadar devam edecek ve 10’una kadar bu şekilde tüm burs ve kredi ödemeleri tamamlanmış olacaktır.

KYK Burs ve Kredi Yatırma Tarihleri

Her ayın 6’sında başlayıp 10’unda biten bir tarih aralığı olacaktır. Bu durumda her ay 6-10 arası KYK burs ve kredi yatırma tarihleri olurken öğrencilerin tamamı, TC numaralarına göre bu kurs ve kredilerine ulaşabileceklerdir. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bu yıl sistemde değişiklik yapılması noktasında ifade ettiği açıklamalara göre TC kimlik numaranızın son hanesine göre 6-10 arası her öğrenci, burs ve kredilerini alabileceklerdir.

 Yükseköğrenim Öğrencileri KYK Burs ve Kredi Yatırma Tarihleri Ne Zaman?

Lisans öğrencileri dışında bir de yüksek lisans öğrencilerinin aldıkları burs ve krediler bulunmaktadır. Yükseköğrenim öğrencilerinin KYK burs ve kredi ödemeleri tarihi sabit olarak 6 Eylül şeklindedir. Her ayın 6’sında da artık tüm kredi veya burs ödemelerini alabileceklerdir.

TC Kimlik Numarasına Göre KYK Burs ve Kredi Ödeme Tarihleri Neler?

Yapılan açıklama sonrasında her ayın 6 ile 10 tarihleri arasında hangi tarihe denk geldiğini merak eden öğrenciler, bu konuda tereddütsüz tüm tarihleri bizim aracılığımız ile öğreneceklerdir. Eğer lisans öğrencisiyseniz, burs ya da kredi alıyorsanız siz de artık aşağıdaki tarihleri baz alarak her ay hangi tarihte kredi veya burs aldığınızı hemen TC kimlik numarasına göre kontrol edebilirsiniz:

  • C. kimlik numarası sonu 0 olanlar her ayın 6’sında,
  • C. kimlik numarası sonu 2 olanlar her ayın 7’sinda,
  • C. kimlik numarası sonu 4 olanlar her ayın 8’inda,
  • C. kimlik numarası sonu 6 olanlar her ayın 9’unda,
  • C. kimlik numarası sonu 8 olanlar her ayın 10’unda ödeme alacaklardır. Bundan böyle siz de T.C. kimlik NO sonu kaç ile bitiyorsa, sayıya bakıp 0, 2, 4, 6, 8 sayılarından hangisinde bulunuyorsanız her ay ödemenizi de bu döngüye göre bankanızdan ulaşabilir ve alabilirsiniz.

KYK Bursum Neden Kesildi?

KYK burs veya kredi başvurusunda, burs kazanan öğrencilerden yıl içerisinde her zaman bazı şartlara tabi tutulması istenir. Hal böyle olunca da bazı şartları yerine getirmeyen öğrenciler, ilgili yıl bitimi bursları dönüştürülerek kredi olarak devam eder ve bir nevi burs kesilmiş olur. Geriye dönük aldıkları tüm burslar ise kredi olarak hanelerine yazılarak, öğrencilik hayatı bitip iş hayatı başladığında artık KYK bursu geri ödemesiz olurken KYK krediye döndüğü için ödeme yapması beklenir ve istenir. Bu gibi durumlarda ise en çok merak edilen şey, KYK bursum neden kesildi? KYK bursum neden krediy döndü? Gibi konular olmaktadır.

İlk olarak başarısız olmanız, bursunuzun kesilmesinin en büyük nedenidir. Bu nedenle eğer KYK’dan aldığınız burs varsa, okul hayatınızda başarısız olmanız durumunda burs krediye çevrilir. Başka bir taraftan bakıldığında da öğrenim kurumundan yani üniversiteden ayrıldığınızda, geçici olarak uzaklaştırma ya da çıkarılmanız durumlarında da bursunuz kesilir.

Kayıt dondurma, izin alma, sağlık sebebi ile artık eğitim hayatına devam etmeme, öğrenim kurumu değiştirme, 1 yıl başarısız olma, öğretim kurumunun kapanması, kesin hüküm ile mahkum olma gibi noktaların tamamı bursunuzun kesilmesi sebepleridir. Bu nedenle eğer bursunuzun kesilmesini istemiyorsanız, herhangi bir şekilde okul hayatınız boyunca öğrenciliğiniz dışında hiçbir başarısızlığı ya da sosyal yaşamınızda olumsuz bir durum yaşanmasına izin vermemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu